Akú rolu zohráva PSYCHIKA pri BEHU? Nastavte ju tým správnym spôsobom!

Diana Mašlejová | 30. august 2017
Akú rolu zohráva PSYCHIKA pri BEHU? Nastavte ju tým správnym spôsobom!

Radi behávate alebo by ste radi začali? Asi vám netreba pripomínať, ako dokáže naša vlastná psychika rozhodnúť o tom, či budeme v behu pokračovať, alebo či vôbec behať začneme, napriek nášmu vnútornému prianiu a odhodlaniu.

Psychika hrá prím

Že šport nie je iba o fyzickej kondícii, je dnes celkom známa vec. Tento fakt však platí pri behu dvojnásobne. Beháme predsa sami za seba, nepoužívame pomôcky, ani športové náradie, čas nám neskracuje súboj s protihráčom. Pri behu sa musíme sústrediť na vlastný výkon. Ale ako? 

Čítajte tiež: Skúšali ste už beh do kopca?

Nastavte sa pozitívne

Elitní bežci majú psychiku nastavenú pozitívne. Sú presvedčení, že ak bežia správne, výsledky sa dostavia. Využívajú eufóriu a radosť z pohybu vo svoj prospech.

Ak sa im tréning nevydarí, berú to ako odchýlku, možnosť na zamyslenie, ale v žiadnom prípade sa tým nenechajú otráviť, či nebodaj odradiť.

Mohlo by vás inšpirovať: 13 tipov od bežeckých autorít pre bežcov začiatočníkov

Nepremárnite šancu! Ak máte chuť bežte.

Bežte vždy, keď máte chuť. Pokiaľ sa vám stalo, že ste v pondelok dosiahli uspokojujúci výkon, ale v stredu máte chuť ísť behať opäť, choďte! A to i v prípade, ak ste si v mysli nastavili plán, že najbližšie idete behať až v piatok.

Využite energiu a chuť ísť športovať kedykoľvek to na vás príde. Inak sa vám môže stať, že premárnite možnosť zlepšiť svoj výkon.

Psychike pomôže beh v skupinách

Naučte sa behávať sami, ale niekedy voľte aj skupinu. Samostatný beh je dobrý na uvedomovanie si vlastných možností, sústredenie na techniku, či relaxáciu.

Skupinu uprednostnite vtedy, ak máte v pláne zdolať náročnejší cieľ. Je dokázané, že viacero bežcov pokope vzájomne ovplyvňuje svoju motiváciu a prináša všetkým zúčastnením lepšie výsledky.

Nastavte sa na seba a neporovnávajte sa

Prijmite realitu, že vždy bude niekto rýchlejší ako vy. Nemučte sa pocitmi frustrácie, ani neustáleho porovnávania. Choďte za svojím cieľom vlastným tempom a nezabudnite si to celé užiť.

Súťaživosť je výbornou pomôckou na pretekoch, ale pri bežných tréningoch je vhodnejšie nájsť motiváciu vo vlastnej mysli, nie v pohľadoch a výkonoch ostatných bežcov.

Čítajte tiež: Chcete behaním schudnúť? Sledujte pulzovú frekvenciu

Veďte si záznamy

Veďte si záznamy, má to svoj význam. Pravidelne si zapisujte nielen odbehnutý objem a rýchlosť, ale aj pocity a detaily. Takýto denník vedie k lepšiemu sebapoznávaniu.

Možno zistíte, že podávate lepší výkon po náročnom pracovnom dni, alebo si uvedomíte, že pre vyššiu kondíciu potrebujete pocit pohody.

A v konečnom dôsledku vám takéto záznamy vždy pripomenú, ako ste sa za uplynulý čas pohli vpred a ako dokážete na sebe zapracovať.

Mohlo by vás zaujímať: BEHOM k schudnutiu!