...a iné omyly, ktorých sa dopúšťame v posilňovni.

Lea Tomeková | 28. Dec 2018
...a iné omyly, ktorých sa dopúšťame v posilňovni.

V tomto pokračovaní omylov vám povieme o ďalších troch chybách, ktorých sa dopúšťame pri cvičení a odďaľujeme tak výsledky.

Omyl 4/ Robíme nekonečné série brušákov

Ak od brušákov očakávate, že zhodíte brucho, budete sklamaná.

Ak robíte 200 či dokonca 300 brušákov počas tréningu, robíte to zle... Mnoho ľudí spraví stovky opakovaní v nádeji, že “čím viac, tým lepšie". Žiaľ, cvičia neúčinne a tak jediným výsledkom takého tréningu je zbytočne zaťažená chrbtica a strata času. Ak od brušákov očakávate, že zhodíte brucho, budete sklamaná.

Od cvikov na brucho vám maximálne spevnejú brušné svaly, ale vypuklejšie brucho nezmizne.. Prečo? Možno máte už aj pekne vytvarované brušné svalstvo, ale prekrýva ho masa tuku. Navyše ukladanie tukov je ukaždého odlišné, a niekto zhodí brucho až po tom, čo už nemá tukové vankúšiky nikde – a žiaľ, veľa žien až potom, čo sa im radikálne zmenšia prsia.

Čo by ste teda mali urobiť pre štíhle bruško?

Zhodenie brucha je otázka hlavne zdravej životosprávy a kardiocvičenia, ktorými chudne celé telo. Kto chce cvičiť brušné svaly, mal by voliť cvik so správnou technikou. Základné cvičenia na brušné svalstvo musia byť vykonané v rôznych rozsahov pohybu, v rôznych uhlov a pozíciách, s cieľom zapojiť všetky svaly.

Vhodný cvik je napríklad: Ľah na bruchu s rukami od tela nad vašou hlavou. Potom zdvihnúť obe ruky a obe nohy súčasne z podlahy. Držať - počítať do 5 a pomaly sa vrátiť na zem.

ZÁVER:
Cvičte menej brušákov, ale pomaly, so správnou technikou. Potom síce spravíte len niekoľko opakovaní, ale tak účinne, že spevnenie brušného svalstva pocítite už čoskoro. A o to pri "brušákoch" predsa ide.

Omyl 5 / Každý tréning opakujeme rovnaké cviky

Opakovanie rovnakých cvikov je najistejší spôsob, ako zastaviť pokrok vo výsledkoch. Žiaľ, často sme otroci zvyku, a máme tendenciu držať sa vecí, ktoré poznáme a vieme ich dobre. Ale keď prídete na tréning, a chcete udržať viditeľné zmeny na vašom tele, musíte prestať lipnúť na starých „osvedčených“ cvikoch.

Naše telo má úžasnú schopnosť rýchlo sa prispôsobiť, a keď to urobí, zastaví ďalší pokrok. Uvedomte si, že svalstvo celého tela má schopnosť adaptovať sa na zaťaženie. To znamená, že sa treba vyvarovať jednotvárnemu, stereotypnému tréningu a výberu cvikov. 

ZÁVER:
Dôležitá je  obmena a využitie viacerých alternatív cvičenia. Zmierte sa s tým, že vašu zostavu budete musieť pravidelne obmieňať.

Omyl 6 / Cvičíme pridlho

Dlhšie cvičenie vôbec nemusí znamenať lepšie alebo rýchlejšie výsledky. Ak ste otrokom posilňovne a vaše telo neprešlo viditeľnými zmenami, jednoducho niečo nie je v poriadku. Stop! Môžte to robiť inak, mať okrem cvičenia čas na iné veci a napriek tomu dosiahnuť lepšie výsledky.

Nové výskumy tvrdia, že tréning v posilňovni nemá zabrať viac ako 30 minút. Prečo? Pretože pokiaľ ide o získanie štíhleho a fit tela, oveľa dôležitejšia ako kvantita je kvalita cvičenia. Navyše odsledovali, že ľudia trénujúci oveľa viac času sa po mesiacoch či rokoch tréningu „preposilujú“ a nevydržia cvičiť dlhodobo.

Z dlhodobého hľadiska najlepšie výsledky dosiahli tí, ktorí cvičili 2-4 x týždenne približne polhodinu. Z cvičenia vynechali izolované cviky a cvičili 6 komplexných cvikov v 3 sériách. (Samozrejme, hovoríme o rekreačnom cvičení.)

ZÁVER:
Skráťte čas cvičenia na na polovicu, ale cvičte efektívne!