DESATORO osobných TRÉNEROV

redakcia FIT štýl | 6. máj 2019
DESATORO osobných TRÉNEROV

Mať klienta, ktorého v posilňovni vedieš k jeho vytúženému vyšportovanému telu, je výzva. Pre teba, aj pre neho. Byť však skutočne dobrým trénerom sa nemusí podariť každému. Zozbierali sme pre vás tipy od klientov, čo im u osobných trénerov vadí, prečo by trénera vymenili a ako by mal ideálny tréner vyzerať.

Nech je tento zoznam zároveň nápovedou pre tých, ktorí si trénera hľadajú.

1. PRESNOSŤ je výsada kráľov

Buď kráľ, ktorý je vzorom a na tréning príde včas! Ak máš klienta objednaného na 15:00 hod., nech to nie je 15:20, lebo ty si mal predtým svoj tréning, iný tréning, zlú náladu, sprchu, alebo čokoľvek. Ak meškáš, daj o tom klientovi vedieť. Snaž sa však, aby to bolo skôr ojedinelou výnimkou, nie pravidlom.

2. Klient si do fitka príde AJ oddýchnuť

Ver tomu, že tvoje súkromné problémy, sklamania, nezdary, nervy na kolegov či iných klientov nepotrebuje počúvať. Chce si zacvičiť, oddýchnuť si a vypnúť od sťažovania a dramatických príbehov. Nepotrebuje počas celého tréningu počúvať, ako ti kto ublížil, ako ťa kto zradil, sklamal, alebo čo sa ti nepodarilo, či kto ťa vytočil.

3. Skús byť aj POSLUCHÁČOM

Niekedy sa klient popri cvičení potrebuje aj vyrozprávať. Len tak spomenúť, ako sa mal. Ak sa ho na to opýtaš, máš bod naviac. Zaujímaj sa a počúvaj. A popritom mu dávaj poriadne do tela.

4. Motivuj a pochváľ

Nič nepomôže dať ešte jednu sériu viac ako POCHVALA. Dáš to, ešte jedno opakovanie, si super! Toto je hnací motor všetkých, ktorí pod tvojím vedením skúšajú ísť za hranice vlastných možností. A ty im v tom pomáhaš.

5. Buď príkladom

Tvoje úspechy, tvoje telo, tvoj spôsob života – to všetko je motivácia, ktorú klient u teba hľadá. Buď príkladom, komunikuj, ukáž, ži to, čo učíš klientov, aby žili. Dobrý tréner s klientom žije jeho premenu, sen, víziu.

6. Počas tréningu ZABUDNI NA MOBIL

Nastaviť klienta na opakovanie sérií, vysvetliť cvik a potom nedbať na jeho prevedenie? Rozhodne nie. Klient musí vedieť, že si tam pre neho. Pridržíš, povzbudíš, pomôžeš. Toto však nepôjde, ak hľadíš celý čas do mobilu a riešiš svoj biznis či fanúšikov na instagrame a pod.

7. Rieš klienta komplexne

Zaujímaj sa nielen o to, koľko sérií čoho klient odcvičí, ale aj o jeho život mimo posilňovne. Poraď mu so stravou, informuj sa, čo sú jeho slabiny, aké sú jeho silné stránky v stravovaní a na tom spolu stavajte. Poraď mu recepty, si predsa jeho motorom pri zmene životného štýlu.

8. Neohováraj

Vraj najkratší vtip o muzikantoch je „Stretnú sa dvaja muzikanti a neohovárajú tretieho.“ Žiaľ, toto platí aj o tréneroch. Dopraj svojim kolegom, rešpektuj ich a rozhodne ich autoritu, fungovanie a spôsob trénovania zverencov nekomentuj a nezhadzuj pred vlastnými klientmi. Nedegraduješ ich, degraduješ seba.

9. Zvykni si na otázky, aj tie otravné

Ak sa ťa klient pýta podľa teba zbytočné a hlúpe veci, samozrejmosti, a teba to otravuje, radšej sa vzdaj toho, čo robíš. Zvykni si na to, že klient sa bude pýtať. Veľa sa bude pýtať. Veci zdanlivo jednoduché, samozrejmé, sú pre neho novinkou. Potrebuje sa zorientovať vo svete zdravého životného štýlu a fitnes a nemá vedomosti, ktoré máš ty. Nie si tu na to, aby si bol otrávený z jeho otázok. Si tu na to, aby si mu ich zodpovedal. Trpezlivo a jasne.

10. Inovuj a prekvapuj

Snaž sa, aby tvoje tréningy neboli stereotypné. Zaraď nové cviky, skúšaj Pilates, prekvapuj klientov novými pomôckami, nápadmi. Ak tréningy nebudú nudné a stále sa opakujúce tie isté cviky, klientov nestratíš. Naopak, budú chcieť viac a viac tréningov, zvedaví, čo si pre nich opäť vymyslel.

Práca trénera je práca s ľuďmi, a tá nikdy nebýva ľahká. Zažívať však úspechy ľudí, ktorí idú za hranice svojich možností, byť tým, kto týmto všetkým prechádza s nimi, kto ich vedie, komu dôverujú a kto pre nich znamená na ceste za novým telom všetko, sa oplatí.

Ten pocit, keď váš klient dosiahne to, čo si zaumienil, keď vy ste za jeho úspechom, snahou a ste jeho motiváciou a podporou, fakt, že ste to zvládli spolu, jeho pevná vôľa a vaše pevné, ale chápavé vedenie, to sú veci, ktoré si nekúpite.

Je to drina, ale rozhodne stojí za to byť za týmito príbehmi. Koniec koncov, toto sú veci, ktoré aj teba posúvajú vyššie a vyššie.