Stop výhovorkam: Intenzívny tréning z ničoho v akomkoľvek prostredí

Angelika Kutišová | 19. november 2022
Stop výhovorkam: Intenzívny tréning z ničoho v akomkoľvek prostredí

Základnou myšlienkou je schopnosť využiť domáce prostredie na cvičenie. A nielen domáce prostredie, ale aj prostredie napríklad na dovolenke, kam si nevláčime karimatky a činky, nieto ešte stepper alebo posilňovaciu vežu.

Môj tip je osvojiť si niekoľko základných cvikov, ku ktorým nepotrebujete tutoriál ani video. Zároveň sú to cviky, ktoré sú základom pre zdravé telo a aj pre väčšinou športov. 

1. Drepy

Či už chcete vyformovať nohy alebo zadok, či už chcete posilniť tieto partie alebo chcete odstrániť bolesti kĺbov, ktoré máte pri behu, či posilniť chrbát – drepujte. Drepy sú alfou a omegou každého cvičenia, lebo nielen posilňujú a formujú, ale sú aj výborným prostriedkom na strečing.

2. Brušáky

Znie to ako klišé, „drepy a brušáky“, pretože väčšina žien, ktorých sa opýtam, na ktoré partie by chceli cviky, sú zadok, nohy a brucho. Nech je už za tým čokoľvek, faktom ostáva, že naozaj tvoria ten základ, ktorý by sme mali precvičovať pravidelne 1 - 2-krát týždenne. 

3. Chrbát

Obzvlášť v tejto dobe sedavej a hrbiacej sa. Navyše sú to veľké svaly, ktoré potrebujú riadne zamakať a treba im venovať tréning 1 - 2-krát v týždni. 

4. Ramená

Ramenami ukončujem zoznam mojich partií, ktoré považujem za MUST precvičovať pravidelne každý týždeň. S úsmevom dodávam, že ak už ten zadok nevieme úplne vyrysovať podľa predstáv, pretože nie každá žena má možnosť robiť každý týždeň mŕtve ťahy s 50-kilovou tyčou, tak si aspoň dorysujme ramená a vylepšíme tak celkový vizuálny dojem. 

Čo využiť na cvičenie?

  • Drepy - schody, stolček, umelohmotný alebo drevený schodík, hrniec, obrubník, kmeň odrezaného stromu v prírode.
  • Brušáky - kilo ryže, dvojlitrovka minerálky, poleno dreva z krbu, stolička, encyklopédia, krabica. 
  • Ramená - expander, 2-litrovky alebo ideálne aj 2,5 litrovky, prípadne skúste naplniť umelohmotné fľaše niečím ťažším, ako je voda. 

Suma sumárum

Cvičiť sa dá všade a za mnohých okolností. Tu skutočne platí, že kto chce, nájde si cestu a kto nechce, nájde si výhovorku. Tak hor sa do toho! Držím nám palce.