Dajte si pozor na prázdne kalórie!

redakcia Fit štýl | 21. január 2017
Dajte si pozor na prázdne kalórie!

Prázdne kalórie sú súčasťou potravín, ktoré majú veľmi vysoký energetický obsah. Dajte si pozor, pretože organizmu neposkytujú takmer žiadne hodnotné, využiteľné výživné látky.

Keby sme boli lovci, hľadajúci potravu v prírode, naše telá by nám potrebovali nejako signalizovať, že sme objavili niečo užitočné. Vďaka prírode a biológii je náš mozog naprogramovaný tak, aby oceňoval tri základné chute:

  • sladkú – bezpečný zdroj energie
  • tučnú – hutný zdroj kalórií
  • slanú – tekutina fungujúca ako konzervant
Mohlo by vás zaujať: Chceš schudnúť? Tak neplatí "Cica nežer"..

Kedykoľvek sme sa s týmito chuťami stretli, neurotransmitery v mozgu nám pomáhali zapamätať si, že takéto jedlo je dobrou voľbou. Príroda nám týmito signálmi pomáhala vybrať si jedlo, ktoré je najprospešnejšie pre naše zdravie, jedlo, ktoré je výživné.

Prázdne kalórie? Čo to vlastne znamená?

Moderné technológie jednoducho zbavili potraviny výživnosti a naučili nás živiť sa prázdnymi kalóriami. Vysali z nich vodu, vlákninu a živiny a nahradili ich prísadami ako kukuričný sirup, glutaman, umelé sladidlá, farbivá a arómy.

Problém však nastáva s dnešnej dobe, keď tieto signály v našom mozgu pretrvávajú, ale potraviny, pri ktorých sa prenášajú, sú všetko možné, len nie zdrojom dobrej výživy.

Špecialistov na potravinársku výrobu veľmi zaujala skutočnosť, že náš mozog tak výrazne reaguje na konkrétne chute, a tak začali bežné potraviny upravovať. Vysali z nich vodu, vlákninu a živiny a nahradili ich prísadami ako kukuričný sirup, glutaman, umelé sladidlá, farbivá a arómy.

Takéto jedlá neprirodzene stimulujú naše chuťové poháriky, majú iba minimálnu, ak vôbec nejakú, výživovú hodnotu a nepekne sa zahrávajú s naším mozgom.

Stimulujú centrá rozkoše a odmeny v mozgu, pretože sú vedecky navrhnuté tak, aby povzbudzovali naše chuťové poháriky, aby nás nútili k väčšej spotrebe.

Moderné technológie jednoducho zbavili potraviny výživnosti a naučili nás živiť sa prázdnymi kalóriami.

Prázdne kalórie sú súčasťou potravín, ktoré majú veľmi vysoký energetický obsah (t.j. obsahujú veľké množstvo kalórií), ale organizmu neposkytujú takmer žiadne hodnotné, využiteľné výživné látky. Typickým príkladom sú spracované sacharidy, niektoré tuky a alkohol.

Tieto potraviny majú rovnaký obsah energie ako každá iná kalória, ale chýba im veľa dôležitých živín, ako sú vitamíny, minerály, antioxidanty, aminokyseliny alebo vláknina. Ak konzumujeme takéto potraviny, organizmus si nevie poradiť s rýchlym prísunom veľkého množstva energie a ak veľmi intenzívne a veľa nešportujeme alebo nevykonávame ťažkú fyzickú prácu, a väčšinu dňa trávime sedením za počítačom alebo šoférovaním v aute, všetko končí jednoducho – priberaním.

Uvolnite sa a vychutnajte si nápoj, ktorý vás osvieži a uvoľní zároveň!
Pomarančovo-mätový bozk

Viete v akých jedlách konzumujete prázdne kalórie?

... otvoríte si balíček sušienok a neviete prestať, až kým ho celý nezjete. Prečo sa neviete zastaviť?

Najčastejšie prijímame prázdne kalórie v potravinách obsahujúcich biely cukor, ako sú koláče, šišky, sušienky, cukrovinky, zmrzlina, želé a iné potraviny s pridanými cukrami.

Faktom je, že cukor ľudské telo potrebuje len v malých dávkach, aj keď určite poznáte situáciu, keď si otvoríte balíček sušienok a neviete prestať, až kým ho celý nezjete. Prečo sa neviete zastaviť?

Dôvod je jednoduchý. Hoci skonzumujete celú kopu kalórií, vášmu telu stále chýba výživa, a tak nemôže dôjsť k nasýteniu, nemôžete sa zastaviť v jedení.

Na čo si treba dať pozor?

Obmedziť by ste mali aj jedenie výrobkov z rafinovaných obilnín, ako sú biely chlieb alebo biela ryža. Nahraďte ich celozrnnými variantmi. Ďalšie potraviny s prázdnymi kalóriami sú aj pizza, limonády, sladené nápoje, energetické nápoje, komerčne spracované ovocné džúsy, mastné mäsové pokrmy ako klobásy, slanina či rebierka. Zďaleka sa vyhnite aj fastfoodom, ktoré sú synonymom prázdnych kalórií.

Alkohol je prázdnymi kalóriami priam preplnený.

Obmedziť by ste mali aj príjem alkoholických nápojov. Tie sú totiž prázdnymi kalóriami priam preplnené. Hroznová šťava síce obsahuje látky OPC ( Oligomérny Proanthocyanidín – skupina látok posilňujúca iminutu a celý organizmus), niektoré vína zase vitamín C a pivo vitamín B, no ich množstvo je zanedbateľné v porovnaní s prázdnymi kalóriami.

Alkohol totiž obsahuje takmer dvojnásobok kalórií ako napríklad bielkoviny. V neprospech alkoholu hovorí aj fakt, že kalórie, ktoré telo z neho príjme, sa premieňajú na tuk. Vysoký príjem kalórií zaťažuje pečeň a spôsobuje viditeľné tukové zásoby.

Čítajte tiež: Dámy, ak chcete schudnúť, do boja s tukom!