Feldenkraisova metóda. Počuli ste o nej?

Miroslava Miková | 14. marec 2017
Feldenkraisova metóda. Počuli ste o nej?

Feldenkraisova metóda je založená na jednoduchých pohyboch, ktoré sme poznali už ako deti, len s pribúdajúcimi rokmi sme na ne akosi pozabudli.

Stále viac ľudí bojuje s ťažkosťami pohybového aparátu. Prejavujú sa hlavne bolesťou či zníženým rozsahom pohybu. Azda najčastejšie sa vyskytuje bolesť v oblasti krčnej, hrudnej či driekovej chrbtice. Za tento stav je zodpovedný hlavne životný štýl.

Nedostatok pohybu, nesprávne držanie tela, svalová nerovnováha, ktorú spôsobuje nepoužívanie alebo, naopak, preťažovanie niektorých svalových skupín, si skôr či neskôr vypýtajú svoju daň. Samozrejme, nemožno zabudnúť na stres. Práve ten je tiež jedným z kľúčových faktorov podpisujúcich sa hlavne na bolesti chrbta v oblasti krčnej chrbtice.

Čítajte tiež: Umenie svalovej kontroly. Viete o čom je reč?

Ako problémy s pohybovým aparátom riešiť?

Jedným z najlepších prostriedkov je vhodná a pravidelná pohybová aktivita. Ideálne taká, ktorá je zameraná na obnovenie funkčnosti vlastného tela. K dispozícii je množstvo cvičebných programov, ktoré sa špecializujú práve na ťažkosti s pohybovým aparátom. Medzi najznámejšie patria cvičenia body and mind (joga, Pilates, PortDeBras, FlyFit), Metóda SM systém a tiež Feldenkraisova metóda.

Prečo práve Feldenkraisova metóda?

Ak na pohybe milujete najmä to, že sa dokonale „vyventilujete“ pri rytmickej hudbe a domov odchádzate s mokrým tričkom, táto metóda zrejme nebude pre vás ideálna. Naopak, ocenia ju tí, ktorí sa chcú pri pohybe uvoľniť a zrelaxovať.

Metóda im zároveň ponúka možnosť pochopiť princípy fungovania vlastného tela a pomocou jednoduchých pohybov obnoviť jeho plnú funkčnosť v bežnom živote, a tým odstrániť nepríjemnú bolesť chrbta či kĺbov. Navyše učí, ako pohodlne sedieť či stáť, ako znížiť napätie v rozličných častiach tela a správne dýchať.

Mohlo by vás zaujímať: Hot joga: Vypotíte toxíny, tuk i zlú náladu!

V neposlednom rade pomáha zlepšiť výkon pri rôznych pohybových aktivitách, pretože jej súčasťou je osvojenie si správnych princípov používania vlastného tela.

Do svojho tréningového plánu ju preto zaraďujú aj športovci. Správne dýchanie a uvedomovanie si jednotlivých pohybov im pomáhajú pri dosahovaní lepších výsledkov v športe, ktorému sa profesionálne venujú.

Používa sa aj ako forma rehabilitácie po úrazoch, zraneniach a operáciách. Prináša úľavu aj pri chronických bolestiach.

„Feldenkraisova metóda nás učí porozumieť pohybu a ukazuje nám cestu, ako sa pohybovať úsporne a optimalizovať pohyb pri akejkoľvek aktivite, ktorú vykonávame. Odstránením prebytočného napätia pri pohybe zabraňujeme poškodzovaniu svalov a kĺbov, spomaľujeme proces opotrebovania tela, čím vieme docieliť lepší zdravotný stav,“ vysvetľuje Mgr. Miroslava Kovářová, ArtD. 

Mohlo by vás zaujímať: Svalové kŕče trápia nie len športovcov. Aké sú najčastejšie príčiny ich vzniku?

Kto bol Moshé Feldenkrais?

Narodil sa v roku 1904 v Ukrajine. Značnú časť svojho života venoval štúdiu, vzdelanie získal aj na Sorbonne v Paríži. Bol fyzikom, výskumníkom, inžinierom i pedagógom. Ako mladý si pri futbale zranil koleno a práve tento úraz ho priviedol k tomu, aby začal skúmať ľudské telo a jeho vrodené schopnosti. Sám bol vyznávačom pohybu, zamiloval si moderné džudo.

Neskôr sa, hlavne vďaka manželke, ktorá bola detskou lekárkou, začal venovať ľudskému vývoju. Pozoroval, akým spôsobom sa pohybujú malé deti v ordinácii jeho ženy. To považoval za najideálnejší pohyb pre človeka a z toho vychádzal aj pri svojich výskumoch.

Výsledky svojho dlhoročného úsilia predstavil v päťdesiatych rokoch minulého storočia a v roku 1971 skončilo štúdium jeho metódy prvých 12 žiakov. Dnes je jeho metóda známa po celom svete. Feldenkrais zomrel v roku 1984.