Toto všetko dokáže urobiť hudba s vašim tréningom

Iveta Škrabáková | 18. jún 2019
hudba, muzika, skladby, cvičenie, workout, tréning, akú hudbu voliť na cvičenie, pomôže hudba pri cvičení?, posilka, posilňovňa, gym, fitko, počúvanie, zoznam skladieb

Stretnúť dnes vo fitness centre ľudí bez slúchadiel v ušiach je skôr výnimkou ako pravidlom. Väčšina z nás berie hudbu ako súčasť tréningu, ba dokonca bez nej je to pre mnohých neuskutočniteľné. Pre veľa ľudí je ťažké sústrediť sa na cvičenie, ak sú nútení vnímať všetkých naokolo.

Zvuk basov a skvelého rytmu nás dokážu motivovať a akosi potlačiť k tomu, aby sme podali lepší výkon. Hudba dokáže urobiť divy nie len s našou náladou, ale i našim telom, pozrite sa, koľko benefitov nám dokáže priniesť správna voľba hudby počas cvičenia.

1. Lepšia nálada

Správna voľba zoznamu pesničiek dokáže naozaj divy. Hudba dokáže skutočne zlepšiť náladu, čo určite oceníte, keď sa pred cvičením cítite maximálne demotivovane a radšej by ste sa len rozvalili na gauč a nič nerobili. Mali ste zlý deň v práci? Rozozvučte rytmus v slúchadlách a straste zo seba všetky negatívne emócie a zážitky! Nabudúce, pred tým než myšlienku výjazdu do posilňovne úplne zavrhnete, skúste si pustiť song, ktorý má potenciál vás „rozpumpovať. 

2. Tempo

Často sa prichytíte, že si pokyvkávate nohou alebo trupom, keď počujete dobrú muziku? Basy alebo hudba celkovo je impulz pre motorickú oblasť mozgu, ktorá nám pomáha zachovať si tempo. Práve pre to je dôležité voliť také tempo piesní, ktoré vyhovujú vášmu typu tréningu. Rytmus sa líši pre dynamické cvičenia či kardio, iný vás zas nabudí počas silového tréningu.

Ak plánujete napríklad stráviť 30 minút na bicykli alebo eliptickom trenažéri, zvoľte si správnu dynamickú hudbu, ktorá vás bude poháňať počas celého cvičenia. Aj keď sa náhodou zapozeráte do mobilu, je viac pravdepodobné že vaše telo bude pohyb vykonávať v správnom tempe a zbytočne nespomaľovať.

3. Vyššia výkonnosť

Počúvanie správne namixovaného zoznamu skladieb dokáže mať i značný vplyv na výsledok vášho tréningu. Započúvajte sa do skvelej melódie a zostanete uchvátení tým, aká je úžasná bez toho, aby ste si uvedomili, že ste práve urobili ďalších pár opakovaní. Hudba je prosto skvelým nástrojom na to, ako prekabátiť nie len seba, svoju myseľ, ale i telo. Vnímajte ju naplno a nechajte sa unášať pozitívami, ktoré prináša.

4. Regenerácia

Ak ste doteraz hudbu nevyužili ako súčasť svojej potréningovej rutiny, oznamujeme vám, že je to veľká chyba! A je čas začať. Počúvanie príjemných pesničiek v o niečo miernejšom tempe ako počas tréningu, vášmu telu i mysli navodí pocit relaxácie, spomalenia. Skúste si pustiť napríklad akustické verzie vašich obľúbených hitov. Počúvanie takejto hudby vám pomôže ešte lepšie si „vyčistiť hlavu“ a užívať si pocit z kvalitného tréningu.

Teraz, keď už viete koľko pozitívnych účinkov dokáže mať hudba na vaše rozpoloženie a výsledky, je ten správny čas aby ste sa porozhliadli po skladbách, ktoré sa budú skvele hodiť do vášho tréningového i potréningového plánu.

Dnes si svoje zoznamy skladieb ľahko uložíte v telefóne či mobilnej aplikácii tak, aby ste sa k nim mohli opakovane vracať a voliť ich podľa nálady.