Pohyb SA OPLATÍ V KAŽDOM VEKU

Jana Šimkovičová | 29. október 2019
jana simkovic, cvicte.sk, boj s kilami, hmotnost, vaha, dieta, chudnutie, strava, fit, fitness, yoga, superbody, cvičenie na doma, fitko
foto: cvicte.sk

Nuž, dobre. Pravdou je, že som pár dní dozadu oslávila 37. narodeniny. Mohla by som sa sťažovať, že si už musím strážiť veľkosť porcií, metabolizmus už nepracuje ako v dvadsiatke. Stále nemám na seba dosť času, lebo deti sú stále dosť malé. Kilá idú „preč” ťažko, zrejme to bude tým vekom… Ale pravdou je, že som sa nikdy necítila lepšie. A skromne dodávam, že som ešte nikdy nevyzerala lepšie. Teraz vás určite zaujíma, ako sa to jednej ženskej môže podariť. Nuž…

JANA ŠIMKOVIČOVÁ

je zakladateľka úspešného portálu o zdravom životnom štýle CVIČTE.SK. Spolu s manželom vydávajú aj knihy ako ZDRAVÉ RÝCHLOVKY, NABITÁ KUCHÁRKA, iMAMA, či video programy na domáce cvičenie SUPER BODY. Miluje pohyb a cvičenie a svoju vášeň pretavuje aj do svojich produktov, ktorými chce motivovať ženy, aby sa cítili spokojné a šťastné. K mnohým projektom je preto prizvaná ako ambasádorka zdravého životného štýlu. Je tiež mamou dvoch synov, Oskara (8) a Olivera (4).

Bez práce nie sú koláče

Aj keď s koláčmi v tomto veku dosť opatrne. Baby, nečakajte príbeh plný zázrakov. Tie sa možno dejú, ale v prípade, že chcete schudnúť, vyzerať fit, cítiť sa spokojne a sebavedomo, je za tým stále kus roboty. Ani mňa to neobišlo. Žiadna genetika, žiadna diéta. Telo od základu vydreté. Uznávam, človek väčšinou očakáva tú ľahšiu cestu. Tiež som ju hľadala ešte ako tínedžerka, kedy som spolu s kamarátkami skúšala rôzne diéty. Našťastie nás to dlho nebavilo.

Bolo to stále to isté. Psychický teror z toho, že nemôžem normálne jesť. Neustále myslieť na to, čo mám zakázané, kedy sa môžem najesť, kedy sa vôbec môžem najesť, čo bolo skoro nikdy. Samozrejme, hneď, ako sme prestali s danou diétou, všetko sa nám vrátilo. Miestami aj s úrokmi. Vtedy sme však len tak blbli. Tak, ako mladé baby zvyknú. Lebo vzory, ktoré sme sledovali, lebo sme mali veľa času, lebo stále sme niečo riešili ohľadom vzhľadu a motali tým hlavu jedna druhej. Ale tá nespokojnosť s vlastným telom tam bola. Akurát nám vtedy nikto neukázal, že existuje aj iná cesta.

Ide to aj inak

Také reálne cvičenie s výsledkami som okúsila pred stužkovou. Začala som chodiť do malej posilňovne v malom meste, a vtedy som prvýkrát reálne videla, aké pekné vie byť telo, keď cvičí. Vyduté brucho zmizlo, telo sa začalo tvarovať, bolo omnoho pevnejšie. Cítila som sa istejšie, krajšie, spokojnejšie. K pravidelnému cvičeniu som sa však dostala omnoho neskôr. Tie návyky sa u mňa pestovali naozaj dlho.

Trochu viac som cvičila a skúšala rôzne cvičenia počas vysokej školy, keď som prišla do Bratislavy. Neskôr, keď som založila portál cvičte.sk, neustále som sa motala okolo trénerov a skúšala rôzne cvičenia, navštevovala som rôzne podujatia. Najväčšia zmena však nastala, keď som v tehotenstve nabrala 20 kíl a, samozrejme, nie všetky odišli. Teda väčšina mi ostala.

S telom, ktoré nepoznám a nechcem

Ako sa mi to mohlo stať? Veď som sa v tehotenstve neprejedala, aj som cvičila. To je také nespravodlivé! Navyše po pôrode, kedy by žena potrebovala čas a priestor, aby sa dala „dokopy”, nemá na to vytvorené žiadne podmienky. Nemôže ísť cvičiť, nespí, od únavy a nedostatku času zje, čo príde pod ruky. Toto je tvrdá realita. Ale túžba cítiť sa a vyzerať lepšie bola väčšia než sebaľútosť, ktorá nastala.

Jasné, že som sa tešila z nášho prvrodeného syna. Ale zároveň som si uvedomovala, že ako môžu byť ľudia okolo mňa spokojní, keď ja nie som? Pripadala som si veľká, ťažká a nemotorná. A dosť. Stačilo nariekania. Bolo mi jasné, že čím skôr začnem, tým skôr schudnem.

Ako z toho von?

Začala som tým, že som začala pravidelne cvičiť. Vtedy som veľmi ocenila, že som vyškolená inštruktorka power jogy, takže som vedela, ako cvičiť. Naordinovala som si takmer každý deň 20 minút. Začala som si vytvárať návyk na pravidelné cvičenie. Sem-tam som si vyhľadala online tréning, ktorý by bol viac kondičný a zameraný na spaľovanie. Začala som si upravovať stravu. Prestala som dojedať po synovi a príliš múčnu a sacharidovú stravu som spestrila pridaním bielkovín, a hlavne som začala jesť viac zeleniny.

Jediné, čo som nedokázala upraviť bol nedostatok spánku, ktorý veľmi vplýva na celé chudnutie. Pokiaľ som dojčila, dieťa mi v noci nespalo. Aj to bola príčina, prečo to išlo ťažšie.

Všetky zmeny, o ktorých píšem boli postupné. Išla som tak, ako to situácia mladej mamine na materskej dovoľovala. Začalo sa však diať niečo zvláštne. Moje telo nielen strácalo na tuku, ale získavalo nové kontúry, ktoré predtým nemalo. Zrazu to moje telo krásne spevnelo. Spolu s touto zmenou prišla krásna pochvala od môjho manžela. Že vraj som tak dobre nevyzerala ani pred tehotenstvom. Pohyb mení človeka. Po viac ako siedmich rokoch od prvého tehotenstva ma o tom presvedčil snáď už milionkrát. Asi najväčšiu zmenu cítim, že ma sformoval na silnú ženu, ktorá keď to nevzdá pri tisícom drepe, tak ani v bežnom živote ju nič nepoloží.

Zase a znova

Možno by to bol krásny happyend, keby neprišlo druhé tehotenstvo. A s ním prikvitlo ďalších 20 kíl. Tentoraz som sa nebála. Vedela som, že to pôjde. Aj keď som netušila, že to o štyri roky neskôr to pôjde o dosť ťažšie. Dala som to aj po druhýkrát. Musela som si však omnoho viac strážiť stravu, nepodľahnúť stresu, lebo vtedy som zvykla zjesť čokoľvek. A cvičiť pravidelne, čo mi už nerobilo problém. Odvtedy nabádam mnoho ľudí k pohybu. A budem aj vás.