Hor sa na svah NA LYŽE

Eva Kliská | 18. február 2019
Hor sa na svah NA LYŽE

Poradíme vám, čo všetko budete potrebovať pri obľúbenom zimnom športe ako je lyžovanie.

Lyžovanie a povrch zjazdovky – dôležitý faktor pri výbere lyží

Nie všade je povrch zjazdovky rovnaký a preto existuje niekoľko kategórií lyží, ktoré sú určené na jednotlivé povrchy svahov.

Univerzálne lyže sú vhodné pre lyžiarov, ktorí uprednostňujú upravené zjazdovky a akékoľvek dobrodružstvo popreháňať sa po akčnejších svahoch u nich neprichádza do úvahy. Šírka lyží je cca 72 mm.

All mountain lyže sú ako stvorené pre lyžiarov, ktorí majú radi upravené svahy, no občas zatúžia vyšantiť sa a zablúdia aj na neupravenú zjazdovku. Šírka týchto lyží je cca 80 až 85 mm.

Freeride lyže sú určené pre nadšencov divokých svahov, ktorých povrch nie je vôbec upravovaný. Ak sa rozhodnete pre kúpu práve týchto lyží, určite zvážte úroveň vášho lyžovania a predovšetkým nepreceňte svoje schopnosti.Freeride lyže sú široké 85 až 90 mm. 

Úroveň lyžovania nikdy nepodceňujte

Lyžovanie je krásny šport, no ak správne neodhadneme svoje lyžiarske schopnosti a úroveň, môže byť pre nás nebezpečný, preto nepreceňovať svoje sily tu platí dvojnásobne. Pri kategórii úrovne sa rieši najmä tvrdosť jadra, pevnosť lyže a viazania.

  • Lyžiari začiatočníci – ak ste práve v začiatkoch a s lyžovaním nemáte až toľko skúseností, najvhodnejšou kategóriou sú pre vás univerzálne lyže vyrobené z mäkšieho materiálu ako napr. polyuretánová pena, alebo lyže vyrobené z ľahšieho dreveného jadra, tzv. odľahčené lyže. To však nemusí platiť pri lyžiaroch vyššej váhovej kategórie, kde sú vhodnejšie pevnejšie lyže s celodrevenou konštrukciou.
  • Pokročilým lyžiarom sa odporúčajú celodrevené modely lyží s drevenou sendvičovou konštrukciou alebo lyže vyrobené z kombinácie pružného a pevného dreva.
  • Pre expertov resp. lyžiarov s vycibrenými lyžiarskymi schopnosťami sú správnou voľbou lyže so sendvičovou drevenou konštrukciou, spevnené titánovými platňami.

Dĺžka lyží adekvátna k našej výške by nám mala siahať v rozmedzí hornej pery a špičky nosa.

Ak ste si už ozrejmili povrch zjazdovky a dobre poznáte svoju úroveň lyžovania, zostáva vám ešte zopár vecí do kompletného výstroja.

Viazanie

Lyže sú už väčšinou predávané aj s viazaním, v predajni s lyžami vám viazanie nastavia. Pri viazaní sa nastavuje vzdialenosť viazania, ktorú určuje skelet lyžiarky.

Dôležitým parametrom pri nastavovaní viazania je aj váha. Čím vyššia váha, tým musí byť viazanie pevnejšie. Štandardné viazanie pre dospelého človeka je 10 dinov (pevnosť viazania je udávaná v dinovej stupnici).

Lyžiarky

Sú najdôležitejšou súčasťou lyžiarskej výbavy a preto by sme pri ich výbere nemali nič zanedbať.

  • Veľkosť lyžiarky sa udáva v tzv. mondo číslovaní, toto číslo udáva dĺžku vnútornej časti lyžiarky v cm. Lyžiarka musí sedieť presne na mieru, nikdy nemá byť väčšia, aby bol prenos síl z lyžiarok na lyže naozaj efektívny. Prsty na nohách by sa nám mali jemne dotýkať vnútornej špičky lyžiarky.
  • Pevnosť lyžiarky určuje tzv. flex index, pre začiatočníkov je vhodný index od 75 do 95, pokročilým sa odporúča 100 až 110 a u profesionálov je to od 115 a vyššie. Opäť to však neplatí pre ľudí vyššej hmotnosti, pretože odhliadnuc od úrovne sú pre týchto ľudí vhodnejšie pevnejšie modely, teda vyšší flex index. Flexi index by nemal byť nižší ako hmotnosť.
  • Counting system umožňuje nastavenie komína, teda hornej časti lyžiarky do vonkajšej alebo vnútornej strany, podľa toho, či majú lyžiari tvarované nohy do O alebo X. Bežne sú komíny lyžiarok nastavené do neutrálu.
  • Štvorklipsňové lyžiarky sú najpoužívanejšie, existujú ešte trojklipsňové, ktoré používajú lyžiari pri freeride a potom dvojklipsňové, tie sú vhodné pre ľudí s veľmi širokými lýtkami. 

Vždy si skúšajte minimálne tri rozličné modely. Pri skúšaní sa odporúča mať obe lyžiarky na nohách aspoň po dobu 10 až 12 minút a v lyžiarkach nechodiť, ale simulovať lyžiarske pohyby. Skúša sa a lyžuje iba v jednej vrstve ponožiek alebo podkolienok.

Lyžiarske palice

Dôležitá je najmä dĺžka palíc, ktorá sa odvíja od výšky človeka. Pri správnom výbere nám pomôže, ak svoju výšku v cm vykrátime indexom 0,70 až 0,72, tak nám vyjde dĺžka palíc, ktorá je primeraná k našej výške. Palice môžu byť rovné, tie sú pre bežných lyžiarov, ale aj tvarované, zahnuté k tvaru tela pre lyžiarov, ktorí jazdia slalom.

Ako skúška správnosti vhodného výberu palíc nám poslúži, ak opačne otočené palice, ktoré musia byť opreté o zem, chytíme pod kôš a ruka, s ktorou palice držíme, nám bude kopírovať pravý uhol.

Prilba

Existuje niekoľko tvarov a veľkostí, nedá sa jednoznačne povedať, ktorá je najvhodnejšia. Je to individuálna záležitosť a každý si vyberie podľa toho, čo mu sedí. Nosenie prilby zatiaľ nie je na Slovensku uzákonené, ale jednoznačne sa odporúča.

Lyžiarske okuliare

Okuliare by mali sedieť k prilbe, je dôležité zvoliť správne sklo. Na nočné lyžovanie sa odporúčajú okuliare so sklami, ktoré sú priesvitné, do slnečného dňa zase naopak okuliare s tmavým sklom. Pre ľudí s dioptriami sú vhodné prilby so štítom, pod ktorým môžu pokojne nosiť dioptrické okuliare.

Je len na vás, čo si pre túto zimnú sezónu vyberiete. Výstroj je základ pri oboch a určite sa oplatí investovať do kvality. So správnou výbavou si to na svahu užijete plnými dúškami.