Aký má názor na mlieko TRADIČNÁ ČÍNSKA MEDICÍNA?

Dagmar Baluchová | 16. január 2017
Aký má názor na mlieko TRADIČNÁ ČÍNSKA MEDICÍNA?

Tradičná čínska medicína je čoraz populárnejšia aj u nás. Vplyv jednotlivých bylín a potravín na človeka mala čas pozorovať tisíce rokov, od svojho vzniku. Aký má názor na mlieko?

Keďže skúmame rôzne pohľady a názory na mlieko, ktoré je v súčasnosti tiež kontroverznou témou, pred časom sme vyspovedali lekára z oblasti AJURVÉDY.

Dozviete sa tu: Čo hovorí na pitie mlieka AJURVÉDA?

Tentokrát vám prinášame pohľad na pitie mlieka z pohľadu tradičnej čínskej medicíny.

Odpovedá Slavo Siváček, terapeut tradičnej čínskej medicíny F:

„Nie sme zásadne proti nemu. Ale nie je jedno, o aké mlieko ide. Uprednostňujeme použitie ovčieho alebo kozieho mlieka a nepreferujeme kravské. Z nášho hľadiska mlieko – hlavne kravské – prináša do organizmu „vlhko“ a zahlieňuje a „ochladzuje“. Z tohto dôvodu vám napríklad v Číne na raňajky prinesú automaticky pohár sójového mlieka.“

Ako poznamenáva Siváček, v strednej Európe bola úloha kravského mlieka precenená a viac preferovaná. Z tohto hľadiska sa v tradičnej čínskej medicíne uprednostňujú napr. potraviny, ktoré majú vyšší obsah vápnika a nemajú výrazné vedľajšie účinky.

„Ako napr. sezam, hlavne čierny − obsahuje až 20-násobok rastlinného vápnika ako klasické mlieko a nemá ani zložku negatívnych vplyvov na organizmus, nezahlieňuje, neokysľuje trávenie a nespotrebúva železo ako klasické mlieko. Z hľadiska osteoporózy nie je určite mlieko nevyhnutné, ba práve naopak...

Máme aj osobne vyskúšané a meraním overené prípady, kde sme dokázali s obmedzením mlieka a pravidelným dodaním čierneho sezamu zastaviť a zlepšiť štádium osteoporózy. Spoločnosť je, bohužiaľ, dnes nesprávne masírovaná zo všetkých strán a dostávajú sa k ľuďom rôzne neoverené diéty a informácie, ktoré nakoniec spravia viac zla ako úžitku.

V čínskej medicíne sa hovorí, že 30 % úspechu je liek a 70 % správna životospráva. Určite neodporúčame konzumáciu mlieka a mliečnych výrobkov napríklad ráno, ale pokiaľ nemáte problém s trávením laktózy a lepku, pokojne si poobede jeden jogurt alebo dobrý syr dajte. Nič sa však nemá preháňať.“

ČO HOVORÍ PROTI?

Germánska nová medicína tvrdí, že aj keď v Indii a v najstaršom liečebnom systéme ajurvédy ide o posvätnú potravu, pijú ju dokonca samotní jogíni, u nás je mlieko najvačším zdrojom alergií.

Prečo?

Má to niekoľko príčin:

  • Kravy nie sú chované v prirodzenom prostredí;
  • Kŕmia sa antibiotikami;
  • Matkám sú odoberané teľatá;
  • Mlieko sa pasterizuje a homogenizuje a prichádza tým o všetko živé, čo v sebe má;
  • Navyše mlieko je neraz ochudobňované o syrovátku, ktorá má očistný a vyživujúci charakter, kým zostatkový mucín hlien sa potom v tele hromadí...

Alebo inak:

... nie je to o tom, či PRE a PROTI, lebo s mliekom by nemali byť žiadne veľké problémy, práve naopak, 2/3 populácie by teoreticky na ňom dobre fungovali, ale problém je v tom, že sme mlieko v našom civilizovanom svete pokazili...

Mohlo by vás zaujať: 
Alergia na bielkovinu kravského mlieka vs. intolerancia laktózy