Trénerka Diana Hô Chí: Podmanila si ju JOGA, ale i POUND®

Zuzana Paprskárová | 31. marec 2022
FIT štýl, joga, pound, power joga, Diana Hô Chí, paddleboard, tréning, ženské telo, štíhle svaly

Je našou inšpiráciou. Dnes sú to dva roky, počas ktorých vás trénerka Diana Hô Chí sprevádza na našej facebookovej stránke FIT štýl. Pravidelne, raz za týždeň, vo štvrtok podvečer o 18:00, si môžete s Di zacvičiť online. Jej tréningy vás zároveň sprevádzajú v každom čísle magazínu FIT štýl.

Di, aké boli tvoje začiatky u nás? Mala si rešpekt alebo prevažovala radosť?

Pri prvých „cvičko“ článkoch som mala rešpekt. Nevedela som, ako ich poňať, aby boli pochopiteľné slovne a obrázkovo – bez názornej video ukážky. No hneď pri prvom článku ma Janka, šéfredaktorka FIT štýlu, upokojila. Vždy sa snažím, aby boli cvičenia dostatočne pestré, zaujímavé a teší ma spätná väzba. Čo sa týka online vysielania – s malou dušičkou som navrhla pred 2 rokmi Janke – poďme to skúsiť. Nedalo sa cvičiť naživo vo fitness centrách, začalo práve obdobie Covid-u a ja som mala obrovskú potrebu šíriť aj naďalej moju lásku k športu a pohybu medzi ľudí. Pôvodná myšlienka bola vysielať len počas lockdown-u.

Ako hodnotíš uplynulé 2 roky z pohľadu online tréningov? Rozbiehali sa pomaly, alebo si sa ihneď stretla s nadšením, odozvou  a chuťou cvičiť doma?

Mňa do online sveta doslova dotlačili moje dievčatá, ktoré cvičievali so mnou naživo. Chýbalo im to a ja som sa urputne bránila, lebo som si nevedela predstaviť stáť pred mobilom, cez ktorý vysielam a rozprávať sa sama so sebou. Ale lockdown pretrvával a ja som sa začínala nudiť. Myslím, že rozbeh bol od začiatku fajn, samozrejme, striedajú sa obdobia, keď cvičí viac, inokedy menej ľudí. Závisí to aj od počasia, od toho, či je pred alebo po Vianociach ;). Ale keďže sa všetky tréningy uchovávajú, tak viem, že sa k nim ľudia vracajú aj spätne a cvičia „z archívu“.

Kedy si sa rozhodla, že práve POWER JOGA je to pravé, čo chceš našim čitateľkám FIT štýlu prinášať?

Začali sme intervalovým tréningom a postupne striedali s mobilitou, flexibilitou a raz som si povedala, prečo nevyskúšať power jogu? A nejako sa to preklopilo práve na tento štýl cvičenia, ktorý mi veľmi vyhovuje, lebo dokáže človeka pekne fyzicky potrápiť, ale na druhej strane aj upokojiť a pomôcť nájsť akúsi vnútornú rovnováhu.

Dievčatá majú počas online tréningov často pocit, že na ne pozeráš a kontroluješ ich. Často sa stane, že komentuješ presne to, čo práve doma robia, resp. nerobia. Tak ako je to, máš intuíciu či skrytú kameru?

Viem sa do nich vžiť. Ja som už trénovaná a viem, ako treba pracovať so svalmi, ako sa plne sústrediť počas celého cvičenia. Ale rovnako aj ja som začínala, resp. bola som na strane klienta, preto presne viem, kedy by už mohli cítiť únavu, kedy by mohli povoliť ten a ten sval. Musím im pripomenúť, aby ho nezabudli držať, lebo je to dôležité. Ale pokojne sa tvárme naďalej, že ich sledujem cez kameru.

Máš široký záber cvičení. Predsa len, ktoré ti je srdcu najbližšie?

JOGA. Jednoznačne môžem povedať, že joga si ma úplne podmanila. A to z jediného dôvodu. Až cvičením jogy som začala úplne inak vnímať moje telo, jednotlivé pohyby, svaly, kĺby a tieto poznatky aplikujem aj do iných cvičení. Celý týždeň však musím mať vyskladaný presne tak, ako ho mám, teda aj kardio, aj silu, aj sa vyblázniť POUND-om, ale joga je láska. Dáva mi možnosť vyjadriť moju podstatu, cez pohyb dostať zo seba ženu, ktorá sa niekedy musí skrývať za tvrdosť, hrdosť, samostatnosť.

