KARNITÍN – účinný spaľovač alebo placebo?

Zuzana Jirková | 26. May 2017
KARNITÍN – účinný spaľovač alebo placebo?

Základom úspechu každého aktívneho športovca by mala byť rozhodne vyvážená výživa. Väčšinou však nie sme schopní z našej stravy získať také hodnoty bielkovín, sacharidov, minerálov a vitamínov, ktoré pre svoje výkony potrebujeme.

Riešenie sa ponúka v podobe špeciálnych doplnkov stravy s pridanou hodnotou látok dôležitých pre správne fungovanie nášho organizmu. V žiadnom prípade sa ale neodporúča vynechať alebo radikálne obmedziť bežnú stravu, pretože aj napriek svojim výrazným pozitívam nie je žiadny doplnok výživy schopný nahradiť plnohodnotnú a pestrú stravu.

Doplnky stravy delíme do niekoľkých kategórií v závislosti od toho, ktoré podporné látky obsahujú. Medzi obľúbené patria prostriedky podporujúce chudnutie, výživu kĺbov, kvalitnejší sexuálny život, vitamíny, minerály, proteíny, sacharidy, aminokyseliny, gainery a kreatíny.

KARNITÍN – účinný spaľovač

Jedná sa o dipeptid – aminokyselinu, ktorá je tvorená dvoma inými aminokyselinami, metionínom a lyzínom. Táto látka je nášmu telu vlastná, organizmus si ju dokáže totiž vyrobiť sám. Proces „výroby“ prebieha v pečeni, kde sa karnitín získava z esenciálnych aminokyselín metionínu a lyzínu za asistencie vitamínu B1, B6 a železa.

A práve odtiaľ pramení občasná skepsa, že nie je dôvod na jeho dopĺňanie, pretože telo si ho dokáže vyrobiť presne toľko, koľko potrebuje. To je ale dávno vyvrátený mýtus. A

Ak nežijete aktívnym životom a nešportujete, potom je množstvo, ktoré si telo samo vytvorí dostatočné a spolu s karnitínom prijatým v strave úplne pokryje vaše potreby. Ak je však pravidelný pohyb neoddeliteľnou súčasťou vášho života, rozhodne vám tieto zdroje karnitínu stačiť nebudú. Prečo, to si hneď vysvetlíme...

„Nečakajte zázraky. Bez poriadnej driny to nepôjde! Tuky sa vám cez noc nerozplynú. Karnitín nie je zázračná tabletka, ktorá vám pomôže za týždeň zhodiť 10 kilogramov, ale bude vaším spoločníkom pri aeróbnych aktivitách...“

Karnitín a spaľovanie tukov

Spaľovanie tukov prebieha výhradne za prísunu kyslíka – tzv. oxidácie. Karnitín zabezpečuje prísun tukov do buniek a oxidáciu, čím prispieva k vytrvalejšej a vyrovnanej svalovej práci. Prísun kyslíka a tukov s prispením karnitínu je hlavným predpokladom pre lepší metabolizmus tukov – resp. využívanie tukov ako prednostného zdroja energie pre svalovú hmotu. Karnitín navyše urýchľuje prísun kyslíka do krvi, čo oceníte najmä pri aeróbnych aktivitách.

Zhruba 25 % našej potreby pokryjeme pri fyzickej záťaži aeróbneho (vytrvalostného) charakteru (napr. beh, jazda na rotopéde a pod.) vlastným vytvoreným karnitínom. Zvyšných 75 % potreby musíme doplniť vhodnou stravou či doplnkami výživy.

Možno ste si tiež už položili otázku – A prečo by som vlastne mal/a karnitín dopĺňať? Dôvod je naporúdzi, bez karnitínu totiž nespálite ani gram tuku!

Čo by malo byť varovaním predovšetkým pre ženy a dievčatá, ktoré často v dôsledku najrôznejších diétnych opatrení veľmi (alebo úplne) obmedzujú konzumáciu červeného mäsa a tým sa vystavujú riziku nedostatku karnitínu so všetkými jeho negatívnymi dôsledkami.

Len vďaka tomu, že táto látka vnáša mastné kyseliny cez membránu do mitochondrií svalovej bunky, môžu byť tuky využité ako zdroj energie, a tým pádom spaľované. Nedostatok karnitínu sa prejavuje zvýšenou hladinou tukov v krvi a ich následným ukladaním vo forme nevzhľadných tukových zásob, môže mať tiež za následok rôzne srdcové ochorenia a cirhózu pečene.

