Dávid Hmeľár, pretekár ElitePRO: Ako vyzerá jeho strava a ďalšie plány?

Redakcia | 14. november 2019
ROZHOVOR, david hmelar, ifbb, pro, fitness, trener, sutaziaci, vitaz, elitepro, muži, súťaž, cviky, gym, fitko, fitness
foto: FIT štýl

Strava športovca, obzvlášť v oblasti fitnes, je prísna a väčšina snaživcov zlyháva práve na jej príprave. Kto sa stará o jedálniček Dávidovi a čo v ňom nesmie chýbať?

To záleží od toho, v akom období sa nachádzam. Ak som v príprave, na súťaže tak o stravovanie sa mi stará môj mentor Ladislav Jankovič. Nie takým štýlom, že mi dá papier, na ktorom je kedy a čo mám jesť, ale nastaví mi hranice v rámci potravín a množstva a zvyšok si zariaďujem už sám. Počas prípravy je dobré, ak máte nad sebou niekoho, kto na vás dozerá s chladnou hlavou. Pretože v príprave často človek rozmýšľa pod vplyvom emócií a môže urobiť rozhodnutie, ktoré nemusí dopadnúť dobre a forma sa nemusí vydariť.

Mimo sezóny si to skoro celé riadim sám. Získavam nové informácie, skúšam, učím sa a tak isto si to organizujem podľa pocitu. Nesnažím sa jesť presne na gram, ale jem toľko, koľko si telo pýta a zároveň potraviny, na ktoré mám chuť v rámci možností. Nevedel by som ísť celý čas ako stroj a všetky potraviny vážiť aj mimo sezóny.

Potrebujem od toho oddych. Inak by sa mi to dosť možno aj zhnusilo. U mňa sú základ vajíčka, ryby, mäso, ryža, zemiaky, zelenina, ovocie. Toto je taký základ. Samozrejme, je toho oveľa viac, ale to by som menoval veľmi dlho. Síce to môže vyzerať stereotypne, ale ak človek chce, vie si to pripraviť na mnoho rôznych spôsobov a ani nevie, že už tretí deň má na večeru rybu.

Zhrešíš niekedy, alebo – aké stravovacie hriechy si občas dopraješ?

Určite. Aj keď robím tento šport a môže sa zdať, že som trénovaný byť odolný voči nedravým jedlám, tak aj ja si veľmi rád doprajem niečo, na čo mám chuť. Samozrejme, v období mimo súťažnej prípravy. A ako hovorím, doprajem si to, na čo mám chuť. V poslednej dobe si rád urobím krupicu, ktorá je pre mňa taká nostalgická spomienka z detstva.

Mám rád sladké pečivo, zmrzlinu by som dokázal jesť na kilá a u mňa nesmú chýbať donuty. V každom prípade, má to tiež svoje hranice. Doprajem si, ale nepreháňam to. V prvom rade som osoba, ktorá miluje tento šport a životný štýl s tým spojený. A na základe toho sa snažím aj udržiavať svoju postavu.

 

Aké sú tvoje ďalšie športové plány?

Z dlhodobého hľadiska chcem určite vyskúšať profesionálne pódium. Ale ešte musím počkať minimálne rok, kým dotiahnem slabiny, trošku si oddýchnem a hlavne potrebujem trošku nazbierať financie, keďže tento šport je po tejto stránke dosť náročný. A z krátkodobého hľadiska sa chcem venovať klientom, snažiť sa motivovať a inšpirovať. Rád by som sa ďalej vzdelával, keďže vždy je niečo, čo človek nevie a dá sa to zlepšiť. Celkovo sa chcem posúvať vpred, či už ako tréner, alebo v osobnom rozvoji, ďalej budovať telo, zlepšovať sa. Momentálne cítim veľký „hlad“ v tomto športe a chuť byť stále lepší.

Čo by si odporučil ľuďom, ktorí by chceli schudnúť, ale nevedia ako začať?

To, čo robím aj ja a mal by to robiť každý, keď chce chudnúť/redukovať hmotnosť. Upraviť svoj jedálniček a dbať na to, čo si dávam na tanier. Vyvážená strava je alfa-omega v chudnutí alebo, naopak, v naberaní svalovej hmoty. Vylúčiť zo stravy sladkosti, mastné jedlá, pečivo a sústrediť sa viac na potraviny typu: ryba, mäso, ryža, zemiaky, ovsené vločky, zelenina, vajíčka, drobnejšie ovocie a podobne. Inak povedané, na základné potraviny, ktoré si pripravíme doma (vtedy vieme, čo si dávame na tanier).

Aké najčastejšie ciele majú tvoji klienti?

Klientom ponúkam len to, čím som si sám prešiel a mám s tým osobnú skúsenosť. A to je pre mňa naberanie svalovej hmoty, s tým spojené tvarovanie postavy a redukcia hmotnosti. U mužov to je poväčšine naberanie svalovej hmoty. U žien tvarovanie postavy, čo je v podstate tiež naberanie svalovej hmoty, ale ony to nazývajú trošku inač, ženskejšie. A samozrejme, redukcia tuku. Vlastne je úplne jedno, ktorý je ich cieľ z vyššie uvedených. V podstate každému pomáham dosiahnuť ich lepšie „ja“ po fyzickej stránke, ale aj psychickej, a to je hlavné. Teší ma, že sa rozhodnú na sebe pracovať a oslovia práve mňa.

Čo je podľa teba dôležité pre udržanie si skvelej postavy?

Disciplína a vytrvalosť. To sú podľa mňa dva najdôležitejšie aspekty, ak chce človek zmeniť svoje telo k lepšiemu. Pretože ak má disciplínu, tak pravidelný tréning a stravovanie nie je pre neho problém, čo je veľmi dôležité, pretože hlavne na dobrej strave to celé stojí. Bez nej sa človek nepohne. A vytrvalosť... Ako sa hovorí, ruže prináša a pri budovaní tela to určite platí. Výsledky sa dostavia, ale chvíľku to trvá a je potrebné vydržať a nepoľaviť.

Veľa mužov aj žien považuje za najťažšiu partiu na vyformovanie práve brucho. Čím treba začať?

Ako som spomínal, strava je úplný základ. A pri nej treba vždy začať, pretože naše telo je odrazom toho, čo do neho dávame. A keď chceme zmeniť to, ako vyzeráme, musíme zmeniť aj stravovacie návyky a dávať si pozor, čo si dávame na tanier. Potom, samozrejme, je dôležitý pohyb. Prípadne pravidelná návšteva fitnes centra. V jednoduchosti povedané: Treba vyvážene jesť a pravidelne sa hýbať. Žiadne zázračne produkty ani nástroje nám k tomu nepomôžu, ako sa, bohužiaľ, dnes dosť prezentuje a jediné, z čoho schudnú je obsah peňaženky.