Aký význam má dynamický a statický strečing?

Diana Mašlejová | 21. august 2017
Aký význam má dynamický a statický strečing?

Strečing, alebo naťahovanie. Význam tohto slova poznáme azda všetci, no napriek tomu neraz opomíname jeho nevyhnutnosť a benefity. Či už sa vo voľnom čase venujete joge, vytrvalostnému behu, lyžovaniu, alebo ďalšiemu z pestrej palety fyzických aktivít, bez strečingu to jednoducho nepovedie k zdraviu.

Strečing, jeho význam a rozdelenia

Naťahovanie je skrátka naťahovanie, avšak, aj tu existuje niekoľko metód a rozdelení, ktoré vám môžu pomôcť správne sa o svoje svalstvo starať. „Strečing má viacero druhov svojich statických a dynamických metód.

Čítajte tiež: STREČING: prečo je taký dôležitý?

Tie dynamické sa využívajú najmä pred športovou aktivitou (aktívny prechod medzi jednotlivými pozíciami, ktorý slúži na komplexné natiahnutie svalových slučiek) a statické, naopak, až po nej.

Z tých statických ide napríklad o metódu postupného naťahovania (klasický strečing, v ktorom zostávate v krajných polohách po dobu 7 - 15 sekúnd), či metódu postizometrickej relaxácie, keď najprv sval izometricky napnete v určitej polohe na 5 - 10 sekúnd, uvoľníte a hneď nasleduje natiahnutie po dobu 10 - 30 sekúnd.

Osobne som veľký fanúšik ashtanga jogy, ktorej zmysel je síce oveľa ďalej ako len v natiahnutí svalov, ale ako súčasť tréningového procesu na dosiahnutie flexibility sa mi veľmi osvedčil. Prepracovanejší systém jednotlivých pozícií nepoznám.

Mohlo by vás zaujímať: Vyrysovaná postava a pevné svalstvo vďaka Pilatesu

Z praxe mám obľúbenú kombináciu myofasciálnej masáže (využitie rollerov) a statického strečingu,“ prezrádza trénerka.

Strečing pred a po cvičení

Posvieťme si ale na rozdiel medzi strečingom pred a po cvičení. „Pred cvičením chceme svaly nabudiť a pripraviť na následnú záťaž, preto sa využívajú dynamické formy strečingu (jumping jacks, skipping, kmity).

Po záťaži je dobré svaly natiahnuť prostredníctvom statického strečingu, ktorý nám môže slúžiť aj ako forma upokojenia sa po cvičení.

Pozor by sme si mali dávať na opačné použitie, pretože statické formy strečingu nám utlmia reflexný mechanizmus svalových vláken a môžu znižovať športový výkon. Samozrejme, dôležité je strečing v rámci rozcvičenia smerovať ku konkrétnemu zaťaženiu, ktoré nás čaká.

Čo sa samotného trvania týka, je to veľmi individuálne u každého človeka a pri type tréningu, ktorý nás čaká. Niekto je zvyknutý rozcvičovať sa 30 minút, inému stačí 15 a je pripravený na výkon.

Dôležité je dynamicky rozcvičiť každú partiu, ktorú plánujeme zaťažovať, nevrhnúť sa hneď do tréningu ako hlavou proti múru. Po tréningu je fajn povenovať sa svalom aspoň tých 5 - 10 minút, ale opäť vravím, každý je jedinečný a treba počúvať najmä svoje telo.“

Čítajte tiež: Hot joga: Vypotíte toxíny, tuk i zlú náladu!

Tip na strečing

Pred tréningom využíva trénerka Katka najčastejšie klasické krúženie, úklony a rotáciu hlavy a krku, mobilizačné cvičenia ramien, úklony, predklony a krúženie trupu, a následne komplexné cvičenia ako drepy, výpady vpred/vzad/do strán.

Všetko však stále záleží od typu tréningu, na ktorý pripravuje seba či klienta. Po záťaži volí zaručenú kombináciu relaxácie a zopár pozícií zo spomínanej jogy.

Bude vás zaujímať: Nordic walking, pre mladých aj starých. Efekt vysoký, riziko minimálne.