Krok za Krokom: Výhody denných prechádzok pre tvoje zdravie

Peter Nuota | 13. september 2023
Krok za Krokom: Výhody denných prechádzok pre tvoje zdravie

Začnime otázkou: Ktorá pohybová aktivita je vhodná skoro pre každého bez ohľadu na vek, fyzickú kondíciu, hmotnosť a netrpia pri nej kĺby? Je to náš najprirodzenejší pohyb. Chôdza.

­

Chôdza nás sprevádza už od detského veku, a to zhruba od 11 mesiacov. Je základom toho, aby sme boli samostatní, dokázali sa presúvať z miesta na miesto. Má nespočetne veľa výhod, na ktoré sa občas zabúda. Preto mnohí z nás chôdzu podceňujú a neprikladajú jej veľký význam aj napriek jej mnohým benefitom.

(Nielen) pre zdravie srdca

V prvom rade je chôdza jednou z najjednoduchších a najefektívnejších aktivít. Pomáha znižovať riziko ochorení obehového systému a srdca, akými sú napríklad krvné zrazeniny, infarkt, cukrovka II. typu, rakovina a mnohé ďalšie. Chôdza pomáha zlepšiť cirkuláciu krvi, zvyšuje našu tepovú frekvenciu a efektívne znižuje tlak. 

Hustota kostného tkaniva je taktiež závislá na tom, ako veľa sa pohybujeme. Kosti silnejú v smere ich zaťažovania, a to znamená že pokiaľ má človek dostatok chôdze, je to účinná prevencia voči osteoporóze, ktorá vo vyššom veku trápi nejedného človeka.

Pre silnú imunitu a dobrú náladu

Imunitný systém dokáže taktiež benefitovať z chôdze. Je vedecky dokázané, že pokiaľ má človek dostatočnú fyzickú aktivitu, je menej chorý. Ak sa stane, že ochorie, choroby majú kratšiu dobu trvania a symptómy sú miernejšie v porovnaní s neaktívnou populáciou.

Štúdie taktiež poukazujú na pozitívny efekt chôdze a fyzickej aktivity na náladu človeka a kreativitu. Čím viac cez deň spravím krokov, tým viac endorfínov sa vyplavuje a naša nálada má tendenciu byť lepšia. Pri prechádzke určite prídete na iné myšlienky, napríklad po ťažkom dni v práci, čo sa môže pozitívne odraziť aj na vašom mentálnom zdraví. To znamená, že z chôdze dokážeme benefitovať nielen po fyzickej stránke, ale dokonca aj po psychickej.

Pri chôdzi všeobecne využívame a najviac zaťažujeme svaly dolných končatín a telesné jadro. Samozrejme, je možné zaťažiť aj horné končatiny. Všetko záleží na tom, akú chôdzu si zvolíme. Chceme zlepšiť kondíciou a posilniť svalstvo? Chôdza vychádzkovým tempom zaťaží naše svaly menej ako rýchla chôdza v členitom teréne a ani vaša kondíciou nedostane veľmi zabrať, keď pôjdete pomalým, doslova slimačím tempom. Keď ale trochu pridáte a pôjdete svižnejšie, do svojej vychádzkovej trasy pridáte aj zopár kopcov,  dáte poriadne zabrať lýtkam, sedacím svalom a CORE. Ak ale nemáte v okolí kopce, z ktorých by ste ťažili tieto benefity, nič sa nedeje,  skvelou náhradou sú schody. Chôdza po schodoch má na naše telo podobný účinok ako keď si vyšliapeme kopec. Preto sa schodom rozhodne nevyhýbajte ani v činžiakoch a nepoužívajte stále výťah. 

Ak pri chôdzi používate trekingové palice, aktívne zapojíte aj vrchnú časť tela, hlavne ruky a ramená. Palice čiastočne uberú záťaž z nôh, zlepšia vaše držanie tela, keďže vás nútia byť viac vzpriamený. Ak stojíte vzpriamete, lepšie dýchate. Tým, že ste pri chôdzi vystretý, dávate bránici a dýchacím svalom ideálnejšie podmienky na ich prácu. Z palíc najviac vyťažíte, keď ich budete využívať v kopcoch alebo prírode, kde je členitý terén. V meste alebo po rovinkách sú ich benefity badateľné väčšinou pokiaľ trpíte nejakými zdravotnými problémami.

