Čo robiť, ak máme chuť na sladké?

Eliška Fričovská; Zdroj: L. Slayton: Malá kniha štíhlosti | 15. október 2018
Čo robiť, ak máme chuť na sladké?

Mozog možno človeka nabáda, aby vyhľadával sladkosti, do tejto hry s cukrom však vstupuje aj iný hráč. Je ním ten „druhý mozog“, umiestnený v bruchu.

Váš radar už možno zachytil termín probiotiká. Sú to baktérie, ktoré pomáhajú udržať zdravú rovnováhu flóry v bruchu a často sa spomínajú ako posilňovače imunity. Môžu však ovplyvniť aj hmotnosť.

Výskumníci zistili, že flóra alebo črevné baktérie sú iné u ľudí, ktorí túžia po sladkom a iné u tých, ktorí takéto túžby nepociťujú.

Ďalšie štúdie dospeli k záveru, že obézni ľudia majú odlišné baktérie ako ľudia s priemernou hmotnosťou a ich flóra sa pri chudnutí mení. Zaujímavé je aj to, že v črevách sa tvorí 95 percent serotonínu (hormón šťastia, jeho nedostatok sa prejavuje zlou náladou, depresiami či poruchami spánku, pozn. red.).

Zmeny alebo odchýlky dobrých a zlých baktérií majú ďalekosiahle účinky. Na rozdiel od Las Vegas, čo sa deje v črevách, nezostáva len tam. Ovplyvňuje to celé telo.

Kvasené potraviny môžu zvýšiť hladinu „dobrých“ baktérií, pozdvihnúť náladu a zmierniť chute. Navyše mierne kyslá chuť môže byť ďalším spôsobom, ako môžu kvasené potraviny pomôcť, pretože máme sklony túžiť viac po tom, čo jeme. Sladké plodí sladké, takže čím menej sladkého konzumujeme, tým menej nás to k nemu ťahá.

Pokúste sa zahrnúť do každodenného jedálneho lístka potraviny z nasledujúceho zoznamu:

MISO – je fermentovaný sójový produkt, ktorý sa predáva ako pasta.

Enzýmy, ktoré miso obsahuje, zabraňujú nárastu zlých baktérií v zažívacom trakte.

Pri kupovaní si vyberajte miso vyrobené z hnedej ryže, nie z jačmeňa.

KOMBUCHA – je fermentovaný studený čaj, obsahuje niekoľko typov dobrých baktérií. V procese fermentácie vzniká kyselina octová (nachádza sa aj v octe), ktorá priaznivo pôsobí na metabolizmus.

Mohlo by vás zaujímať: 5 top čajov, ktorých účinky sú overené časom

ČAJ PU-ERH – vyrába sa z tej istej rastliny ako zelený čaj, ale je fermentovaný. 

Ukázalo sa, že tento čaj znižuje syntézu mastných kyselín a potenciálne znižuje hladinu cholesterolu. Konzumuje sa väčšinou ako horúci nápoj. Vyrába sa s rôznymi príchuťami.

NAKLADANÁ ZELENINA – avšak vyrobená v procese mliečneho kvasenia, obsahuje probiotiká, ktoré v zelenine naloženej v octovom náleve chýbajú. Prirodzene, kvasená zelenina sa vyhýba i potravinárskym farbivám a umelým sladidlám.

KEFÍR – má vyšší obsah probiotík, ako jogurt. Kým jogurt musí mať iba dva druhy dobrých baktérií (jogurtové kultúry), kefír ich má viac ako desať. Navyše mnohí ľudia, ktorí sú alergickí na laktózu alebo majú problémy s trávením mliečnych výrobkov, kefír znášajú.