BEH: Začiatok nového dobrodružstva

Peter Nuota | 24. september 2023
BEH: Začiatok nového dobrodružstva

O behu a jeho benefitoch ste sa mohli dočítať v nejednom článku v našom magazíne. Poďme si ich trochu pripomenúť.

Začneme trochou motivácie, aby ste vedeli, čo vám beh prinesie do života, a potom si vysvetlíme, ako začať behať. Aj keď si to často ani neuvedomujeme, beh nám dáva veľké množstvo benefitov, vďaka ktorým sme fit, zdravší aj spokojnejší.

Dostupnosť behu

Jeden z hlavných benefitov, prečo sa ľudia rozhodnú začať s behom, je jeho dostupnosť. Nepotrebujete žiadne vybavenie, žiadne členstvá vo fitness kluboch. Nepotrebujete nič, teda okrem poriadnych bežeckých topánok a chuti niečo so sebou robiť.

Prevencia osteoporózy

Športová aktivita je podľa viacerých vedeckých štúdií skvelou prevenciou osteoporózy – rednutia kostí. Okrem posilňovania sú vhodné aj „kardio cvičenia“, a to hlavne beh.

Dynamické cvičenia sú efektívnejšie. Pri bežnej chôdzi sa nezníži riziko vzniku zlomeniny, ale pri rýchlej dynamickej chôdzi minimálne štyri hodiny do týždňa sa môže znížiť riziko zlomeniny bedrovej kosti až o 41 %. Dynamické cvičenia, pri ktorých dochádza k nárazom, ako sú beh alebo preskoky cez švihadlo, stimulujú bunky kostí viac ako chôdza a prispievajú k ich lepšej hustote. Naopak aktivity, pri ktorých nevyužívame hmotnosť tela, prípadne inú záťaž, nezlepšujú odolnosť kostí.

Lepšia kondícia

Beh pôsobí pozitívne na náš organizmus, zlepšuje jeho prekrvenie, posilňuje srdce, zlepšuje funkciu pľúc a zvyšuje aeróbnu zdatnosť. To znamená, že keď ste sa zadýchali pri chôdzi po schodoch alebo pri behu na kratšiu vzdialenosť a začali ste s behom, časom vás tieto problémy trápiť nebudú.

Zlepšenie imunity

Jedným z benefitov, ktorý si ani neuvedomujeme, je zlepšenie našej imunity. Pri behaní v zime pri nižších teplotách sa zlepšuje termoregulácia, ktorá má vplyv na náš imunitný systém. Tak isto pôsobí aj beh počas nepriaznivého počasia, nebojte sa vybehnúť ani počas sychravých, chladnejších dní. Len sa oblečte tak, aby vás vrchné vrstvy ochránili pred dažďom a vetrom.

Redukcia stresu

V dnešnom svete na nás číha dennodenne nespočetné množstvo stresu a stresových situácií. Dianie vo svete, správy z médií, práca, medziľudské vzťahy, naše vlastné očakávania, to všetko nám spôsobuje stres, ktorý sa v nás hromadí. Ak nemáme osvedčený spôsob, ako sa ho úspešne pribežne zbavovať, môže nám v hlave narobiť poriadny zmätok. Práve vďaka behu sa naučíte, ako sa zbaviť a úspešne sa vyrovnať s týmito stresovými situáciami. Pri behu budete myslieť práve na to, čo robíte. Budete sa sústreďovať na každý krok, na dýchanie alebo napríklad na bolesť nôh. Zabudnete na všetky problémy a úplne si vyčistíte hlavu.

Chudnutie 

Benefit behu, ktorý ocení  hádam každý, je zníženie telesnej hmotnosti. Veľké percento ľudí si zvolí beh ako prvú voľbu, keď sa rozhodne robiť niečo so sebou a svojou postavou - chcú schudnúť. Pri behu spálime veľké množstvo kalórií a pri pravidelnom behu tri – štyrikrát do týždňa a upravenej strave na seba výsledky nenechajú dlho čakať.