Správna technika PRI BEHU musí byť! Zabezpečí nielen lepšie výkony, ale aj udržateľné zdravie.

Správna technika PRI BEHU musí byť! Zabezpečí nielen lepšie výkony, ale aj udržateľné zdravie.
5.9.2017 v kategórii Cvičenie a športy, autor Diana Mašlejová, foto: istockphoto.com

Správna technika pri behu vám zabezpečí nielen lepšie výkony, ale aj udržateľné zdravie. Nič nie je horšie, ako zvyknúť si na nesprávnu techniku. A to platí nielen pri behu, ale pri každom športe.

Preto stojí za uváženie, či zopár tréningov neabsolvujete aj so špecializovaným kondičným, športovým trénerom, ktorý odhadne vaše možnosti a odporučí vám individuálne tipy.

Čítajte tiež: Ide vám o bežecké výsledky? Jedzte správne PRED a PO behu.

Technika pri behu do kopca

Pokiaľ radi behávate do kopca, nesnažte svoje telo nahýnať vpred. Držte sa vzpriamene, uvoľnite ramená a ruky a dostupujte na chodidlá mäkko.

V prípade, že sa pri behu do kopca nadmierne sústredíte na výkon (čo sa stáva veľmi často), ľahko sa vám môže stať, že opomeniete techniku. S uvoľneným krokom vybehnete na vrchol bez zbytočnej námahy.

Bude vás tiež zaujímať: Beháte a stagnujete? Týchto 6 tipov vám pomôže zvýšiť vašu kondíciu efektívne.

Rozohrejte svaly

Nezabúdajte na prvotné rozohriatie. Odborníci odporúčajú začať miernym pomalým poklusom v dĺžke asi kilometer - dva, ktorý telo pripraví na nasledujúcu záťaž.

Potom sa aktívne ponaťahujte. Môžete namiesto klasického strečingu využiť aj aktívny, v rámci ktorého sa robia rôzne výkopy, výskoky a podobne.

Správna technika pri behu

Bežte správne. Nenakláňajte hlavu vpred, uvoľnite ruky i ramená a neprisúvajte ich zbytočne hore k ušiam. Udržujte sa v prirodzenej vzpriamenej pozícii. Rovnako dôležité je neprehýbať sa v páse, aby ste zbytočne nezaťažovali krížovú časť a namiesto dupania voliť ľahké, mäkké dostupovanie.

Strečing nepodceňujte!

Strečing po behu je nutnosťou, na ktorú si vždy nájdite čas. Svalstvo naťahujte pomaly a aktívne. Všímajte si nielen nohy, ale i boky, brušné svalstvo, ramená, ruky, či chrbát. S výdychom sa naťahujte a zväčšujte rozsah pohybu, v nádychu zastaňte v limite a s ďalším výdychom sa opäť posuňte o čosi ďalej.

Čítajte tiež: Aký význam má dynamický a statický strečing?