FIT štýl vo februári: o účinkoch zeleniny, imunite a ženskosti

Alžbeta Halámeková | 1. február 2021
FIT štýl vo februári: o účinkoch zeleniny, imunite a ženskosti

Nový rok sa nám pomaly ale isto rozbieha. Nezabudnite vydržať a splniť si všetky svoje novoročné predsavziata. FIT štýl vám opäť prináša nové poznatky o výžive a športe, aby ste boli v obraze. Čo sme pre vás teda pripravili?

FIT tip

  • Väčšina z nás ich pozná, reč je o chia semienkach. Dozviete sa ich 9 tajomstiev a recept na skvelý raňajkový chia krém, ktorý si zamilujete.
  • Oprášte švihadlá z poličiek a pripravte sa na skvelý tréning doma. Môžu ho robiť ako začiatočníci tak aj pokročilí, poradíme vám ako na to.
  • Viete koľko percent vody má ovocie? A ktoré je najbohatšie na jej obsah? Takto zvýšite svoj pitný režim jednoducho a rýchlo.

Mikrozelenina

Jedná sa o mladé výhonky rastlín, ktoré si jednoducho dopestujete doma v kvetináči. Môže to byť hrášok, rukola, slnečnica ale aj reďkovka. Podľa štúdií má mikrozelenina oveľa väčší počet výživných látok ako zrelé rastliny, samozrejme to závisí od druhu, ktorý pestujete. Spomenúť môžeme vápnik, železo, horčík ale aj fosfor či draslík.  Navyše, odborník vám poradí ako si môžete vypestovať mikrozeleninu aj doma.

Zahusťovanie pokrmov bez múky

Výživová poradkyňa Ing. Michaela Korpášová vám poradí ako nahradiť klasické zápražky z bielej múky za zdravšie varianty. 

Nibbling

Zopár orieškov pri sledovaní televízie, malý kúsok čokolády po ruke v práci. Ani si to možno neuvedomujete ale práve tieto drobnosti vám rozhádžu celý jedálniček a váha sa vám nepohne, priam naopak ide hore. Psychologička vám vysvetlí čo nibbling presne znamená a máme tu pre vás tipy, ako skoncovať so zobkaním.

Jód v našej strave

Staršia generácia si veľmi dobre pamätá na výbuch elektrárne spojený s nárastom počtu endemickej strumy či kretenizmu. Na základe týchto okolností sa začala v päťdesiatych rokoch na Slovensku jódizovať kuchynská soľ. Jód je totiž dôležitá zložka pre hormóny štítnej žľazy, ktoré zabezpečujú jej správne fungovanie. Ale je dôležitý aj pre zdravý vývoj detí, správne fungovanie mozgu či zdravú pokožku. Dočítate sa aké sú príznaky nedostatku, aké sú najlepšie zdroje jódu a mnoho ďalších dôležitých informácií.

Cvičte doma s Dianou Hô Chí

Budete potrebovať iba mop a vedro. Okrem upratania domácnosti si zacvičíte, odreagujete sa a spálite aj nejaké kalórie. Plus tréningový plán na doma.

Tanec ako životný štýl

Už ste sa aj vy prichytili pri tom ako varíte či upratujete a začnete sa hýbať do rytmu hudby? Tanec totiž rozvíja predstavivosť, pomáha pri správnom držaní tela, posilňuje svalstvo a je veľký pomocník pri mentálnej či fyzickej zdatnosti. Marina Vlasenko tancu zasvätila svoj život. V rozhovore vám prezradí niečo o sebe, o svojej tanečnej skupine a ako jej tanec zmenil život.

Ako výživa ovplyvňuje náš imunitný systém

Veľa z nás v období chrípky alebo zlého počasia siaha po zelenine a ovocí. Je to najmä z dôvodu bohatého obsahu vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré vedia pomôcť telu pri boji s chorobou. Ako naša imunita bojuje proti vírusom? Čo oslabuje alebo naopak podporuje náš imunitný systém?

Po štyridsiatke sa zvyšuje riziko niektorých ochorení

Všeobecná a psychosomatická lekárka MUDr. Lenka Bachratá vám vysvetlí, ako funguje telo po štyridsiatke, na čo si dávať pozor a ako riešiť zdravotné ťažkosti v predstihu a znížiť riziko ochorení, ktorých vekom pribúda.

Fázy vzťahu

Na začiatku sa cítite ako v rozprávke. Postupom času toto čaro opadne a máte pocit, že už to nie je ono. Spoločne sa pozrieme na jednotlivé fázy vzťahu.

Objavte svoju ženskosť

FIT štýl vám prináša 10 tipov ako objaviť svoju ženskosť.

Nové prsia z lásky k sebe stvorené na šport

Každá z nás to pozná. Cvičíte a ako prvá partia, z ktorej nám ubúda tuk sú naše prsia a časom sú oveľa menšie ako sme zvyknuté. Športu sa nevzdáme no chceme sa cítiť atraktívne, preto veľa žien siaha po zväčšení prsníkov. Plastický chirurg MUDr. Juraj Payer vám vysvetlí aké tipy implantátov máme, ako samotný zákrok prebieha. Navyše pri športovkyniach sú zvlášť špecifiká v dôsledku nízkeho percenta podkožného tuku, pevných svalov. Povieme vám aké máte možnosti. 

Ekopranie

Každá domácnosť to pozná keď práčka dokáže ísť od rána do večera a všetky sušiaky máte plné. Miniete pri tom tisíce litrov vody a pracieho prostriedku. V dnešných časoch sa však dá ekologicky a úsporne aj prať. 

+ recepty

FIT cukráreň hokkaido brownies, domáce bonbóny, zeleninové placky