Kedy je vhodný čas na saunovanie u športovcov a prečo?

PaedDr. Dagmar Baluchová | 30. január 2017
Kedy je vhodný čas na saunovanie u športovcov a prečo?

Pobytom v saune dochádza k výraznému uvoľneniu svalov u športovcov...

Pre mnohých ľudí predstavuje saunovanie veľmi pasívnu formu trávenia voľného času. Podľa odborného servera www.sportujeme.sk však tomu tak nie je a saunu by určite nemali obchádzať ani športovci.

Prečo?

„Sauna sa pre športovcov odporúča z viacerých dôvodov:

  • ako prostriedok k postupnému otužovaniu
  • ako tréningová metóda postupnej adaptácie na vysokú teplotu
  • ako prostriedok na zvyšovanie kondície
  • ako regeneračný prostriedok na odstránenie telesnej a duševnej únavy
Čítajte tiež: Zásady správneho saunovania a kto má STOP?

Pobytom v saune dochádza k výraznému uvoľneniu svalov, zvyšuje sa kĺbová ohybnosť, látková výmena, zlepšuje sa tepelná regulácia a človek si oddýchne po fyzickej i psychickej stránke. Hoci sa to nezdá, telo počas saunovania vykonáva tréning (záťaž).

Svedčia o tom procesy, ktoré v ňom prebiehajú. Aby srdce zabezpečilo účinnú termoreguláciu, musí prepumpovať viac krvi. Klesá vylučovanie sodíka močom a rastie vylučovanie draslíka. Táto skutočnosť úzko súvisí s úbytkom vody. Pri saunovaní dochádza k zvýšeniu bazálneho metabolizmu o 20 až 40 %.

Jeho hodnota je závislá od dĺžky pobytu v saune, od teploty v saune a od individualít každého človeka (od adaptácie na teplo, schopnosti termoregulácie atď.). Telo sa snaží brániť prehrievaniu potením sa. Počas saunovania telo stratí 100 až 2 000 g vody, je preto dôležité dodať mu pred saunovaním i po ňom zvýšené množstvo tekutín.

Odporúčame: Aký efekt má saunovanie na náš organizmus?

Kedy je vhodný čas na saunovanie u športovcov?

Ak sa športovci rozhodnú pre saunovanie, určite im napadne otázka, kedy by tak mali urobiť... „Nie je to vhodné bezprostredne po náročnom tréningu. Taktiež sa neodporúča zaraďovať saunu deň pred náročným tréningom.

Ideálne je použiť tento prostriedok na regeneráciu na konci týždňa pred dňom voľna. Dĺžka pobytu v saune je individuálna. Vo všeobecnosti sa odporúča 10 až 20 min. pre jednu návštevu.

Po 10 až 20-minútovom prehriatí by mala nasledovať fáza rýchleho schladenia v bazéne s teplotou vody 8 až 12 °C. Ako dlho vydržíte v bazéne, je na vás. Záleží od subjektívnych pocitov chladu. Ak pred vstupom do bazénu predchádza osprchovanie (čo sa z hygienických dôvodov odporúča), zníži sa zároveň aj efekt rýchleho schladenia.

Procedúra prehriatia a schladenia by sa mala zopakovať 2 až 3-krát. Opakovať ju viackrát sa neodporúča a považuje sa to z pohľadu regenerácie za nevhodné.“

Bude vás zaujímať: Pre pánov. Obľubujete saunu? Bacha na spermie!