Erotika pri tyči? Nie. Pole dance je cvičenie, ktoré vás chytí!

Redakcia | 10. apríl 2017
Erotika pri tyči? Nie. Pole dance je cvičenie, ktoré vás chytí!

Keď sa povie cvičenie pri tyči, niektorí si ešte aj dnes predstavia striptízový klub a odhalené koketné tanečnice. Pole dance však ani zďaleka nie je o tom.

Ide o mimoriadne obľúbený druh tanca, športu, cvičenia, ktoré efektívne posilní telo, nádherne vyformuje postavu, podporí psychickú pohodu a pohyb urobí ladným. Inštruktorka a priekopníčka Pole dance na Slovensku, krásna Ninka Peráčková založila svoje vlastné No Limits Pole dance studio a o cvičení nám prezradila viac.

Dokonalé telo s Pole dance

Pole dance je nový fenomén. Len málokedy sa pri skupinovom cvičení dokáže takým dokonalým spôsobom spojiť tanec a šport. Pohybovú aktivitu zaraďujeme do skupiny kardio, čo znamená, že pri nej dochádza k významným úbytkom tukových zásob.

Nina Peráčková vysvetľuje, že „Pole Dance formuje postavu ženy absolútne úžasne. Počas hodiny posilňujeme celé telo, no najväčšiu záťaž máme na rukách, pretože držíme vo vzduchu celú hmotnosť vlastného tela. Posilňujeme teda najviac ruky, brušné svalstvo a pri neustálej chôdzi na špičkách aj lýtka.

Prvé výsledky vidíme a aj cítime na rukách, následne sa začína formovať takzvaný six pack, čiže brušné svalstvo. A po chôdzi na špičkách, dopínaní kolien a špičiek sú evidentne vytvarované aj lýtka.“

Pole dance je teda niečo ako b a to v rôznych uhloch pohľadu. Jednak ide o spojenie choreografie – tanca so športovou aktivitou, ktorá významne podporuje správnu funkciu kardiovaskulárneho aparátu.

Cvičenie tiež ohromným spôsobom zlepšuje rozsah pohybov, celkovú pružnosť tela a vyrovnáva svalovú nerovnováhu. Skrátené šľachy a svaly sa po čase stávajú minulosťou, rovnako ako pocit stuhnutosti a napätia. Na druhej strane, spomínané kardio dopĺňa posilňovanie, kde síce funguje tyč ako pomôcka, no v prvom rade ide o prácu s vlastným telom, čím sa zapína funkčná sila organizmu.

„Použitie tyče ako pomôcky pri cvičení bolo zaznamenané už pred tisíc rokmi v Číne. Číňania používali tyče vyrobené z dreva, ktoré mali zapichnuté do zeme. Na nich robili sériu akrobatických prvkov, no Pole dance, ako ho väčšina z nás pozná, začal fungovať až v roku 1920. Síce na tyčiach, ktoré tvorili kostru stanových šiatrov, ale istá podobnosť tam bola. Na tyčiach predvádzali umelkyne svoje kúsky rôzneho charakteru, ktoré zo začiatku nemali s tancom či s erotikou takmer nič spoločné.

Veľakrát išlo dokonca vyslovene o druh divadla, spôsob umeleckého vyjadrenia. V rokoch 1950 až 1980 sa Pole dance predvádzal v cirkusoch, baroch, kde tancovali tanečnice striptíz spojený s burlesque. Až v roku 1990 začala Fawnia Mondey vyučovať Pole dance ako umenie. Takisto vydala prvé inštruktážne DVD pre pole fitness. Od tohto roku už Pole dance iba napredoval a jeho obľúbenosť u laikov a športových fanúšikov rástla a rastie závratným tempom,“ dodáva inštruktorka Nina. 

Mohlo by vás tiež zaujať: Zacvičte si Pump! Rýchlo a efektívne redukujte tuk, vyformujte svalstvo!

Pole dance - šport alebo tanec?

Pole dance, ako ho poznáme, je dnes rozšíreným druhom skupinového cvičenia, na ktoré poľahky narazíte v mnohých pohybových, tanečných, či iných špecializovaných štúdiách. Ale ako to už pri obľúbených aktivitách býva, po čase sa začnú deliť na rôzne nové druhy. „Čím viac je Pole dance rozšírený, tým častejšie vznikajú jeho nové kategórie a podoby, ako napríklad Pole šport, kde prevažujú silové akrobatické prvky, pri ktorých tanečnica pracuje so svojím telom práve spomínaným športovým spôsobom.

Väčšinou tu však chýba tá tanečná jemnosť. Exotic Pole dance je, naopak, jemný tanec so sexi nádychom, väčšinou bez silových prvkov. Contemporary Pole dance alebo contempole zase charakterizuje práve tanečná zložka, ktorá prebieha zväčša aj úplné mimo tyče.

No stále pribúdajú nové a nové podoby tohto tanca. Nedávno som spozorovala latino podobu, kde vám tyč kompletne nahrádza partnera. Na Pole dance je fascinujúca práve úžasná rozmanitosť. Ak nie som tanečný typ, ale chcem tancovať, tak si vyberiem Pole šport.

Ak som tanečný typ, žijem tancom, voľba padá na Contemporary Pole dance. Ak chcem získať sebavedomie a naučiť sa vyžarovať prirodzený sexepíl, volím Exotic Pole dance. A možností je ešte viac. Každý si tu, skrátka, nájde to svoje,“ hovorí špecializovaná inštruktorka Nina Peráčková.

Radosť z dosiahnutých úspechov, úbytok tukových zásob, zlepšená flexibilita, pružnosť, krása a ladnosť choreografie a figúr, to všetko sú dôvody, prečo Pole dance milujú ženy na celom svete a prečo si ho obľúbili aj hviezdy ako Emma Watson, Miley Cyrus, Jennifer Aniston, či Kirsten Stewart.

Čítajte tiež: Chcete behať? Ponúkame vám niekoľko tipov, ako začať

Využite špeciálnu akciu a objednajte si predplatné!