Ekotopfilm - Envirofilm štartuje online už na konci apríla!

Dominika Bleščáková | 28. apríl 2021
Ekotopfilm - Envirofilm štartuje online už na konci apríla!

Najznámejší festival o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm - Envirofilm 2021 sa uskutoční od 26. - 30. apríla 2021 online - festivalové filmy a zaujímavé diskusie môžete sledovať zadarmo a naživo na Facebooku. Klimatické problémy, vymieranie hmyzu, problematika moderných inteligentných miest v kontraste s divokou slovenskou prírodou, do ktorej stále viac zasahuje človek. Aj toto sú témy, na ktoré sa môžu diváci tešiť. Na detaily sme sa opýtali Aleny Janáči, programovej riaditeľky festivalu.

Podľa čoho ste volili témy aktuálneho ročníka a na základe čoho ste vyberali konkrétne filmové ukážky?

Témy festivalu prispôsobujeme aktuálnej situácii v spoločnosti. Keď bola na jeseň široká debata o odstrele vlka, pozvali sme do diskusie oboch ministrov, ktorých sa táto téma primárne týkala. Pridali sme k nim aj odborníkov z obidvoch strán. Tak si mohla nielen verejnosť, ale aj oni navzájom vypočuť názor druhej strany.

Pre jarné obdobie je typický príchod mláďat a ľudia vychádzajú do prírody. Chceme im ukázať nielen skutočnú slovenskú divočinu, zábery našich šeliem, ale napríklad aj makro svet motýľov. Detský film premietame v podobnej téme, je o mláďatách v momente, keď sa stretnú s človekom. Chceme deti a možno aj niektorých dospelých jemne učiť, kedy ich radšej nechať v prírode, aj keď sa nám zdajú byť v ohrození a kedy naopak začať ich záchranu.

Okrem týchto tém máme ambíciu v rámci programu popularizovať aj úplne nové témy. Slovensko má novú stratégiu na prispôsobenie sa klimatickým zmenám. Bežný človek často nevie, čo to pre neho samotného či jeho okolie znamená. My sa to pokúsime vysvetliť.

Ako vnímate nutnosť organizovať festival prostredníctvom online-u? V čom možno vidíte nejaké výhody?

Prvá vlna pandémie prišla tesne pred hlavným festivalom v máji. Festival sme zrušili a nevysielali. Prvýkrát sme sa rozhodli vytvoriť online program až na jeseň. Sledovať film, ktorý patrí do kinosály v online podobe, nie je žiaľ plnohodnotný zážitok. Pri prírodopisných filmoch čiastočne prichádzate práve o umelecký zážitok. Na druhej strane vidíme aj určité výhody v aktuálnom stave.

Online nás sleduje oveľa viac ľudí z celého Slovenska. Napriek tomu, že s festivalom navštevujeme vždy 50 miest, takúto účasť by sme nemali. Okrem toho máme úžasné prednášky, ktoré si môže pozrieť každý a tým pádom aj lokálnu tému môže sledovať ktokoľvek.

V tlačovej správe uvádzate, že témy vybraných filmov informačne dokreslia pobyt ľudí v prírode, ktorý sa stal počas pandémie taký vyhľadávaný. Čo tým presne myslíte? Na aké témy sa môžu ľudia tešiť?

Film Oko medveďa mapuje slovenskú divočinu. Vidíme rysa, vlka či medvede vo svojom prirodzenom prostredí prostredníctvom fotopascí v Kremnických vrchoch. Partia mladých dobrovoľníkov zbiera genetický odpad v lese. Film Motýle Slovenska zase ukazuje tajomný život veľkého množstva motýlích druhov, ktoré tu máme. Krátkometrážny film Mláďatá nám zase predstavuje mláďatá vtákov a cicavcov, ktoré sa v tomto období rodia. Aj keby ste videli iba tieto tri filmy z celej našej ponuky, tak čiastočne pochopíte, aký veľký poklad v našej krajine stále máme.

Ktorý film považujete za pre divákov najatraktívnejší a prečo?

Je náročné pre mňa vybrať iba jeden, ale ak by to mal byť iba môj osobný výber, tak je to Čokoládové srdce temnoty. Film o novodobom otrokárstve, ktoré sa skrýva za čokoládou. Okrem toho je to určite aj film Motýle Slovenska od režiséra Martina Jagelku. To je domáci film, ktorý sa určite presadí aj v medzinárodnej konkurencii. Tak vysokokvalitný film sa nepodarí urobiť často. Aj keď konkrétne ten film si určite najviac zaslúži kinoplátno.

Spomínate, že okrem filmov budete organizovať aj diskusie. Kedy a kde budú tieto diskusie prebiehať a budú sa môcť do nich diváci zapojiť? Ak áno, akou formou?


Diskusie budú prebiehať online na našom FB profile. Kvôli aktuálnej situácii a opatreniam ich pripravujeme vopred, aby sme nekoncentrovali na jednom mieste príliš veľa ľudí. Bude to skôr diskusia moderátor vs. diskutujúci.

Pre koho je váš festival určený? Koho (akú skupinu ľudí) by mohol  zaujať?


Filmový program je rôznorodý. Premietame prírodopisné dokumenty, ale aj filmy, ktoré zobrazujú rôzne environmentálne kauzy. Nájdu sa ľudia, ktorí chcú sledovať moderné technológie, počuť najnovšie poznatky o ochrane životného prostredia. Tým pádom je festival pre každú vekovú kategóriu a naozaj pre všetkých. Osobne verím, že každý si tam dokáže nájsť niečo, čo by ho zaujalo.

Prečo by si ľudia mali pozrieť filmy vášho festivalu?


Prostredníctvom našich filmov sa dostanú diváci na miesta, kam nevkročila ľudská noha. Môžu cestovať, môžu sa vzdelávať, dokážu sa inšpirovať vo vlastnom živote. Z rozhovorov s našimi divákmi viem, že ľudia sú schopní meniť svoju optiku a vážiť si, čo nám naša planéta poskytuje.

Ako bude prebiehať Junior festival a pre deti ktorých vekových skupín je určený? Prečo by sa deti mali do tohto projektu zapojiť? Čo ich to môže naučiť?


Pre každú školu sme vytvorili unikátny link s filmovým programom. Učiteľom sme poslali link s krátkou inštruktážou, ako postupovať. Vymysleli sme interaktívny kvíz s raperom Kalim, kde vysvetľuje žiakom, čo je to foodwaste, ako sa míňajú zdroje na výrobu potravín, čo sa stane s bioodpadom a, samozrejme, ako predchádzať plytvaniu potravinami. Druhá téma je uhlíková stopa. Žiaci zistia, čo to presne znamená a zároveň sa ju naučia aj počítať.


Učitelia môžu v prípade záujmu prihlásiť svoju triedu na našom webe.

Festival je pre všetkých divákov zadarmo, sledovať ho môžu naživo na FB stránke.