Mám cvičiť nalačno, aby som spálil/a viac tuku?

Mgr. Alena Pethoova | 11. október 2018
Mám cvičiť nalačno, aby som spálil/a viac tuku?

Síce by sa mohlo zdať, že cvičiť nalačno je výhodné, intenzita tréningu s najväčšou pravdepodobnosťou utrpí. Pokiaľ trénujete ráno, máte nízke zásoby pečeňového glykogénu, to znamená, že rýchlo vyčerpáte svalový glykogén.

Niektoré štúdie poukazujú na to, že trénovať bez toho, že by ste pred tréningom niečo zjedli vedie k zníženiu výkonu a skorej únave.

Tokmakidis (2008) predviedol pokus, vďaka ktorému zistil, že pokiaľ športovci pred aktivitou doplnili energiu, boli schopní bežať o 12,8% dlhšie, ako keby bežali na lačno.

Cvičiť teda nalačno?

To, čo by ste mohli dosiahnuť iba spaľovaním tuku, získate vďaka zvýšenej kondícii a schopnosti spaľovať tuk po celú dobu i pri vyšších intenzitách. Okrem toho, ak trénujete pri nižšej intenzite s cieľom spáliť viac tuku, v skutočnosti pravdepodobne spálite menej kalórii, čo je iba krátkozraký plán.

Čo narušuje spaľovanie tuku?

Za určitých okolností je schopnosť tela spaľovať tuk obmedzená. Akonáhle sa mastné kyseliny dostanú do svalu, musia vstúpiť do mitochondrií, aby mohli byť spálené na energiu.

Mitochondrie – energetické továrne, bunečné štruktúry, ktoré spaľujú energiu vo svaloch. Vytvárajú viac enzýmov, ktoré štiepia tuky.

Pri veľmi vysokých intenzitách pohybu je im vstup zakázaný. Nie je presne známe, čo drží tuk mimo mitochondrií, ale pri vysokých intenzitách pohybu sú na energiu spaľované sacharidy a nie tuk. Aj ďalšie látky bránia kyselinám uvoľniť sa z tukového tkaniva.

Laktát, ketóny a inzulín blokujú uvoľňovanie mastných kyselín z tukových buniek a neumožnia tak štiepenie triglyceridov vo svalovom tkanive.

Záver:

Aj keď by sa mohlo zdať, že cvičiť na lačno je efektívny spôsob spaľovania tuku, čo nepopierame, na druhej strane, ak budete pracovať na zvýšení svojej kondície, vybudujete si schopnosť spaľovať tu po celú dobu aj pri vyšších intenzitách.

Tip pre vás:

Ak naozaj chcete páliť tuk, odporúčame ranný beh nalačno kombinovať a cvičením podporujúcim nárast sily a kondície. Naša individualita totižto neumožňuje každému rozbehnúť sa ráno s lačným žalúdkom. Nezúfajte, nie je to jediný spôsob spaľovania tuku.