Wearables alebo nositeľná elektronika - plní funkciu vášho osobného trénera a kouča

Mgr. Alena Pethoova | 22. november 2018
Wearables alebo nositeľná elektronika - plní funkciu vášho osobného trénera a kouča

Vo fitness svete sa na vrchol vyšplhala tzv. Wearables - „nositeľná elektronika“, rôzne fitnes trackery, napríklad vo forme fitnes náramkov, či dokonca chytrých okuliarov.

Wearables alebo nositeľná elektronika, má v sebe zabudované krokomery, merače srdcového tepu, zrátajú vám spálené kalórie, majú stopky a všetky tie dôležité detaily, ktoré potrebujete.

Nositeľná elektronika - plní funkciu vášho osobného trénera a kouča

Tie sofistikovanejšie si dokážete prepojiť s vaším telefónom alebo tabletom. Dokonca si do týchto programov môžete zaznamenávať informácie o vašom jedálničku a pitnom režime. Krivka chudnutia alebo, naopak, naberania hmotnosti tak plní funkciu vášho osobného trénera a kouča.

Nositeľná elektronika sa stala absolútnym fenoménom vo fitnes svete a prináša aj iné obdivuhodné pomôcky, napríklad „chytré okuliare“, ktoré fungujú na princípe „virtuálnej“ alebo „rozšírenej“ reality. Na trhu nájdete aj ich menej komplikované modely. Tie sú určené najmä pre lyžiarov. Majú v sebe zabudovanú kameru s Full HD rozlíšením.

Trh s týmito produktmi je na vzostupe a nevyzerá, že by to malo byť inak. Práve naopak, nárast je taký enormný, že v skutočnosti trh očakáva v priebehu roka 2018 prekročiť sumu 4 miliardy dolárov.

Pozor!

Ak si kupujete nositeľnú elektroniku s cieľom schudnúť, možno vás zaujme výsledok nedávnej randomizovanej klinickej štúdie. Tá preukázala, že jej obézni účastníci, ktorí používali nositeľnú elektroniku v priebehu ich programu, schudli menej ako iné skupiny, ktoré postupovali podľa rovnakého programu, avšak bez fitnes trackeru.

Tento výsledok sa prikláňa k predpokladu, že keď účastníci programu videli, koľko „práce vykonali“, mali tendenciu sa prejedať alebo následne vynechať deň cvičenia.

To, samozrejme, neznamená, že tento druh technológie nie je vhodný pre dosahovanie vašich cieľov v oblasti celkového zdravia. Nenechajte sa odradiť.

A ešte jedno upozornenie:

  • Buďte obozretní, čo sa týka častého používania týchto zariadení, práve kvôli vystavovaniu sa elektromagnetickému žiareniu, ktoré môže mať nepriaznivé účinky na vaše zdravie. Okrem toho, že zvyšujú riziko zdravotných problémov, ako je oxidatívny stres, bolesti hlavy, vplývajú na pokles mentálnej zdatnosti, expozícia svetiel a technológie tesne pred spaním môže narušiť spánok a znížiť jeho kvalitu.
  • Využite tieto zariadenia ako pomocníkov na meranie vašich pokrokov a sledovanie cieľov, no zvážte, nakoľko ste nútení byť stále online na vašich zariadeniach a snažte sa eliminovať ich v miestnosti, kde spíte alebo ich dajte na režim lietadla, keď je čas ozajstného odpočinku. Vážte si tento čas, v skutočnosti je to pár hodín, ktoré môžete dopriať svojmu telo, aby skutočne zregenerovalo.