Kolieskové in-line šialenstvo. Vyberte si tie správne korčule pre vás!

Eva Kliská | 1. Aug 2017
Kolieskové in-line šialenstvo. Vyberte si tie správne korčule pre vás!

Dotyk slnečných lúčov, vietor vo vlasoch a leto v plnom prúde. Tak aj toto sú benefity in-line korčuliarskych nadšencov, ktorí už jazdia na korčuliach naplno. Aktívny oddych, ktorý nám navyše vytvaruje postavu do želaných tvarov, je ideálnou voľbou.

In-line korčuľovanie je nenáročný šport, ktorý môžete praktizovať takmer kdekoľvek. Prináša so sebou niekoľko pozitív, ako napr. zlepšenie kondície, svalovej koordinácie a sily, navyše znižuje riziko osteoporózy.

Že sa iba chystáte začať?

Ako teda začať? V prvom rade tým najdôležitejším, korčuľami. Určite sa oplatí investovať do drahších a kvalitnejších, ktoré nám vydržia neporovnateľne dlhšie, sú bezpečnejšie a určite aj šetrnejšie k našim chodidlám.

Mohlo by vás zaujímať: Aké sú benefity chôdze?

Pre lepšie zorientovanie sa pozrieme bližšie na jednotlivé kategórie, ktoré sú odstupňované jednak podľa účelu, ale predovšetkým nám presne určujú, aká kategória je podľa našich korčuliarskych schopností a neschopností pre nás najvhodnejšia.

Fitness kategória zn. pohodlie nadovšetko

Vyznačuje sa vysokým členkom topánky a mäkkou výplňou. Táto kategória je veľmi obsiahla. Zahŕňa korčule pre začiatočníkov, mierne pokročilých aj pokročilých. Môžeme teda povedať, že takmer každý si príde na svoje.

Samozrejme, korčuliar začiatočník si na prvú jazdu neobuje také korčule, ktoré by si bežne obul skúsený jazdec (v ostatnom prípade by to nemuselo dopadnúť dobre), preto pri fitness kategórii rozlišujeme veľkosť koliesok.

  • 80 mm kolieska predstavujú úplný základ a sú určené pre začiatočníkov;
  • 84 mm kolieska sú ideálnym kompromisom medzi kolieskami pre začiatočníkov a kolieskami pre mierne pokročilých. Na týchto kolieskach sa stále dokáže naučiť jazdiť začiatočník, a keď to zvládne, slúžia mu ďalej ako mierne pokročilému.
  • 90 mm kolieska sú tréningovejšie korčule, vhodné pre pokročilých korčuliarov;
  • 100 mm kolieska sú ideálne pre skúsených jazdcov. 
Čítajte tiež: Zabudnite na klasiku – chudnite so STREET DANCE!

Čim sú kolieska menšie, tým sú korčule obratnejšie, máte pri nich menšie ťažisko, jednoduchšie manévrujú, ľahšie sa na nich udržiava stabilita. Väčšie kolieska nie sú také obratné, ale na druhej strane, sú oveľa stabilnejšie vo vyšších rýchlostiach, čím väčšie sú kolieska, tým ideálnejšie sú na tréning. Vo všeobecnosti sú určené pre skúsenejších korčuliarov. Znakom kvalitných fitness korčúľ je aj to, že sa rozdeľujú na dámske a pánske.

Urban kategória alebo do práce na korčuliach

Už samotný názov nám napovedá, že aj kolieskové korčule nám v peknom počasí môžu poslúžiť ako dopravný prostriedok. Podobne ako fitness kategória, aj táto obsiahne korčuliarov s rozdielnymi korčuliarskymi schopnosťami.

Vyznačuje sa masívnou, prevažne plastovou škrupinou topánky. V porovnaní s fitness korčuľami sú tieto o niečo ťažšie. Typické pre túto kategóriu sú menšie kolieska 80 až 84 mm s menším rámom. Korčule z urban kategórie majú zvýšenú odolnosť, sú obratnejšie, čo z nich robí ideál pre jazdu v meste.

Mohlo by vás zaujímať: Silné, sebavedomé, koncentrované vďaka POWER JOGE.