Nechýba ti zmysel pre humor, tréning cvičenie s mopom pri upratovaní zaznamenal veľký úspech. Keby sme mohli nahliadnuť do tvojej domácnosti, našli by sme ťa v sobotu pri upratovaní cvičiť?

Postupne som sa aj viac rozrozprávala na cvičení a dievčatá si často, najmä na intervalových tréningoch, precvičujú aj svaly tváre, lebo sa smejú. Ale tak to má byť, nájsť v cvičení nie nutné zlo, ale zábavu, odreagovanie a nápad s mopom a ostatnými pomôckami na cvičenie prišiel sám od seba, keď som začala premýšľať, čo využiť na cvičenie, čo máme všetci doma. A je to jeden z našich obľúbených tréningov. Doma si pri upratovaní veeeľmi nahlas spievam.

FIT štýl, joga, pound, power joga, Diana Hô Chí, paddleboard, tréning, ženské telo, štíhle svaly, cvičte doma

Kde čerpáš nápady a inšpiráciu? Mám pocit, že si neustále v pohybe a hľadáš, čo ďalšie by si mohla vymyslieť.

Som blíženec, a to je samé o sebe diagnóza neposednosti, prelietavosti, kreativity. Niekedy vymyslím tréning za pár minút, niekedy sedím a premýšľam a obávam sa, či zase neopakujem to isté. Ale väčšinou tréningy vystihujú mňa, moju aktuálnu náladu, potreby môjho ženského tela. Mojím cieľom je, aby dámy (prevažne so mnou cvičia ženy) nevyzerali nafúknuto a nemali problém so sice vyšportovanými, ale veľmi silnými stehnami, aby si nepripadali v šatách na ramienka ako Rambovia. Ale aby mali funkčné, štíhle, ženské svaly.

Máš pravdu, keď viem, že sa určitá etapa, určitý projekt blíži ku koncu, tak už začínam premýšľať, kam sa pobrať ďalej, čo ešte viem zo seba dať, ponúknuť.

Di, máš postavu, ktorá je snom nejednej ženy. Prezraď nám, ako sa stravuješ? Máš špeciálny jedálniček, alebo si dopraješ aj maškrty? Čitateľkám prezradím, že obľubuješ sladké raňajky.

Tak ako snáď každá žena, mám aj ja počas mesiaca lepšie a horšie fázy. Počas PMS sa cítim ako klonovaná veľryba s hrochom (ja viem, že asi to na prvý pohľad nie je vidieť, ale ten pocit nafúknutia, zavodnenia, menej vládzem, som udýchaná, podráždená). A čím som staršia, tým viac vnímam na sebe, aké ľahké je nabrať a ťažšie to dostať zo seba. Ja svoje telo beriem ako pracovný nástroj, ktorým chcem motivovať, ktorým chcem povedať, že aj po dieťati a v mojom veku (o chvíľku 38) sa dá vyzerať možno lepšie ako dvadsiatka, ktorá sa o seba nestará. Možno je taká dvadsiatka chudšia, ale na prvý pohľad vidno, či sú to svaly alebo len kosti a koža. Nie každá žena môže byť modelka, ale môže niečo pre seba spraviť, môže budovať svoje zdravšie JA, môže preformovať svoju postavu a cítiť sa ľahšie, krajšie a milovanejšie.

Z môjho jedálnička som vypustila mäso, lebo mi nechutí, nejem klasické pečivo a sladkosti obmedzujem. Milujem ryby, syry, zeleninu, ovocie, orechy a horkú čokoládu. A sladké raňajky sú neodmysliteľnou súčasťou každého môjho rána.

FIT štýl, joga, pound, power joga, Diana Hô Chí, paddleboard, tréning, ženské telo, štíhle svaly

Patríš medzi najobľúbenejšie trénerky. Vždy pôsobíš fit, upravene, pozitívne a šťastne. Čo ťa nabíja? A naopak, ako bojuješ so stresom a zlým dňom?

