Dávid Hmeľár: CIEĽ je pre mňa MOTIVÁCIOU

Redakcia | 13. november 2019
ROZHOVOR, david hmelar, ifbb, pro, fitness, trener, sutaziaci, vitaz, elitepro, muži, súťaž, cviky, gym, fitko, fitness
foto: FIT štýl

Krízou si prejde každý z nás. Netreba to vnímať ako prekážku, ale ako súčasť cesty. Prečítajte si rozhovor s fitness trénerom Dávidom Hmeľárom, pretekárom ElitePRO.

Ako sa začala tvoja cesta ku kulturistike? Spomínaš si na tvoje začiatky?

Mal som asi 15 rokov, keď som prvýkrát vstúpil do fitnes centra. Nevedel som, čo tam mám robiť, ako cvičiť a už vôbec nie ako sa stravovať. Ak sa mám priznať, príliš ma to vtedy nebavilo. No dal som tomu čas (chcel som nejako vyzerať a páčiť sa babám) a postupne som tomu prišiel na chuť. Pomaly sa to začalo meniť na hobby, súčasť života, až nakoniec to je životný štýl, ktorý nadovšetko milujem. So súťažením to bolo podobne. Najprv som nechcel, tak som sa nechal prehovoriť a skúsil som celu tú prípravu (diétu). Na konci som si povedal, že nikdy viac. No s odstupom času som to chcel podstúpiť znovu. Stále ma to lákalo, aj keď to bolo ťažké.

Čo konkrétne bolo na príprave pre teba najťažšie?

Pre mňa jednoznačne zosúladiť bežný život s prípravou. Urobiť dobrú prípravu pre mňa nie je ťažké, ak by som okrem toho nerobil nič. Ťažké bolo spojiť to s tým, že som musel chodiť do práce, riešil „starosti“ bežného života, s ktorými sa stretáva každý z nás, trénoval som klientov a všetko to tvorilo občas prekážky, pomedzi ktoré som musel kľučkovať, aby som neporušoval diétu.

Chodiť cvičiť, držať stravu je to najmenej. Ale počas prípravy má človek určitý režim, ktorý potrebuje dodržiavať, či už počtom tréningov, potravín, jedál... a počas bežného života vždy nastanú situácie, ktoré to cele rozladia a vtedy musí človek improvizovať tak, aby nič nepokazil. A samozrejme, nervozita, ktorá sa s prípravou nesie a stupňuje, čím je súťaž bližšie. Občas si musím poriadne hryznúť do jazyka, aby som nevypustil v práci alebo na priateľku ten nával emócií, ktoré sú spojené s prípravou.

Aktuálne si ako jeden z mála na Slovensku držiteľom ElitePRO karty... Čím je pre teba tento výsledok výnimočný?

ElitPRO kartu sa mi podarilo získať na poslednej súťaži na Malte počas jarnej sezóny. Na Slovensku je nás, držiteľov tejto karty/profesionálov, asi 10 – 12. A v mojej súťažnej kategórii som len historicky druhý Slovák, ktorý zatiaľ túto kartu získal. Som typ človeka, ktorý keď si stanoví cieľ (v tomto prípade to bol zisk EitePRO karty), tak sa nezastaví, kým to nedosiahne. Samotný cieľ je pre mňa motiváciou. A hlavne ma tento šport baví. Občas je to náročné, ale milujem ten proces, kedy sa telo mení, či už naberaním svalovej hmoty alebo rysovaním (zhadzovanie tuku). Keď postupne prichádzajú prvé zmeny/výsledky, to ma nakopne ešte viac a dodá mi to chuť pokračovať.

Čo znamená ElitePRO karta? Ako ju človek môže získať?

Elite PRO je vlastne názov profesionálnej ligy, v ktorej môže súťažiť len pretekár, ktorý získa spomínanú kartu. Získať ju môže len na vopred určených súťažiach, kde ich je len obmedzený počet. V mojej kategórii bolo možné získať 3 karty. Boli 3 výškové kategórie a vlastne víťaz z každej z nich ju obdržal. Reálne o ne bojovalo okolo 30 pretekárov.

Aké boli tvoje pocity, keď si zistil, že to prvé miesto patrí tebe?

Neveril som tomu. Bol som vo veľkom šoku, pretože keď som videl konkurenciu, aká tam bola, tak som si povedal, že chcem sa prebojovať aspoň do top 6 pretekárov. No nakoniec som ostal na pódiu ako posledný menovaný (víťaz) a ja som nechápal. Mal som pocit obrovskej radosti, splneného sna, no zároveň som si bol vedomý, že s titulom profesionála príde aj väčšia zodpovednosť.

Okrem fitnes a trénerstva sa venuješ aj zdravému jedlu a taktiež si bar manager v Riverpark Dance School. Čo dobré u vás môžeme ochutnať?

Náš bar sa snažíme celkovo smerovať zdravým životným štýlom. Každý si tam príde na svoje, či už napr. skvelým chia pudingom alebo domácimi bezlepkovými cookies, či ovsenou kašou s ovocím alebo niektorým zo zdravých smoothies. Určite tiež odporúčam náš čerstvý proteínový nápoj, ktorý je podľa mňa úplne top z pohľadu chute a zloženia. Samozrejme, v najbližšej dobe plánujem rozšíriť ponuku ešte o pár fit nápadov.

Veľa žien si v dnešnej dobe snaží udržať svoju líniu a rozmýšľa, ako čo najefektívnejšie schudnúť. Čo ponúka tanečná škola Riverpark Dance School, prípadne čo odporúčaš ty?

Riverpark Dance School ponúka širokú ponuku tanečných hodín a cvičení, na ktorých sa nielen zabavíte, ale tiež spálite prebytočné kalórie. Veľa žien obľubuje práve takúto formu aktívneho oddychu. Stačí si len vybrať podľa času alebo druhu hodiny a o ostatné sa postarajú naši lektori. Ak neobľubujete fitko, je to jeden zo spôsobov, ako zábavnou formou nabehnúť na zdravý životný štýl. Odporúčam skúsiť napr. Reggaeton, Salsu, Bachatu, Dance Box, Body Forming, prípadne Latino Fit Dance, alebo pomalšie Port De Bras či Pilates. Ak aj nemáte žiadne predchádzajúce skúsenosti, netreba sa ničoho báť. Stačí len začať! Všetky info nájdete na www.tancuj.sk.

Pripravujeme:

Dávid Hmeľár, pretekár ElitePRO: Strava športovca, obzvlášť v oblasti fitnes, je prísna a väčšina snaživcov zlyháva práve na jej príprave. Kto sa Dávidovi stará o jedálniček a čo v ňom nesmie chýbať? Zhreší niekedy, alebo – aké stravovacie hriechy si občas dopraje? Aké sú jeho ďalšie športové plány?