Prečo jeme, keď nemáme hlad?

Zuzana Jirková | 1. február 2017
Prečo jeme, keď nemáme hlad?

Lebo si chceme si zlepšiť náladu? Sme nervózni? Hlad síce nemáme ale jeme... Možno aj z nudy?

„Jedlo ľudia často používajú ako barličku, ktorá pomáha zvládať stresové situácie. Stres je záťažová reakcia organizmu. Človek počas nej nemá chuť do jedla, preto neje. Až následne si mozog vyžiada energiu, najlepšie rýchly cukor." Petr Havlíček

Emočné jedenie je psychogénneho charakteru

Psychogénne emočné prejedanie sa je spôsobené dôsledkom zlého psychického stavu, nie telesnou či zdravotnou poruchou (štítna žľaza, cukrovka a pod.). Jedinci, ktorí sa prejedajú, zaháňajú veľkým množstvom potravy depresie a nepríjemné emócie (preto názov emočné jedenie). Človek postihnutý emočným jedením trpí psychogénnym prejedaním sa spravidla nie záchvatového charakteru. Skôr priebežne zajedá veľkým množstvom jedla svoje emócie.

Najjednoduchšou cestou, ako docieliť zlepšenie nálady (u emočných jedákov), je konzumácia sacharidov v podobe zmrzlín, zákuskov a čokolád. Účinok sa totiž dostaví takmer okamžite.

Cukor obsiahnutý v uvedených potravinách zvyšuje hladinu serotonínu, čo je chemikália, ktorá priamo ovplyvňuje našu náladu. Ako krátkodobá útecha nie je samozrejme čokoláda škodlivá, v dlhšom časovom horizonte však môže napáchať škody – primárne sa jedná o priberanie na váhe. Ďalej hrozí zvýšené riziko srdcových ochorení, cukrovky a ďalších zdravotných problémov.

Vyplýva z toho otázka – prečo jeme, keď nemáme hlad?

Pokúste sa vybaviť si čo najviac situácií, ktoré sa vám spájajú s väčšou konzumáciou jedla, a označte tie, ktoré sa najčastejšie opakujú. Jete najčastejšie, keď...

  • ...ste v škole a čaká vás test alebo testovanie?
  • ...dopadá na vás smútok a tieseň pri návrate do prázdneho bytu?
  • ...ležíte na gauči a nudíte sa?
  • ...ste v práci a jete pri počítači? 
Mohlo by vás zaujímať:
Víkendový reštart - pripravte sa!
Víkendový reštart - spúšťame program!

Ak chcete poznať skutočný dôvod, prečo to tak je, skúste si viesť denník. Veďte si záznamy – čas, čo jete, miesto, kde jete, a pocity, ktoré jedlu predchádzali a ktoré ho sprevádzajú. Vyzerá to možno zbytočne zložito, ale záznamy sú výborným pomocníkom.

Veďte si ich 14 dní a potom ich prejdite a farebne označte tie situácie, keď ste jedli zbytočne (emočné jedenie). Budete tak mať jasno, čo vo vás spúšťa emočné jedenie.

Čítajte tiež: Mám problém! Som emočný jedák!?