Na toto si asi nikdy nezvyknem, že ma ľudia registrujú a radia medzi tých, ktorých poznajú z obrazovky, časopisu. Som obyčajná žena, ktorá ani nevie ako, ale podarilo sa jej z NIČOHO vybudovať NIEČO. Asi to je mojou povahou, ktorú mám po ocinovi z Vietnamu, že bojujem za to, čomu verím a idem za tým tvrdou prácou.
Ako som vyššie spomenula, mojím cieľom je meniť ženský svet k lepšiemu. Preto sa snažím sama na sebe prezentovať to, čo chcem odovzdávať ďalej. Oblečenie, vizáž, vlasy – to všetko ladím tak, aby som sa sama sebe páčila, aby som sa cítila dobre a potom ma takto vníma aj okolie.

Keďže v dnešnom svete je veľa negatívnych informácií, ktoré k nám prúdia zo všetkých strán, ja chcem ľuďom dávať opak. Priniesť im trošku radosti a úsmev na tvár. Nabíja ma samotný pohyb, lekcie, ktoré mám či už na FIT štýle alebo v mojej online skupine, nabíja ma každá zmena, ktorú vidím na ženách, najmä tie, ktoré trpia rôznymi zdravotnými problémami, ale nevzdali sa a bojujú a sú šťastné. Mnohé zo žien objavili v sebe stratenú ženskosť. Čo viac si môžem priať, ako vidieť za sebou šťastné dámy? No a slnko, teplo a paddleboard – tu načerpávam počas teplých dní energiu aj na zamračené a chladné obdobia. Aj mňa prepadne smútok, pocit samoty, zlá nálada. Vtedy som väčšinou sama so sebou. Vyplačem sa, ak treba, ponadávam na celý svet, ale potom si poviem, že sa musím predsa pozbierať, lebo nechcem sklamať tie, ktoré na mňa každý deň verne čakajú na podložkách.

Málokto vie, že si prvou trénerkou POUND® v Bratislave. Toto cvičenie s paličkami je výnimočné a u nás nie tak známe. Patrí medzi tvoje obľúbené resp. trénuješ stále aj POUND®?

Áno, v rámci Bratislavy som bola prvou POUND® Pro a keď som si robila kurz, bolo nás asi 9 na Slovensku. POUND® trénujem takisto online. Každý piatok sa spolu najprv na POUND-e vytrieskame z celotýždňového stresu a následne upokojíme YIN jogou. Je to také naše dvoj combo, ktoré v závere týždňa potrebujeme. Určite je iný zážitok poundovať naživo a cítiť tú energiu, ktorá je naozaj neskutočná a ten veľký hluk, ktorý pri cvičení robíme, ale takto online so mnou môžu cvičiť aj dievčatá, ktoré nie sú z Bratislavy.

Dovoľ nám nahliadnuť do tvojho súkromia a prezraď ešte niečo o sebe. Čo Dianu vystihuje a čo má naozaj rada?

Myslím, že ma už poznáte sprava, zľava, zospodu, zvrchu. Delím sa o radosti aj starosti zo súkromia. Uvedomujem si svoj dosah na ľudí, ktorí ma sledujú a nebojím sa otvárať aj ťažšie témy, ktoré som si prežila. Možno niekomu pomôžem, možno ho nasmerujem. Jedinú oblasť svojho života neprezentujem verejne, a tou sú moje „Srdcové záležitosti“. Najbližšie osôbky vedia aj o tejto sfére a sú pri mne v dobrom aj v zlom.

Čo ma vystihuje? Asi láska - láska k ľuďom, láska k pohybu, láska k životu.. Preto dávam do všetkého, čo robím, maximum zo seba samej. Áno, uvedomujem si, že na úkor seba, ale ja taká jednoducho som. Naučila som sa už aj vypnúť, dopriať si oddych, wellness, masáž, začala som sa o seba starať, a to len a len vďaka mojim ženám v online skupine, pretože vidím, že aj keď nevysielam online, lebo potrebujem oddych, ony si samy niečo nájdu v archíve a CVIČIA, lebo si nevedia bez tréningu už predstaviť svoju existenciu.

Bez nich, bez vás, by som nebola nikto.