VRÁSKY, strašiak každej pleti. Čo by ste mali vedieť?

VRÁSKY, strašiak každej pleti. Čo by ste mali vedieť?

10.11.2016 v kategórii Krása, autor Jana Trundová foto: iStock.com

Naozaj nemusíte počítať každú vrásku. Čím skôr sa začnete o svoju pleť starať, tým pomalšie budú pribúdať a pár ich automaticky uberie aj spokojnosť so sebou.

Prvé pravidlo pôvabu aj vo vyššom veku znie: Prijmite svoj vek ako fakt a žite s gráciou. Keď začnete hystericky doháňať mladosť, budete zbytočne v strese, a ten vráskam doslova pristane. Navyše sa môže stať, že to „prepísknete".

Dôsledok? Každý si hneď všimne, že niečo nie je s vaším sebavedomím v poriadku a stratíte body. Keď sa to stane ojedinele, je to prehratý set, keď často, zletíte z vrchných priečok rebríčka krásy, a hlavne príťažlivosti, ani sa nenazdáte ako.

Dôležitá praktická rada: Ak ste doteraz svoju starostlivosť sústredili hlavne na tvár a zabúdali na krk a dekolt, zmeňte to. Vy predsa viete, že tieto partie ľahko prezradia váš biologický vek. Špeciálne krku venujte intenzívnu starostlivosť.

„Starnutie kože je prirodzené, avšak, na jeho rýchlosti sa okrem genetických vlôh podpisujú tiež faktory, ktoré môžeme ovplyvniť. Je to fajčenie, nadmerný, dlhodobý stres, slnenie a zlá výživa.“

Čo sa deje s pleťou, keď pribúdajú roky

  • Stráca pružnosť: Môže za to ochabujúci elastín. Degeneratívny proces sa odohráva vo vnútornej vrstve pokožky zvanej dermis, ktorá je pod vrchnou časťou epidermis. Vo vnútornej vrstve sa nachádzajú okrem elastínu (vlákien zodpovedných za pružnosť) tiež folikuly, žliazky, cievy a nervy.
  • Znižuje sa obsah kolagénu: Kolagén sa dostáva až na nízku hladinu 20 percent oproti stavu v mladosti. Jeho úlohou je dávať pokožke tvar a, obrazne povedané, „podopierať" ju.
  • Klesá zásobenie pokožky krvou: Niektoré cievy sa vytrácajú a sú čím ďalej krehkejšie, stenčujú sa. Nedostatočné prekrvenie pokožky patrí medzi významné faktory vzhľadu pokožky, spôsobuje jej bledosť, dojem unavenosti, až modriny. Výživné látky sa len ťažko dostávajú na miesto určenia.
  • Klesá rýchlosť obnovy buniek: V mladosti sa bunky regenerujú veľmi rýchlo, neskôr strácajú vitalitu a „žijú" kratšiu dobu. Dobre je to vidieť na poranení pokožky. Jeho liečba trvá dlhšie.
  • Mazové žľazy produkujú menej mazu: Znamená to, že ľudia, ktorých trápila v mladosti veľmi mastná pokožka a zanesené, zapálené póry, sa môžu tešiť na značnú úľavu od tohto nepríjemného problému. Nie všetci, ale väčšina áno. Avšak, je to vykúpené tým, že zvlášť v lete alebo v zime na mraze či pri pobyte v prekúrených miestnostiach má pokožka značný sklon k olupovaniu. Je príliš suchá.
  • Ubúda počet potných žliaz: Vyzerá to ako výhoda, ale len do istej miery. Síce sa menej potíte, zato sa musíte starať, aby sa pokožka, rovnako ako celý organizmus, stíhala zbavovať toxických látok. Len tak sa budete tešiť peknému vzhľadu.

Mohlo by vás zaujímať: SONICKÉ ČISTENIE PLETI

S čím počítať okrem pribúdajúcich vrások?

Pribúda lentigo, čiže pečeňové alebo starecké škvrny

To sú tie hnedé škvrnky, ktoré neľútostne prezrádzajú vek. Najčastejšie sa objavujú na miestach vystavených slnku, čiže na chrbtoch rúk, na tvári a na nohách. 
Už po štyridsiatom roku veku sa začínajú na koži tu a tam objavovať drobné červené škvrnky. Sú to višňové angiómy, a nevyhne sa im viac ako 85 percent ľudí vo vyššom veku. Sú len estetickým problémom, nesignalizujú ochorenia. Spôsobuje ich dilatácia krvných ciev. Najviac ich býva na tele, nie na končatinách.

Nepríjemné je, keď sa na tele (hlavne na končatinách) začnú objavovať modriny zvané purpura. Sú dôsledkom straty spojivového tkaniva v pokožke. Objavujú sa vo chvíli, keď je starnúca pokožka príliš krehká, tenká a v podstate bez tuku. Starnúca pokožka je krehká. Vysušuje sa, lúpe sa, nie je pružná. 

Seboroické keratózy

Vyzerajú ako bradavičky. Tieto hnedé vyvýšené škvrny sú väčšinou len estetickým problémom, s ktorým si ľahko poradí kožný lekár. Po 40. roku veku u žien a po 50. roku veku u mužov sa na pokožke objavujú drobné kožné útvary, ktoré vyzerajú ako nádorčeky a máte tendenciu ich zoškrabať. Vyskytujú sa najmä v miestach väčších trení a tam, kde je koža veľmi voľná. Tiež sú väčšinou neškodné, napriek tomu lekári pre istotu odporúčajú, aby ich prezrel dermatológ. Väčšinou ich tiež odstráni.

Určite neprehliadnite aktimické keratózy

Vznikajú zo žiarenia, teda hlavne na miestach, ktoré boli dlhodobo vystavované slnku a potenciálne sú zhubné. Vyzerajú ako malé tmavošedé bradavice a keď si na ne siahnete, sú drsné, tvrdé. S nimi určite zájdite k lekárovi a nechajte si ich odstrániť.

Vedeli ste, že... na koži, ako najväčšom orgáne v tele, sa proces starnutia prejavuje najviac?

Keby ste sa pozreli na bunky svojej pokožky s odstupom času pod mikroskopom, možno by vás prekvapilo, ako staro vyzerajú. Sú akoby zodratejšie a väčšie, menej k sebe priliehajú.

Keď sa prestanú deliť, veľmi rýchlo starnú. Každá kožná bunka sa v priebehu života rozdelí asi päťdesiatkrát. Tento proces regulujú teplomery, čo sú sekvencie DNA, ktoré označujú konce chromozómu. Chránia zdravie buniek a človeka pred nádorovým ochorením. Pri každom bunkovom delení sa teplomery skracujú a keď sú veľmi krátke, bunkové delenie ustáva a degeneratívne procesy v pokožke sa rozbiehajú naplno.

Čítajte aj: Odličujete sa správne?

Komentáre