Turistická sezóna začína. Ako si správne vybrať kvalitné turistické topánky?

redakcia FIT štýl | 27. apríl 2017
Turistická sezóna začína. Ako si správne vybrať kvalitné turistické topánky?

Aby ste z turistiky mali skutočnú radosť a nezostali zaskočení náhlou zmenou počasia alebo neupraveným terénom, zaobstarajte si kvalitné oblečenie a výstroj.

Asi každý z nás už okúsil nejakú turistiku a popreháňal sa po menších alebo väčších vrcholcoch našej krajiny. Veď čo by sme to boli za Slovákov, keby sme nepokorili aspoň časť Vysokých Tatier, len tak mimochodom, najmenších veľhôr na svete.

Aktívny oddych sprevádzaný krásnym pohľadom na prírodu má blahodarné účinky nielen na naše zdravie, ale tiež nás dokáže pohladiť na duši a naladiť na správnu vlnu psychickej pohody.

Aby ste z turistiky mali skutočnú radosť a nezostali zaskočení náhlou zmenou počasia alebo neupraveným terénom, zaobstarajte si kvalitné oblečenie a výstroj.

Vyberte si tie správne topánky

Základ sú kvalitné turistické topánky – nohy sú pri túrach najviac namáhané a preto by sme v prvom rade mali pozornosť upriamiť na ne a doprať im kvalitnú turistickú obuv.

Nie je nič horšie ako sa brodiť horami-dolami s boľavými nohami v nekvalitných, alebo pre turistiku nevhodných topánkach. Turistické topánky delíme podľa terénu. Samozrejme, nekupujeme viacero topánok na rôzne typy terénu, ale vyberáme si také, ktoré sú vhodné pre terén, ktorý najviac preferujeme.

Pri výbere topánok zohľadnite aj kategóriu turistiky

  • Ľahká turistika, tzv. hiking kategória sú upravené chodníky a lesnatý terén. Tu sú vhodné ľahšie topánky s mäkšou podrážkou.
  • Vysokohorská turistika, tzv. trekking kategória – tu sa používajú topánky s tvrdšou podrážkou, ktorá sa viac hodí na kamenistý povrch, oproti topánke z kategórie hiking je ťažšia. Ak by ste hľadali univerzálnejšie topánky, určite vyberajte z tejto kategórie.
  • Backpacking kategória je vhodná pre turistov, ktorí majú ťažší batoh, šliapu po náročnejšom, skalnatom teréne, vyberať z tejto kategórie by si mali aj ľudia vyššej váhovej kategórie, sú vhodné aj na viacdňovú túru. Oproti ostatným topánkam bývajú spravidla vyššie a podrážka je tvrdšia.
  • Špeciálna kategória – approach je niečo medzi lezením a turistikou, topánky vhodné pre túto kategóriu sú určené aj na nenáročné lezenie. Vyznačujú sa veľmi pevnou podrážkou a špičkou, ktorá sa označuje ako climbing zone. Šnurovanie topánky je potiahnuté viac k špičke, čo zabezpečuje lepšie sťahovanie a cit v topánke.
  • Mountaineering kategória predstavuje expedičný druh topánok určený na vysokohorskú turistiku. Funkciou sú podobné kategórii approach, ale sú vyššie aby zabezpečovali lepšiu fixáciu nohy.
Ak kombinujete túru po horách s chodením po meste, nie je vhodná obuv s veľmi tvrdou podrážkou, pretože pri chodení na betónovom povrchu v takejto topánke vyvíjame silný tlak na kolená.

V predajni skúšajte vždy obe topánky a pevne ich zošnúrujte. V topánkach si pochoďte. Je potrebné skúšať ich aj na šikmej rovine (je ňou vybavená každá dobrá outdoorová predajňa), na ktorej si môžete vyskúšať simuláciu chôdze hore kopcom a dolu kopcom. Topánka sa vám pri chôdzi do kopca nesmie vyzúvať a z kopca vám zase prsty nesmú tlačiť na prednú časť.

Nezabudnite si zaobstarať aj návleky na topánky, ktoré oceníte najmä vo vlhkom prostredí. Aj keď sú turistické topánky nepremokavé, dážď alebo sneh môžu spôsobiť natečenie vody do topánky z vrchnej časti. Tomu zabráni nepremokavý návlek. Okrem toho bráni aj vnikaniu kamienkov, pôdy a listov do vnútra topánky.

Mohlo by vás zaujímať: Nordic walking - prirodzený pohyb a najlepší spaľovač kalórií.

-