Chystáte sa na kúpalisko a dostali ste menštruáciu? Je použitie tampónu riešením?

Diana Mašlejová | 23. Jul 2018
Chystáte sa na kúpalisko a dostali ste menštruáciu? Je použitie tampónu riešením?

Aby bolo potešenie z letného športu plnohodnotné, je dôležité dbať aj na hygienu – nikto si predsa nechce pokaziť letné radovánky nepríjemnými zdravotnými dôsledkami... Ako im predísť? Hľadali sme zaručené rady.

Dostala som  menštruáciu

Poznáme to všetky. Menštruácia ženy neobchádza ani v letných mesiacoch, keď býva neraz nekomfortným spoločníkom. Zvlášť, ak máte na pláne ísť sa kúpať. Ako to riešiť?

Asi vám ihneď napadne jednoduchá rada – vziať si tampón. S tým tampónom to však také jednoznačné nie je. Treba si uvedomiť, že tampóny tekutinu nasiaknu a držia ju v tele, pričom tá sa dostane ešte hlbšie, ako zvyčajne. Napriek možnosti jednoduchšej voľby, tampóny gynekológovia pri kúpaní zvlášť neodporúčajú.

Počas silných dní ženského cyklu by sme sa mu mali vyhnúť všetky, pri slabšom krvácaní je dobrou alternatívou, avšak pri plávaní buďte radšej opatrní a používajte ho len vtedy, ak nemáte problémy s mykózami a zápalmi ženského ústrojenstva. V opačnom prípade si môžete spolu s tampónom do tela zaviesť paletu baktérií.

Kúpanie s tampónom

Ak sa predsa len vyberiete s tampónom sa kúpať, po vyjdení z vody si ho čo najskôr vytiahnite a obmeňte, najlepšie za klasickú vložku, alebo si v lekárni zaobstarajte tampóny špeciálne určené do vody.

Môžete si zvoliť aj čoraz obľúbenejší menštruačný pohárik, ktorý má tú výhodu, že menštruačnú tekutinu zozbiera vo väčšom objeme a neabsorbuje ju dovnútra. Vyrobený je z hygienického materiálu, ktorý neškodí a nemení citlivé vnútorné ženské prostredie.

Počas svojich dní dodržiavajte zvýšenú hygienu pri akomkoľvek športe – voľte priedušnejšie oblečenie a dajte prednosť bavlne pred syntetikou. Dobrou radou je zaobstarať si na šport a cesty intímne obrúsky, ktoré majú správne pH a osožia všade tam, kde nie je poruke čistá voda.

Ale ani s umývaním by ste to preháňať nemali. Je síce pravda, že v období „vašich“ dní je vhodnejšie otočiť kohútikom viackrát ako bežne, avšak prehnaná hygiena oslabuje prirodzenú obranyschopnosť, takže všetko pekne s mierou.

Ako to bolo kedysi?

  • Vedeli ste, že v staroveku ženy namiesto vložiek používali zvieracie kožušiny a trsy trávy?
  • O nič lepšie na tom neboli ani ženy v stredoveku, ktoré sa počas svojich dní buď utiahli do ústrania a krvácanie prečkali, alebo si pomocou strihanej látky šili špeciálne vložky, ktorých absorpčná schopnosť taktiež nepatrila k výrazným.
  • Klasické vložky sa síce objavili už v 19. storočí, ale ani ich sacia sila nebola slávna, preto ich ženy nosili v nohavičkách obalených igelitom. 

Zase na záchod?

Problémy s močovým ústrojenstvom sa v letných mesiacoch ozývajú ako na bežiacom páse. Dôvodov býva množstvo, vyhrávajú infekcie, ktoré si prinesieme z bazénov, termálnych kúpalísk či jazier, ale častým faktorom je i nedostatočný pitný režim, prechladnutie a zlá hygiena.

Treba si uvedomiť, že ženy sú na problémy s močovým ústrojenstvom náchylnejšie, a to z dôvodu kratšej močovej rúry. Samozrejmosťou je voliť kvalitnú spodnú bielizeň, nie umelé a syntetické vychytávky, ktoré vám môžu v konečnom dôsledku viac uškodiť.

Nenoste ani príliš tesné spodné prádlo a plavky a nezabúdajte sa po spotení či premočení tkanín prezliecť do suchého. Dobrou radou, ako si pri športe zachovať zdravie močových ciest, je nezadržiavať moč. Baktérie z neho by sa totiž mohli premnožiť a napadnúť sliznicu.

Nezabúdajte, že pH vnútorného prostredia je iné a je citlivejšie a náchylnejšie na infekcie, preto by počas leta malo byť pevnou súčasťou vašej kúpeľňovej výbavy intímne mydlo, gél, alebo pena. Uprednostňujte jemné a neparfumované výrobky, bez chemických prísad a tenzidov.