Dôležitá informácia, ktorú by sme rozhodne nemali opomenúť, je, že karnitín ako jeden z mála „spaľovačov“ či „odbúravačov“ nelikviduje tuk tým, že by priviedol telo do stresu (ako kofeín alebo efedrín). Preto je jeho použitie úplne bezpečné a navyše rokmi preverené. „Vďaka karnitínu môžu byť vo vašom tele využité zásoby tuku ako zdroj energie. A to je presne to, čo chcete!"

Čítajte tiež: Ako vhodne stimulovať svaly, keď máte pocit, že stagnujete?

Potreba karnitínu

Potreba karnitínu úmerne stúpa s objemom vašich fyzických aeróbnych aktivít. Dlhé a intenzívne výkony totiž vedú k zníženiu obsahu karnitínu vo svaloch. Vzniká tak potreba dodať telu dostatok tejto látky, aby mohlo efektívne spaľovať tuky.

Rozhodne ale neodporúčame nejako extrémne zvýšiť konzumáciu červeného mäsa, ktoré je síce zdrojom, ale vo veľkom množstve by mohlo mať negatívne zdravotné dôsledky, napr. vyššia hladina cholesterolu, hroziace riziko rakoviny hrubého čreva, vysoký krvný tlak a pod.

Najväčším zdrojom karnitínu je svalstvo oviec, jahniat a hovädzieho dobytka. Odporúča sa zaradiť do jedálnička aj rybie mäso. Karnitín sa tiež nachádza v kravskom mlieku a mliečnych výrobkoch. Vo vajciach sa vyskytuje len v nepatrnom množstve. Ak chcete mať ale istotu, že pre svoj fyzický výkon prijímate dostatok tejto látky, potom zvoľte karnitín vo forme potravinových doplnkov – tabliet, kapsúl alebo v tekutej forme.

Karnitín a nežiaduce účinky

Hneď v úvode je potrebné povedať, že jednorazová aplikácia nebude mať taký efekt na spaľovanie tukov ako pravidelná. Karnitín je treba za splnenia vyššie uvedených podmienok brať každý deň a dlhodobo.

Účinnosť zaisťuje minimálne čas od troch týždňov aplikácie v dávke 1 g karnitínu a viac (500 mg dvakrát až trikrát denne ). Berte ho ráno 30 minút pred raňajkami a (alebo) 30 minút pred tréningom či iným fyzicky náročným výkonom. Vhodné množstvo pre každého je veľmi individuálne, musíte sa riadiť vlastným pocitom.

Po užití karnitínu by vám malo byť pri cvičení viac horúco a mali by ste mať viac sily a energie. Ak hovoríme o 100 % karnitíne, je vždy v tekutej forme (báze). Karnitín je totiž veľmi hygroskopický prášok – na vzduchu okamžite vlhne. Užívať ho môžete aj vo forme tabliet či kapsúl, avšak v takom prípade sa nejedná o čistý karnitín, ale o jeho soli, ktoré obsahujú „len“ 65 až 70 % účinnej látky. Dennú dávku tak musíte prepočítavať na čistý karnitín.

Aby bol účinok karnitínu efektívny, je potrebné užívať ho iba pri vytrvalostnej námahe aeróbneho charakteru, ktorá predpokladá dostatočné zásobovanie pracujúcich svalov kyslíkom. Ak však svalová činnosť prekročí určitú intenzitu – napr. náročný a intenzívny beh, pri ktorom lapáte dych a dýchate krátko a rýchlo, telo nespaľuje tuky, ale cukry, a tým úloha karnitínu končí.

Pri pátraní po nežiaducich účinkoch sme príliš úspešní neboli. Jediné doteraz zistené sú možnosti miernej nevoľnosti pri požití na prázdny žalúdok a neobvykle zapáchajúci pot pri nadmerných dávkach.

Karnitín, resp. akékoľvek aminokyseliny v čistej forme, by bez súhlasu lekára nemali užívať ľudia s obličkovou alebo pečeňovou poruchou, kardiaci alebo ľudia trpiaci cukrovkou. Odporúčaný nie je tehotným a dojčiacim ženám.

Dostupnosť karnitínových doplnkov je na našom trhu vďaka jeho obľúbenosti, účinnosti a osvedčenosti veľmi dobrá. Nemusíte mať preto obavy, že by ste ho nezohnali. Pokiaľ si nebudete istí dávkovaním alebo výberom vhodného produktu, spýtajte sa v predajni alebo napríklad vo fitness centre, kam chodíte. 

Mohlo by vás zaujímať: Dokážem športom odstrániť celulitídu?