Chôdza v svižnom tempe je skvelý nástroj na redukciu aj ustráženie si hmotnosti. Ak by ste zaradili 30 minút chôdze v dostatočne rýchlom tempe, spálite až o cca 200 kalórií viac. Preto chôdzu zaraďte do svojho každodenného života.

Pre zdravé kĺby a kosti

Väčšina chrupaviek v našom tele nemá priamo zabezpečenú výživu. Vyživované sú pomocou neustáleho vytláčania a nasávania tekutiny v oblasti kĺbov. Toto je možné docieliť len s dostatočným množstvom pohybu. Ak teda chcete mať zdravé kĺby, nemali by ste váhať nad tým, či je chôdza pre vás tá pravá aktivita. Odpoveď znie jednoznačne áno!

Chôdza v nerovnom a členitom teréne pomáha budovať odolnosť našich šliach a väzov voči poškodeniu. Vhodné je zaradiť napríklad turistiku po rôznych lesných cestách, ľahkú turistiku v kopcovitom teréne, alebo aj prechádzku po poľnej ceste. Budete tak budovať odolnosť najmä vašich členkov a kolien a predídete tým ďalším možným zraneniam. Je potrebné však rozumne vyberať povrch, prevýšenie aj vzdialenosť, ktorú sa chystáte prejsť. 

Ako začať? Najdôležitejšia je PRAVIDELNOSŤ

V mnohých prípadoch je problémový hlavne začiatok. Častá chyba je, že sa do vecí púšťame v príliš veľkej intenzite a s veľkým nasadením, čo sa postupne môže javiť ako neudržateľné. Preto je dobré začať pomaly. Skúste začleniť chôdzu do bežných aktivít vo svojom dni. Miesto výťahu si vyberte schody, vystúpte o zastávku či dve skôr z mestskej dopravy alebo na malý nákup choďte peši namiesto autom. Ďalším kľúčom k úspechu je pravidelnosť, a preto sa snažte každý deň nachodiť čo najviac krokov. Skvelou spätnou väzbou toho, koľko ste cez deň prešli je obyčajná aplikácia, ktorá sa dá stiahnuť do telefónu alebo inteligentné hodinky, ktoré prejdenú vzdialenosť počítajú. 

Tempo chôdze by malo byť také, že sa pri ňom dokážete rozprávať, ale spievať by ste nedokázali. Naopak, keď sa začnete pri chôdzi príliš zadýchavať, je toto tempo pre vás veľmi rýchle a treba spomaliť.

 

Revolúcia barefoot 

Chôdza naboso alebo v barefoot topánkach sa stáva opäť trendom. Ľudia si začali uvedomovať pozitíva chôdze naboso. Pri chôdzi naboso alebo v barefoot topánkach sa svaly na chodidle aktivujú a môžu vykonávať svoju prácu. Tieto svaly majú za úlohu vytvorenie a udržanie klenby na nohách, správnu pozíciu a hybnosť prstov a v neposlednom rade spracúvajú mnoho informácií z podložky, ktoré ďalej poskytujú mozgu, aby aj vyššie uložené kĺby a svaly mohli fungovať správne. V bežnej obuvi väčšinou prsty na nohách nemajú dostatok miesta na pohyb, čo spôsobuje rôzne deformácie. Najčastejšie sú vybočený palec alebo ploché nohy. Podrážka je príliš tvrdá a neohybná, a tým sa ochudobňujeme o vnemy, ktoré by mali prichádzať priamo z chodidla. Preto, keď máte možnosť pár minút stráviť bosý napríklad na tráve, využite ju. Pokiaľ túto možnosť nemáte, existuje pomôcka – senzorický koberec, ktorá aspoň čiastočne simuluje rôzne povrchy, s ktorými by sa naše chodidlá mohli stretávať.