Aggressive kategória

Korčule z tejto kategórie majú veľmi tvrdú topánku a kolieska vo veľkosti iba 55 mm. Sú určené skôr pre akrobaciu alebo skoky na U-rampe, ako na bežné korčuľovanie. V súčasnosti je táto kategória na ústupe.

Kategória rýchlostných korčúľ len pre profíkov – táto kategória je určená iba pre skúsených jazdcov. Korčule sú menej pohodlné a vyznačujú sa nízkym rezaním topánky, ktoré končí tesne nad členkom.

Korčule v tejto kategórii sa môžu líšiť, vplyv na to má viacero faktorov. Na základe použitého materiálu na výrobu škrupiny sa rýchlostné korčule delia na:

  • škrupina vyrobená z tuhého materiálu, sklovlákna. Sklovlákno je lacnejší materiál a uprednostňujú ho korčuliari, ktorí s rýchlostným korčuľovaním iba začínajú;
  • škrupina vyrobená zo sklovlákna s pridaným karbónom. Karbón je drahý a kvalitný materiál, ktorý sa používa napr. na výrobu kvalitných bicyklov.
  • škrupina vyrobená z kombinácie 50/50 sklovlákna a karbónu. Tieto korčule sú veľmi dobrou voľbou pre ľudí, ktorí sa rozhodnú pretekať v rýchlokorčuľovaní. 

Ďalším prvkom, ktorý je pre túto skupinu dôležitý, je výška členka. Základná skupina vyrobená zo sklovlákna je vyrezaná tesne nad členkom, teda nejakú podporu korčuliarovi poskytuje.

Top modely vyrobené z karbónu (cenovo sa pohybujú od 500 € vyššie) sú vyrezané až pri Achillovke, teda sú veľmi nízke.

Tieto top modely sú tepelne tvarovateľné, tzn. že ich podľa návodu môžete vložiť do predhriatej rúry (80 až 85 stupňov) a vytvarovať podľa tvaru vašej nohy. Pri rýchlostných korčuliach dochádza k oveľa lepšiemu prenosu energie do odrazu, ako je tomu pri fitness korčuliach.

Kolieska rýchlostných korčúľ:

  • 100 mm kolieska sa odporúčajú korčuliarom, ktorí s rýchlostným korčuľovaním začínajú,
  • 110 mm kolieska si môžu dovoliť skúsenejší rýchlostní korčuliari. Ide o to, že pri týchto kolieskach je potrebné vydať väčšiu silu pri rozbehu, čo by pre začiatočníka v tejto kategórii mohol byť problém. 

Freestyle kategória 

Je tzv. odnož kolieskového korčuľovania, je veľmi podobná urban kategórii. Pri tejto kategórii je veľmi dôležitý tzv. banán alebo rockering. Jazdci majú v strede 80 mm kolieska a na kraji kolieska o 4 mm menšie. Vznikne tzv. kolíska, ktorá zabezpečí to, že korčule sa stanú oveľa obratnejšími. V tejto kategórii existujú aj špeciálne modely, ktoré sú veľmi blízke rýchlostným korčuliam.

Čítajte tiež: PLÁVANIE a jeho výhoda oproti ostatným športom

Powerblading kategória

Predstavuje nový trend v rámci in-line korčúľ. Pointa spočíva predovšetkým v tom že, korčule powerblading sú vyskladané z častíc dvoch rôznych kategórií. Aggressive topánka je skombinovaná s kolieskami a rámom, ktoré poznáme z urban kategórie.

V podstate sú to korčule, s ktorými sa vieme relatívne rýchlo pohybovať po meste, sú stále obratné, a tým, že topánka je z aggressive kategórie, zostáva tu priestor aj na rôzne triky, ktoré sú typické pre túto kategóriu.

Offroad kategória

Je u nás zatiaľ len veľmi málo rozšírená. Táto kategória má veľmi blízko ku kolieskovým lyžiam. Offroad korčule disponujú veľkými nafukovacími kolieskami a mäkkými topánkami. Používajú sa pri nich paličky.

Mohlo by vás zaujímať: Je ČAJ súčasťou pitného režimu? A čo alkohol?