Miluješ beh? Chceš more, pláž, kopce, vietor vo vlasoch a kondíciu? Poď na Mallorcu s Petrom Nuotom!

Peter Nuota | 29. jún 2022
Peter Nuota, Spartan Race, beh, Spartan Race Mallorca 2022, Mallorca, Malorka
foto: Archív P.N.

Malorku som si zamiloval už minulý rok, počas dvoch fit pobytov, ktoré som tam organizoval. Keď som videl, že sa tam koná aj môj milovaný Spartan Race, vedel som, že si ho tam musím čím skôr odbehnúť.

Na Malorku sa vraciam aj v septembri, budem tam organizovať pobyt pre bežcov, kde si budeme zdokonalovať rozcvičenie pred behom, strečing po behu a, samozrejme, budeme veľa behať. Zabeháme si aj po meste a promenáde pri pláži, určite nevynecháme trailové behy v kopcoch, a možno si dáme aj intervalový tréning na dráhe.

Spartan Race Mallorca 2022

Cez zimu sme sa pozbierali partia 10 spartanov. Miška z agentúry nám zabezpečila ubytovanie, letenky, registrácie a všetko, čo sme potrebovali, a už nám ostávalo len vydržať do prvého apríla. Pobyt sme mali naplánovaný na 4 dni. V piatok sme leteli na Malorku, cez víkend sme behali a v pondelok večer sme leteli naspäť domov. Tieto 4 dni nám nakoniec nestačili a zhodli sme sa, že by sme tam vydržali aj dlhšie.

Na Malorku sme prileteli v piatok na obed. Na letisku nás už čakal kamarát Martin, ktorý si odskočil na Spartana z práce vo Švédsku. Pri čakaní na odvoz z letiska na hotel sme sa síce načakali, španieli majú čas a neponáhľajú sa, ani keď meškajú. Ale to nevadilo, už sme boli na Malorke, konečne. Ubytovaní sme boli priamo v centre hlavného mesta Palma de Mallorca. Vyhovovalo nám to, aspoň sme to nemali ďaleko do centra, ktoré sme si chceli aspoň trochu pozrieť. Za tie 4 dni sa nám však podarilo stihnúť prejsť skoro celé centrum. Môj pôvodný plán, pospať a oddýchnuť si po prílete, sa mi nepodarilo uskutočniť a ešte aj výlet do mesta sa nám pretiahol až do noci. Síce sme išli neskoro spať, rozhodne sme však nemali čo ľutovať, lebo ten večer sme si užili naplno.

Peter Nuota, Spartan Race, beh, Spartan Race Mallorca 2022, Mallorca, Malorka

Sobota: 10 km

Po piatku bez oddychu sa v sobotu o šiestej ráno nevstávalo najľahšie. Vstali sme, pobalili sa a išli sme pomaly pred hotel. Čakanie na taxík pred hotelom nemalo konca, ako som spomínal, Španieli majú čas, a preto taxík meškal 15 minút. Po 10 minútach sme už začínali pochybovať, či vôbec príde, no v hoteli nás ubezpečili, že je už na ceste. Mali sme časovú rezervu a nikam sme sa neponáhľali, tak sme si počkali na taxík a spokojne sa odviezli na miesto konania preteku Spartan Race, ktoré bolo pri miestnej vojenskej základni. Taxikár nás vysadil ďalej, ako bolo miesto konania pretekov, bál sa zájsť k vojenskému areálu. Mali sme neplánovanú rozcvičku počas chladného aprílového rána, kým sme prišli k registráciám. Počasie nás prekvapilo, teplomer síce hlásil iba 12 stupňov, ale na slnku, keď nefúkal vietor, bolo teplo, a keď sa vietor rozfúkal, tak nás triaslo od zimy. A to nehovorím, že stany pri registráciách boli odfúknuté desiatky metrov ďaleko. Čakalo nás pravé spartanské počasie, tak, ako hlásili. Vietor a dážď.

Peter Nuota, Spartan Race, beh, Spartan Race Mallorca 2022, Mallorca, Malorka

Registrácia prebehla bez problémov ako vždy, a už ostalo len počkať na štart našej vlny. Počas čakania sme sa motali po areáli, pokúpili si suveníry v spartanskom obchode. Tam by som si vedel nakúpiť tak, že by som potreboval ďalšie dva kufre na cestu domov. Posledných 15 minút pred štartom sme sa prezliekli a pomaly sa presúvali k štartu. Vysmiaty, že ideme znovu do toho bláznovstva.

Čakala na nás trať dlhá vyše 10 km, dokopy aj s prekážkami, pri ktorých sa zachádzalo mimo trate - to bolo 13 km s prevýšením 700 m a 25 timi prekážkami. Počas trate boli väčšinou prekážky ako vysoké steny na preskakovanie alebo podliezanie, sem tam nosenie sandbagov, reťaze, a samozrejme, ťažšie prekážky sa nakopili pred cieľom. Nespravil som iba jednu prekážku, kde treba udržať rovnováhu a prejsť po šikmej doske. Táto prekážka je u mňa hlavne o hlave a dosť často na nej padám. Zato ma neskutočne potešilo, že som si konečne prvýkrát poradil s prekážkou twister. Na preteku ultra, ktorý má trať dlhú 50 km, som v roku 2019 nespravil túto prekážku hneď trikrát, a vlastne doteraz ani na žiadnom inom. Za každú nespravenú prekážku je 30 angličákov. Neuveriteľne ma potešilo, že som to konečne dal.

