Hypopresívna metóda – cesta (nielen) k plochému brušku

Dagmar Baluchová | 12. Oct 2017
Hypopresívna metóda – cesta (nielen) k plochému brušku

Nečudo, že ste o tejto metóde ešte nepočuli. Je pomerne nová, no získava si stále viac priaznivcov, najmä u žien. Prečo? Objasní Ivana Chalupecká, fitnes trénerka z www.fitbelly.cz.

Hypopresívne techniky objavil v 80. rokoch 20. storočia belgický doktor Marcel Caufriez. A to celkom náhodou – pri vyšetrovaní istej ženy, ktorá po pôrode trpela prolapsom (poklesom orgánov). Dr. Caufriez nebol spokojný so zlepšovaním jej stavu pomocou klasických sedov a ľahov, ktoré sa robia dodnes.

Mohlo by vás zaujímať: Čo je diastáza priamych brušných svalov a ako vzniká?

Navyše, všimol si, že niektorým ženám toto cvičenie skôr škodí, ako pomáha. Chcel preto vytvoriť metódu, ktorá by bola vhodná pre posilňovanie ženského panvového dna a, navyše, ktorá by riešila uro-gynekologické problémy. To sa mu podarilo, a nielen to. Jeho metóda bola aplikovaná vo fyzioterapii a v popôrodnej rehabilitácii.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Chcete štíhle bruško? Tak nepodceňujte držanie tela a dýchanie!

O čo ide?

Hypopresívna metóda (grécky hypopresivo = podtlak) je v podstate posturálne dychové cvičenie (posturálny = prevádza sa v špecifických pozíciách, za aktivácie istých svalov). Vykonáva sa v pozíciách, v ktorých za pomoci bránice klesá tlak v hrudnej, brušnej a panvovej dutine.

Cvičením tejto metódy sa aktivuje hlboký stabilizačný systém a ďalej sa zvyšuje svalový tonus vnútorných svalov brušných (transverzálne a šikmé bočné) a svalov panvového dna. Princíp spočíva v zautomatizovaní špecifického držania tela, ktoré sa pravidelným opakovaním „zapíše“ do nášho nervového systému.

To znamená, že z estetického hľadiska budeme mať lepšie držanie tela a naše bruško bude pevnejšie a nebude vypuklé. Hypopresívnu metódu Dr. Caufireza som upravila a dnes sa môžete v našich končinách stretnúť s Fit Belly hypopresívnou technikou.

Čítajte tiež: Správna technika PRI BEHU musí byť! Zabezpečí nielen lepšie výkony, ale aj udržateľné zdravie.

Inšpirovaná pôvodnou metódou som z môjho presvedčenia a tiež z dôvodu skompletizovania skupinových hodinových lekcií (inak sa hypopresívna technika odporúča cvičiť len 20 – 30 minút) zaradila do tréningu tiež zahriatie, posilňovanie sedacích, chrbtových svalov a tiež cviky na rovnováhu a pretiahnutie v podobe rôznych cvikov z jogy.

Pre mňa a pre mojich klientov je to kompletný tréning, po ktorom sa bezprostredne po lekcii cítime lepšie, rozcvičení a krásne uvoľnení. Samozrejme, dychovú časť je možné cvičiť aj samostatne, po akomkoľvek fitnes tréningu.

Dýchaj...

Ako ste si už určite všimli, dýchanie je pri tejto metóde veľmi dôležité. A hoci ide o dychovú metódu, počas cvičenia sa v podstate nedýcha, pretože sa pracuje s výdychovými apnoe (dychové pauzy). Je vždy fáza predýchavania a potom sa zadrží dych, cca na 20 sekúnd. Každý ale zadrží dych na čas, ako dlho môže.

  • Celú dobu sa aktívne pracuje s bránicou a jej pohybmi.
  • Pri nádychu sa bránica rozpína a klesá nadol (zvyšuje sa vnútrobrušný tlak), pri výdychu sa, naopak, bránica uvoľňuje, stúpa hore – znižuje sa vnútrobrušný tlak.
  • V tomto okamihu zadržíme dych a snažíme sa otvárať hrudník ako pri nádychu, ale bez nádychu. Vytvoríme podtlak a vďaka nemu dôjde k nedobrovoľným svalovým kontrakciám vnútorných svalov brušných a svalov panvového dna.
  • Pravidelným opakovaním dôjde k nárastu svalového tonusu týchto svalov. Toto predýchavanie a potom zadržanie dychu sa vykonáva v rôznych pozíciách, a to 2x až 3x. 
Čítajte tiež: 13 zaručených trikov pre štíhle bruško