4 zaručené tipy pre pokojné sviatky

4 zaručené tipy pre pokojné sviatky

21.12.2016 v kategórii Wellness foto: iStock.com

Aj sviatky môžu byť pokojné. Ak nečakáte, že všetko musí byť perfektné, prípadné sklamanie vás ani zďaleka tak nezasiahne.

  1. Čo nemusíte a nechcete, jednoducho nerobte. Veľmi sa vám uľaví.
  2. Sviatočnú atmosféru nemusíte dosahovať šialeným upratovaním bytu, úplne postačí zapáliť večer sviečky. Ich mäkké svetlo schová každý neporiadok.
  3. Vianoce nie sú hlavne o darčekoch. Kúpte ich tento rok o niečo menej a skôr si dajte prácu s tým, aby obdarovaného skutočne potešili.
  4. Nečakajte, že vzťahy s ľuďmi vo vašom najbližšom okolí budú počas sviatkov krajšie. Vianoce takú silu nemajú. Nemajte veľké očakávania, pretože tie prinášajú len sklamanie.

Čo tak Vianoce niekde inde?

Tiež vám to už niekedy napadlo? Nebyť na Vianoce doma, ale niekde úplne inde. Vyhnúť sa šialenému upratovaniu. Nemusieť absolvovať vyčerpávajúce a mnohokrát len povinné návštevy u príbuzných. Zbaliť sa a zariadiť si raz Vianoce len a len po svojom. Tak to urobte a uvidíte , či sa vám budú Vianoce na horskej chate či v hoteli páčiť.

Čítajte tiež: Vianočné upratovanie trochu inak

Nemajte veľké očakávania

Na Vianoce vraj musí všetko dokonalé – dokonale uprataný byt, dokonalá večera, dokonalé ľudské vzťahy. Ťažko povedať, kde sa táto predstava vzala, ale prekvapivo jej takmer všetci veríme. Zmiernite svoje očakávania, pretože všetko aj tak bude nakoniec úplne inak. A nie je nič horšie, ako byť na Vianoce sklamaná, že sa niečo pokazilo. Ak sa celý rok hádate so svojím partnerom, ťažko čakať, že práve na Vianoce budete mať pokojnú a ešte k tomu spokojnú a šťastnú domácnosť.

Skôr sa pripravte na ďalší diel výmeny názorov. Deti budú hnevať ako obvykle. Vo všedné dni si to tak neberiete, ale cez Vianoce by sa predsa mohli upokojiť, myslíte si. Lenže ony sa neupokoja. K tomu ešte presolíte polievku, sviečka prepáli koberec a pes zašpiní čerstvo zavesené voňavé závesy. Ak nečakáte, že všetko musí byť perfektné, prípadné sklamanie vás ani zďaleka tak nezasiahne.

Veď ide koniec koncov len o pár dní, ktoré by vlastne neboli ničím výnimočným, ak by sme im nedali zvláštny význam. Vianoce sú síce krásne sviatky, ale nemusia také byť za každú cenu. Všimnite si prosím, že muži žiadnym vianočným šialenstvom netrpia. V pokoji pokračujú v zavedenom životnom štýle, akoby žiadne sviatky ani neboli. Stretávajú sa s priateľmi, hrajú obľúbené športy, večer si pustia dobrý film (alebo ešte lepšie vianočnú rozprávku) a vôbec nevnímajú, že ich partnerka sa práve rúca pod náporom predvianočných povinností.

Muži nie sú nikdy pred sviatkami kandidátmi na psychické vyčerpanie. Naopak, vedia si ich užiť – berú deti von pozorovať vianočného kapra v kadiach, chodia kradnúť už napečené pečivo a dobre sa pri tom bavia. Možno namietnete, že by ste si tiež dokázala užiť všetko príjemné, čo s vianočnému sviatkami súvisí, keby za vás povinnosti urobil niekto iný. V tom prípade ale neostáva nič iné, ako požiadať o pomoc, alebo toho jednoducho robiť menej.

Aj u vás platí, Vianoce rovná sa stres?

Komentáre