Benefity cvičenia vo vode

Diana Mašlejová | 15. júl 2019
Benefity cvičenia vo vode

Jazerá, bazény, dokonca more, to všetko nám ponúkajú letné pohodové chvíle. Prečo ich dostatočne nevyužiť a okrem relaxovania a polihovania na slnku nespraviť aj čosi pre krásnu figúru? Aké sú benefity cvičenia vo vode?

Ako spojiť letné chvíle pri vode so zábavným a účinným pohybom, nám poradila trénerka Silvia Hadeková z www.ceztrenera.sk.

Benefity cvičenia vo vode

Voda je unikátnym prostredím pre pohybové aktivity. Už dávno nepatrí cvičenie v nej len do rehabilitačných centier a takisto sa nadšenci crossfitov, intervalových, či HIIT tréningov nemusia uspokojiť výlučne s rekreačným plávaním.

Bude vás tiež zaujímať: Chcete schudnúť plávaním? Dodržujte tieto zásady.

Užite si vodu aj v dynamickom tréningovom procese

Existuje omnoho viac alternatív, ako si vodu užiť na plný plyn aj v dynamickom tréningovom procese. Hlavným benefitom športu je pritom samotný odpor vody, ktorý šetrí srdcovocievny systém, pohybový aparát a, čo si budeme hovoriť – je príjemné sa pri tréningu v nej nezapotiť.

Aj keď, ono to s tým zapotením také jednoduché nie je – aj vo vode sa totiž z tela vylučujú tekutiny, len pocit je klamlivý. Preto pri športe v nej nezabúdajte pravidelne dopĺňať pitný režim!

Čítajte tiež: Cvičenie vo vode - zábava, posilnenie a uvoľnenie v jednom.

Vo vode šetríte kĺby

Trénerka Silvia Hadeková hovorí, že „cvičenie vo vode šetrí kĺby, takže je vhodné napríklad aj pre ľudí s nadváhou, tehotné ženy, alebo ľudí, ktorých trápia mierne problémy s kĺbmi, či iné zdravotné ťažkosti.

Prirodzený odpor vody zvyšuje záťaž na jednotlivé svalové partie, dá sa povedať, že samotná voda pôsobí ako závažie a taktiež zvyšuje intenzitu cvičenia. Posilňovaním vo vode dosiahneme harmonický rozvoj svalstva.

Bude vás zaujímať: Cvičte vo vode! Rehabilitácia, aktívny pohyb a posilnenie v jednom.

Pohyb vo vode je síce náročnejší, na druhej strane však odpor zabezpečuje väčšiu plynulosť, mäkkosť pohybu a zároveň oporu pre pohybový aparát.

Okrem sily a vytrvalosti aktivity vo vode zlepšuje aj rozsah pohybu a je výbornou alternatívnou pre ľudí so skrátenými svalmi a šľachami. Navyše odbúrava celulitídu a uvoľní napätie svalstva. Po čase tak možno pozorovať lepšiu koordináciu, stabilitu a silu.

Daná harmónia je unikátna najmä preto, že ju nesprevádzajú žiadne vedľajšie riziká v podobe preťaženia kĺbov, či náhlych blokád krčnej, hrudnej, či krížovej chrbtice. Navyše je dokázané spojenie medzi aktívnym pobytom vo vode a psychickou pohodou.

Uvoľnenie tela spolu s relaxáciou mysle a funkčným, vyformovaným svalstvom – čo viac si môžete priať? „Voda, v ktorej sa rozhodneme cvičiť, by nemala byť príliš studená, ani horúca. Ideálne je, ak má okolo 26 – 27 stupňov Celzia a siaha nám najviac po plecia,“ vysvetľuje trénerka Silvia.

Čítajte tiež: Letné otužovanie. Ako začať?