Nováčik na bežeckej scéne? Niekoľko tipov a správna motivácia iste padne vhod.

redakcia FIT štýl | 5. jún 2017
Nováčik na bežeckej scéne? Niekoľko tipov a správna motivácia iste padne vhod.

Poznáte to, každý má svoje tempo, a práve prispôsobovanie sa druhému môže spôsobiť to, že sa nebudete pri behu cítiť komfortne a vzdáte to po pár tréningoch...

1. Buďte sólista

Mnohí to už skúšali, a aj na tom úspešne pohoreli: dohodnúť sa s kamarátkou či partnerom nie vždy funguje, dalo by sa skôr povedať, že mnohí práve tu, hneď na začiatku zlyhajú. Raz nemôže jeden, inokedy druhý. Výsledok? Neustále vynechávanie bežeckých tréningov.

A nielen to, každý, a to platí hlavne o bežeckých začiatočníkoch, má svoje tempo, a práve prispôsobovanie sa druhému môže byť kameňom úrazu – jednoducho nebudete sa pri behu cítiť komfortne a vzdáte to po pár tréningoch, ako niečo, čo fakt nie je pre vás.

Naša rada: Buďte sólistom, behajte sami, podľa svojich možností voľného času, podľa svojich fyzických možností a verte, že beh nemá suplovať „pokec“ s kamarátkou.

Práve naopak, ak to vydržíte len sami so sebou, zistíte, že okrem fyzickej zdatnosti a zhodených kilogramov vám aj krásne vyčistí hlavu, a to za tú chvíľu samoty stojí, nie?

2. Každý gól sa ráta

Nechcite od seba hneď na začiatku priveľa. Ak ste úplný začiatočník bez inej predchádzajúcej fyzickej aktivity, máte vyššiu nadváhu, alebo ste len dlhší čas nešportovali, dajte si načas a hlavne to hneď na začiatku neprepísknite.

Pre bežeckých nováčikov je ideálny tzv. indiánsky beh – 200 m beh a 200 m chôdza, dokopy spolu max. 1 600 m. Pokojne v tomto režime vydržte prvý mesiac, prípadne predlžujte jednotlivé úseky behu a skracujte úseky chôdze. A ani nezbadáte, ako zrazu plynule prebehnete prvých pár kilometrov bez väčšej námahy.

Naša rada: Nechcite od seba hneď rýchlostné výkony, dajte si pekne načas. Ak zbytočne preženiete rýchlosť, rýchlo sa vyčerpáte, môže sa objaviť nepríjemné pichanie v boku, problémy s dýchaním alebo bolesti hlavy.

3. Trikrát týždenne a stanovte si cieľ

Ak chcete napredovať, len tak to nebude. Stanovte si pravidlo troch tréningov do týždňa a určite si tie svoje „behacie dni“ – napr. pondelok, streda, nedeľa. Nikde nie je napísané, že musíte vždy zabehnúť tú istú vzdialenosť, opäť platí pravidlo, že je potrebné, aby ste počúvali svoje telo a momentálne naladenie.

No ak raz máte tenisky na nohách a odbehnete prvých pár sto metrov, väčšinou to nevzdáte a opäť raz nad sebou zvíťazíte.

Naša rada: Verte, každý tréning je krôčik k cieľu. Nemusí to byť hneď maratón, no cieľ by ste si mali stanoviť – je to úžasne motivujúce.

4. Behajte správne

Keď už niečo robíte, snažte sa to robiť poriadne, so správnym držaním tela. Aj to je kľúčom k úspechu. So zhrbeným telom a nohami vlečúcimi sa za sebou to dlho nepôjde.

Naša rada: Absolvujte aspoň jeden tréning s bežcami – profíkmi a nechajte si od nich poradiť. Vyhnete sa demotivujúceme učeniu sa na vlastných chybách.

5. Meňte terén

Nezvyknite si na jednu trasu. Po čase sa môžete začať nielen nudiť, ale prestanete aj napredovať. Skúste raz do týždňa zmenu a zaraďte do tréningu aj kratšie behy do kopca, ktoré skombinujete s dlhšími rovinami. Vašej výkonnosti to určite veľmi prospeje.

Naša rada: Ak máte možnosť občas vybehnúť do lesného terénu, urobte to. Príjemné prostredie lesa aj mäkkší bežecký podklad v podobe lesných cestičiek je určite príjemnou zmenou, nielen pre vaše fyzično, ale aj psychiku.

6. Strečing nevynechávajte

5-minútové natiahnutie celého tela by malo byť železným pravidlom pred každým tréningom a tiež po ňom. Strečingom predchádzame nielen skracovaniu svalstva, ale aj nepríjemným úrazom.

Naša rada: Rovnako pri pocite „ťažkých nôh“ pri behu môže byť výbornou pomôckou – pozvoľna spomaľte a urobte si zopár cvikov na natiahnutie svalstva nôh.

7. Pitný režm počas behu

Ak bežíte dlhšie ako 30 minút, fľaša s vodou by vám určite nemala chýbať.

Naša rada: V teplých letných dňoch treba dať na dostatočné dopĺňanie tekutín obzvlášť pozor – aby ste sa nedehydratovali.

8. Oblečenie na beh a správna bežecká obuv

Vhodné bežecké oblečenie je pre komfortnosť behu dôležité. Malo by byť z materiálov určených na šport – pri spotení dobre sajú pot, nelepia sa na telo a nechladia. Bežecké nohavice, či už si vyberiete obtiahnuté dlhé alebo trištvrťové, či krátke bežecké trenírky musia sedieť a nesmú byť obmedzujúce – tlačiť v páse alebo odierať.

Šiltovka v teplých mesiacoch, v zime čapica proti chladu sú neodmysliteľnou súčasťou bežeckej garderóby. Čo sa týka bežeckej obuvi, pri jej kúpe si nechajte poradiť od odborníkov v špecializovaných obchodoch. Behať v kvalitných teniskách na beh určených je naozaj úplne iný zážitok.

Naša rada: Vyskúšajte si niekoľko čísiel bežeckých tenisiek a aj rôzne značky, každé číslovanie je trochu iné, rozdiely môžu byť aj v šírke obuvi. Nájsť tie svoje tenisky možno chvíľu potrvá, ale stojí to za to.

Čítajte tiež: Nepodceňujte strečing! Znížite riziko úrazu a stuhnutia svalov.

Využite špeciálnu akciu a objednajte si predplatné!