Peter Nuota, Spartan Race, beh, Spartan Race Mallorca 2022, Mallorca, Malorka

Prekážky, kde sme nosili záťaž hlavne do kopca, neboli pre mňa žiadny problém, hrubá reťaz na krku, vrece s pieskom cez ramená, ani vedro so štrkom nemali žiadnu šancu. Počas behu sme sa dostali na kopce nad mestom, odkiaľ boli krásne výhľady na more, mesto aj celý ostrov. Tam by sa dalo sedieť hodiny a pozerať sa na tie výhľady. Už len kvôli tomuto sa oplatilo si to vyšliapať. Energie bolo málo a začali ma trápiť aj kŕče v lýtkach, takže som si ten výhľad užil len jedným okom a rýchlo som letel ďalej, nech som čím skôr v cieli. Pred cieľom nás čakalo viac prekážok hneď po sebe, rúčkovanie išlo bez problémov hneď, potom preliezť sieť a dobehnúť k lanu. Vyšplhať sa po lane išlo ako po masle, kým lano nie je zablatené a celé mokré, tak to nie je problém. A keď sa dobre odrazím a vyskočím vyššie ako do polovice, tak sa pritom ani nezadýcham a ušetrím kopec energie. Hod oštepom mám už za tie roky celkom natrénovaný, takže som si spokojne zakričal wooo-hooo, keď sa zapichol do slameného terča a mohol som bežať ďalej. Už sa len preplaziť v blate pod sieťou, preliezť poslednú prekážku a dobehnúť do cieľa. Pretek som mal za sebou a s výkonom som bol spokojný. Samozrejme, že treba kondičku zlepšiť, beh som posledné mesiace dosť zanedbával, ale už sa na tom aktívne pracuje. 

Po odbehnutí ma už v cieli čakal brat Filip aj s jeho Lenkou, ktorá na Malorke nebežala, zato nám robila výbornú podporu. Spolu sme počkali Martina, kým dobehne - štartoval asi pol hodinku po nás. Zvyšok partie štartoval neskôr ako my a keď sme mali hotovo, ešte boli na trati. Chvíľku sme sa pomotali po areáli a po celom dni na nohách a na slnku sme sa pobrali na hotel. Plán bol jasný, pospať si pred nedeľným 5 km pretekom. Nepodarilo sa. Zase. Už keď sme na Malorke, tak predsa nebudeme spať na hoteli. Tak sme sa zase do noci motali uličkami mesta. Hneď by som sa tam vrátil, keď si to teraz spätne prehrávam v hlave.

Peter Nuota, Spartan Race, beh, Spartan Race Mallorca 2022, Mallorca, Malorka

Nedeľa: 5 km s úpalom

V nedeľu sme štartovali na kratšej, 5 kilometrovej trati trochu neskôr a nemuseli sme vstávať tak skoro ako v sobotu. Tento pretek mal úplne inú trať ako sobotný, čo bolo super, a navyše som tento pretek išiel ako doprovod s kamarátom, ktorý ho bežal prvýkrát. Počas behu som mu vysvetlil, ako na niektoré prekážky a musím povedať, zvládol ich všetky na jednotku. Zo sobotného preteku som mal úpal, a všetci štyria, čo sme tam boli od rána, sme mali spálené tváre. Na nedeľu hlásili aj dážď, ktorý sa asi dva kilometre pred cieľom aj dostavil. A nebol to veru hocijaký dážď. Okrem toho, že bol riadne ľadový, začali padať aj krúpy a pršalo až do večera.

Ale presne toto patrí k týmto pretekom, čo najväčší nekomfort, celý zablatený, mokrý, dobitý, unavený a to je na tom to najkrajšie.

Nevadí, dobehli sme bez trestných angličákov v najväčšom lejaku, ktorý nepoľavil až do neskorších hodín. Popravde, myslel som si, že nás taxikár nepustí do auta takých zablatených a celých mokrých. Večer sme sa išli najesť do mesta a čakal nás už len oddych.

Peter Nuota, Spartan Race, beh, Spartan Race Mallorca 2022, Mallorca, Malorka

Odlet sme mali v pondelok až večer a pred sebou sme mali celý deň. Odubytovali sme sa, batožinu sme nechali v hoteli a poslednýkrát sme sa vybrali do ulíc hlavného mesta na Malorke. A keďže času sme mali viac než dosť, tak sme si v diaľke vyhliadli maják a vybrali sme sa za ním. To bol teda nápad! Po tých nabehaných a nachodených kilometroch sa ešte vybrať na celodennú prechádzku. To sme už fakt spoznali celé mesto, nakúpili suveníry a už len čakali na odchod na letisko.