Ako FIT štýl running team zabehol 145 km dlhý beh cez Malé Karpaty (2. ČASŤ)

Angelika Kutišová | 15. august 2019
fsrt, fit štýl running team, štefánik trail, beh, karpaty, noc, nočný beh, bežci, beháme, bratislava, slovensko, hory
foto: FSRT

Stefanik Trail je jeden z mnohých zaujímavých trailových behov na Slovensku. Ktorý sme nedávno odbehli ako štafeta FIT štýl Running Team. Beh je rozdelený na 7 úsekov, zápisky sú teda bežeckým denníkom pocitov a skúseností siedmych rôznych FIT štýlakov. Ponúkame tak zaujímavé vnímanie behu, priestoru, času, tempa, rýchlosti a všetkého, čo s behom súvisí.

Stefanik Trail Stage 2, čiže úsek 2

Brigita alebo Bridžit (Bridž), ako ju voláme, bola prvý človek, ktorú som oslovila pri zostavovaní štafety Fit štýl running team. Jednak preto, lebo aj ona ma zavolala do svojho tímu pred niekoľkými rokmi a jednak preto, lebo som chcela mať na Záruby človeka, ktorý to tam už pozná a vie, že to nie je žiadna sranda. Bežať tento úsek, a ešte k tomu v noci – je z hľadiska bezpečnosti lepšie dať pre skúseného bežca.

Lebo beh sem, beh tam, zodpovednosť a bezpečnosť bežca je prvoradá.

To, že sú jej „osudové“, sa potvrdilo aj tento raz. Bridž mala v období od oslovenia a samotným behom zdravotné problémy a nevedeli sme, či vôbec bude môcť bežať. Preto som ju zvažovala nakoniec ako zálohu. Trasy boli medzi členmi našej štafety rozdelené inak. No tesne pred behom nám vypadla kočka a Bridž bola natoľko OK, že mohla nastúpiť. A mohla mať aj svoj úsek. Vďaka Lýdii, ktorá ju pozná a vie, že Záruby sú „jej“.

Toto nie je náhoda, toto je osud 

Bridžit nám svojimi slovami napísala, ako vnímala tento ročník. Záruby bežala už štvrtýkrát a chce „ich“ bežať aj nabudúce, aj nabudúce a ešte veľakrát.

Bridžit: "Stefanik trail je príbeh a nielen jeden, ale sú to aj osobné príbehy všetkých ultra bežcov a bežcov zo štafiet. Toto je ten môj. Na rok 2019, pretože aj tých mojich „štefánikovských“ je niekoľko. Angelika – naša kapitánka ma oslovila, či by som sa nepridala do jej tímu. Ani na chvíľu som nezaváhala.

Podmienka bola, že pôjdem 2. úsek Dobrá voda- Buková. Špeciálny tréning na tento beh som nemala. Behávam celý rok. Bola som si zabehať nejaké kopčeky, nech sú stehná pripravené na 978 m stúpania. Klesanie je tiež zaujímavé 937m. Moja trasa bola nočná. Vybiehala som o 00.40min. Značenie je super, ide sa podľa reflexiek na stromoch, ktoré v tej tme svietia pre svetlo z čelovky.16 km sa ide celkom na pohodu"

"Výstup na Záruby už stehná cítia. Trasu poznám, veľmi sa teším, aká je to krása. Tma a ticho. Občas nejaký bežec, ktorý ma predbieha a povzbudzuje, čo ma ešte viac nakopne. Vrchol Zárub sa šmýka. Záchranári ma upozorňujú, aby som bola opatrná. Bežím na odovzdávku, mám odbehnutých 23.70 km za 3h 13min. Trošku som sklamaná s časom, ale stále som v teoretickom limite. Čaká ma Lýdia. Dávam jej čip, ona mne kľúče od auta. Lucka, ktorá pobeží 4. úsek,  ma čaká v aute. Ideme do Sološnice, aby sa Lucka mohla pripraviť svoj príbeh."

"Naša kapitánka Angelika vyskladala výborný tím so super ľuďmi. Ďakujem za príležitosť a dôveru. O rok znova...a znova Záruby."

VIAC FOTOGRAFIÍ V GALÉRII POD ČLÁNKOM

Fotogaléria