Ktorá diéta je najlepšia na schudnutie?

Ktorá diéta je najlepšia na schudnutie?
15.11.2017 v kategórii Chudnutie, autor Mgr. Alena Pethoova, foto: istockphoto.com

ŽIADNA. To ste nečakali, však? Vaše telo neoklamete, je múdrejšie ako vy. Vášmu telu na sebe záleží, a preto sa chráni, keď ho začnete ohrozovať diétami a budete skúšať jeho trpezlivosť, oplatí vám to presne tým, čoho sa stak bojíte. Novými tukovými vankúšikmi.

Alebo inak. Áno, schudnete napríklad:

Ak nebudete jesť. Nie úplne, samozrejme. Znamená to, že obmedzíte denný kalorický denný príjem, teda množstvo jedla, ktoré za deň skonzumujete a hmotnosť pôjde dole.

A nevadí, že vás bude trápiť hlad? Áno, niektoré dámy to vedia vydržať, dokonca na pár kúskoch ovocia a jednej polievke, so zaťatými zubami si líhajú do postele a veria, že ráno bude brucho o čosi plochejšie. Jasné, že bude.

Ale tak, úprimne, ako to nakoniec končí? Nezvládaním vlastných emócií, stresom, podráždenosťou, únavou, depresiou a nakoniec obžerstvom. Tieto pokusy sme schopní robiť dookola, no akosi vždy musíme nakoniec konštatovať, že POKUS NEVYŠIEL. Ono to totižto pokračuje – výčitky svedomia, priberanie na hmotnosti a ešte väčšia depka.

Ktorá diéta je najlepšia na schudnutie?

Alebo máte aj iné možnosti, ako schudnúť. Napríklad:

Dukanova diéta
Prečítajte si tiež:

Dukanova diéta

Len do toho! Táto vysoko bielkovinová diéta s nekontrolovaným príjmom tukov vás oberá o príjem vitamínov a minerálnych látok, zaťažuje vaše obličky. Nízky, v prvých dňoch chudnutia dokonca nulový príjem vlákniny pocítite na trávení čoskoro a hrubé črevo bude trpieť takisto. Bolo dokázané, že nadmerná a častá konzumácia napríklad červeného mäsa zvyšuje úmrtnosť na niektoré formy rakoviny.

Jednoducho, to nie je trvalo udržateľný stav a jojo efekt po nej je taký výrazný, že si to nemôžete nevšimnúť. A vaše okolie takisto. Možno máte vo svojom okolí chronické dietárky, ktoré sú  terčom neustálych posmeškov, len o tom samy nevedia? Dúfam, že nepíšem práve o vás.

Pozor! Ľudia s ochorením pečene, žlčníka, dnou, srdcovo-cievnym ochorením, zvýšenou hladinou cholesterolu, diabetom, ochoreniami obličiek, dojčiace matky – vyhýbajte sa takýmto diétam.

Poďme ďalej. Mohli by ste skúsiť aj:

Tukožrútska polievka (rozumej kapustová) alebo ryžová kúra spadá do oblasti krátkodobých diét, ktoré z dlhodobého hľadiska nikdy nefungovali ani fungovať nebudú.

Vlastne by sme to mohli nazvať odľahčením jedálnička na pár dní. Ak to vydržíte, prirodzene k úbytku hmotnosti dôjde. Ale musíte vedieť pravdu. To, čo vaše telo v skutočnosti stratí je voda, vaše vzácne svaly a, áno, čo - to aj z tuku. A tak vás po pár dňoch obleje príjemný pocit, ako to funguje, veď ste fakt schudli!

A ďalších pár dní naviac a pristihnete sa pri tom, že vám je do plaču, okolie vás upozorní, že neprimerane reagujete a večer si líhate so strachom, že váš partner bude chcieť sex. Vaša chuť totiž ostala v hrnci s polievkou a musíte si ju šetriť na zajtra, aby ste mohli dojesť to, čo ostalo v hrnci. Ale po správnosti by ste si mali navariť ďalší hrniec a pokračovať, veď chcete chudnúť, nie? Zježila sa vám koža na tele?

A vlastne, poznáte niekoho, kto by na tukožrútskej polievke schudol tak, že sa k svojej pôvodnej hmotnosti viac nevrátil?
Schudnem vďaka joge?
Prečítajte si tiež:

Schudnem vďaka joge?