Helicobacter Pylori: Aké bylinky zvoliť pri liečbe helikobaktera?

PR | 8. november 2021
Helicobakter Pyroli
foto: PR

Helicobacter pylori patrí medzi baktérie, ktoré môžu narobiť v tráviacom trakte poriadnu neplechu. Postihnutý človek môže byť roky nakazený bez toho, aby o tom vedel.

Mnohé z príznakov (nadúvanie, pálenie záhy, zápach z úst či grganie) ľudia vôbec nepripisujú helikobakterovi. Neliečená infekcia helikobakterom však môže viesť až k žalúdočným vredom. 

Prečo siahnuť po bylinkách?

Odborníci bijú na poplach. Podľa dostupných dát sa nákaza baktériou helicobacter pylori rýchlo rozširuje a v súčasnosti môže byť nakazených až dve tretiny populácie. Helikobakter pritom môžu mať aj dospelí, aj deti. 

helicobakter pyroli

Pri medicínskej liečbe sa siaha po antibiotikách, najčastejšie po trojkombinácii amoxicilín, metronidazol, klaritromycín. Liečba je však ťažká, nakoľko každú baktériu obklopuje dvojitá bunková stena. Navyše sa konvenčnou liečbou zvyšuje rezistencia helikobaktera na antibiotiká, najviac práve na metronidazol. 

Práve preto sa čoraz viac do popredia dostáva prírodná liečba. Popri probiotikách a prebiotikách, ktoré zvyšujú množstvo dobrých baktérií v tele, a tak pomáhajú bojovať proti helikobakterovi sa dajú použiť na alternatívnu liečbu aj bylinky a produkty prírody. 

Aké bylinky použiť?

Také oregano, čierna rasca či zelený čaj môžu byť účinnou pomocou. Pri liečbe helikobaktera bylinkami stačí mať na pamäti, že čo pomáha na liečbu žalúdočných vredov, pomôže aj pri helikobakterovej infekcii. Bylinky a produkty z nich môžete užívať v prírodnej forme alebo aj vo forme preparátov. 

Oregano

Oregano, čiže pamajorán sa užíva vo forme oreganového oleja. Tento olej patrí medzi najsilnejšie prírodné antibiotiká. Ničí baktérie, huby aj plesne vďaka účinnej látke carvacrol. Môže pomôcť nielen pri liečbe helikobaktera, ale aj pri zápaloch žalúdka či tráviacich ťažkostiach. 

Čierna rasca

Pri boji s helikobakterom pomáha aj konzumácia čiernej rasce. Či už vo forme oleja alebo opražených drvených semien. Hlavne olej má silné protizápalové a antibiotické účinky a obsahuje aj viaceré vitamíny, či mastné kyseliny.

Kurkuma

Kurkuma, či vlastne jej aktívna látka - kurkumín dokáže tiež výrazne pomôcť. Kurkumín je schopný odstrániť helicobacter pylori potlačením zápalových procesov žalúdka, ktoré sú s touto infekciou spojené. 

Aloe vera 

Užívanie kvalitného aloe vera gélu vo zvýšených dávkach je vhodné nielen pri liečbe helicobacter pylori, ale tiež pri liečbe žalúdočných vredov. Konzumáciu aloe vera je dobré kombinovať s inou liečbou, ako podporný doplnok. 

Zelený čaj

Katechíny, ktoré obsahuje zelený čaj majú silné antibiotické účinky. Bojuje nielen proti infekcii helikobakterom, ale pomáha aj pri gastritíde či zápale žalúdka. Taktiež pomáha spomaľovať premnoženie h. pylori. 

masticha

Ak nič nezaberá, skúste mastichu

Masticha, čiže živica z kôry stromov, ktoré sa pestujú na gréckom ostrove Chios patrí medzi účinných bojovníkov proti helikobakterovi. Už Hippokrates a iní starovekí lekári skúmali účinky mastichy na podporu zdravia žalúdka. V súčasnosti sa používa ako účinná látka vo výživových doplnkoch.

Masticha nielen vyhubí baktériu helicobacter pylori, ale je aj šetrná k sliznici žalúdka a pomáha pri liečbe žalúdočných vredov, spôsobených práve infekciou helikobakterom. Výživové doplnky s chioskou mastichou je potrebné brať dlhší čas, ideálne aspoň dva mesiace. Masticha je prírodné antibiotikum s veľkou silou, jej užívanie doplňte probiotikami, alebo si vyberte mastichové kapsule s probiotikami. 

masticha