Squash - ako málo o tomto športe vlastne vieme?

Redakcia | 22. marec 2017
Squash - ako málo o tomto športe vlastne vieme?

Pre väčšinu ľudí squash nie je novinkou, mnohí si ho už zahrali, niektorí mu holdujú so železnou pravidelnosťou, iní mu celkom prepadli. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako málo o tomto športe vlastne vieme?

Že to celé nie je iba o akomsi „pinkaní“ o stenu nás presvedčil špecializovaný tréner squashu z Fanatix centra, Boris Plintovič.

Squash- zábava a adrenalín

To, že je squash raketový šport, zvlášť rozoberať netreba. Hrá sa indoor, na špeciálnom squashovom kurte so zadnou priehľadnou stenou, ostatné tri sú prispôsobené na odrazy loptičky a samotnú hru. Drevená palubovka zase výborne tlmí často prudké dopady loptičky i hráčskych chodidiel.

Zaujímavá história siaha až do 19. storočia, keď si chovanci z londýnskej väznice skracovali čas tým, že pomocou rakety „pinkali“ loptičky o dostupnú stenu. Športová aktivita sa rýchlo rozšírila aj do miestnych škôl a zakrátko sa začali rysovať prvé oficiálne pravidlá hry menom squash. Aj napriek zdanlivej jednoduchosti ich má tento šport celkom zložité.

Pristavme sa napríklad pri loptičke.

Ani tá nie je „iba“ jedna, ale odlišujú sa odskokom a odrazom o stenu. Rozdiely prezentuje bodka na loptičke, pričom začiatočníci kvôli dobrému odrazu používajú tú s červenou alebo modrou bodkou, a skúsení hráči využívajú loptičku s jednou alebo dvoma žltými bodkami, s pomalším odskokom.

Aj samotná raketa má svoje špecifiká.

Je ľahšia ako raketa na tenis, no ťažšia ako tá badmintonová. Pre začiatočníkov bude najvhodnejšia raketa vyvážená mierne až výrazne do ruky, ktorá je tiež dobrá pre ženy – hráčky. Pokročilejší muži volia väčšinou rakety vyvážené viac do hlavy, ktoré lepšie kopírujú ich agresívnejší štýl. Nuž, občas sa zdá, že squash je hotová alchýmia, ktorú navyše dopĺňajú i samotné pravidlá.

Mohlo by vás zaujímať: Feldenkraisova metóda. Počuli ste o nej?

Pravidlá squashu

Čo sa pravidiel týka, špecializovaný tréner squashu Boris Plintovič vysvetľuje: „V jednoduchosti, celý zápas začína podaním, ktoré sa vykonáva z malého štvorca na squashovom kurte, v ktorom musí hráč stáť aspoň jednou nohou. Pri prvom podaní si môže začínajúci hráč zvoliť, na ktorej strane bude podávať. Potom sa musí v prípade víťaznej výmeny pravidelne striedať.

Po vykonanom dobrom podaní sa hráči striedajú v úderoch a to do doby, pokým jeden nestihne, alebo zle odpáli squashovú loptičku. Loptička sa môže ľubovoľne odrážať od stien, s neobmedzeným počtom dotykov, vždy sa však musí dotknúť čelnej steny a môže iba raz dopadnúť na zem. Ďalej sa loptička nesmie po odohratí najprv dotknúť zeme, a potom steny kurtu.

Zápas sa hrá na tri víťazné gamy (nesprávne sety). Game je úspešný pre toho hráča, ktorý ako prvý dosiahne jedenásť bodov. V prípade, že dôjde k stavu 10:10, víťaz musí mať o dva body viac. Víťazom zápasu (match) je ten, kto ako prvý získal požadovaný počet „gamov“. Obšírnejšie pravidlá potom už rozoberajú problematiku bránenia v hre, rozhodnutia rozhodcu YES LET (uznaná námietka, výmena začína odznova podaním), NO LET (námietka zamietnutá, bod získava súper) prípadne STROKE (uznaná námietka, výmena ukončená pridelením bodu).“

Nezabúdajme ale, že squash je najmä o radosti z športu, pohybu a hry. Aby však bolo toto potešenie adekvátne a technicky i výkonom vás neustále posúvalo vpred, je nutné naučiť sa o squashi čosi viac.

Ide sa na squash

„Squash poskytuje spoločenskú zábavu pre kohokoľvek, ako pre deti, mladistvých, tak aj pre dospelých a seniorov. Vybavenie pre squash sa dnes dá zaobstarať za veľmi dostupné ceny, alebo zapožičať v centrách, čo je výhodné hlavne pre tých, ktorí so squashom len začínajú, prípadne chcú vykonávať tento šport iba rekreačne.

Rovnako je priaznivá aj cena za prenájom squashového kurtu, ktorá sa za posledných 5 rokov skoro vôbec nezmenila a na Slovensku je jedna z najnižších v Európe.“ Chodíte na squash pravidelne, ale predsa máte pochybnosti, či ho ovládate správne, alebo máte chuť konečne začať, ale tak, ako to pravidlá a technika vyžadujú?

Pozor na tieto chyby pri squashi

Tréner Boris Plintovič nám prezradil, akých chýb sa začiatočníci najčastejšie dopúšťajú: „Začiatočníci, respektíve netrénovaní hráči sa dopúšťajú, samozrejme, celého radu chýb. Od zle zvoleného typu loptičky, úchopu rakety, až po techniku úderov. Závažné sú však tie, ktoré môžu mať fatálne následky, či už na zdraví alebo technickom vybavení.

Sú to hlavne nekoordinované pohyby na kurte, pripomínajúce let motýľa na lúke, ktoré nadmerne zaťažujú kĺby a šľachy. Riziko zranenia je potom väčšie. Hlavne u mužov, ktorí hrajú, ako sa hovorí – viac srdcom ako rozumom, vedú k pádom vo veľkej rýchlosti do zadnej sklenenej steny, ktorá, aj keď je z mimoriadne pevného kaleného skla, nie je na takéto „wrestlingové“ nárazy projektovaná a hrozí jej poškodenie, za ktoré je potom v zmysle občianskeho zákonníka zodpovedný zákazník.

Druhou prekážkou je štýl hry. Dnešné pravidlá squashu priam vyžadujú, aby hráč, ktorý má pocit, že mu je bránené v hre, úder zastavil a dožadoval sa rozhodnutia rozhodcu. Zahrať loptu, aj keď vidím, že riziko zasiahnutia spoluhráča, či už raketou alebo loptičkou, je vysoké, je mierne povedané bezohľadné. Ako som už spomenul, veľmi dôležitý je správny pohyb na kurte.

Niežeby bola technika úderu menej dôležitá, ale pohyb je základ. Ak budete pri loptičke včas a v dobrom postavení, nebude problém ju odohrať. Pokiaľ ale nebudete stíhať, budete mať zlé postavenie k loptičke, potom budete musieť „čarovať“ rukou.

Preto majú väčšinou začiatočníci s pomalšími nohami lepšiu techniku. Sú svojimi rýchlejšími spoluhráčmi tlačení do „ťažkých loptičiek“ a ich jediným východiskom je kompenzovať tento nedostatok skvelou technikou. Ideálne je mať natrénované jedno aj druhé, potom je to už iba v hlave“.

Mohlo by vás zaujímať: Zacvičte si Pump! Rýchlo a efektívne redukujte tuk, vyformujte svalstvo!