Nechajte sa bezpečne pohladiť slnkom

Redakcia | 24. máj 2022
Ladival, opaľovací krém, vitamín D, SlnkoUV A, UV B a UV C, LADIVAL®, UV filter , opaľovanie, po opaľovaní
foto: STADA

To, na čo sme sa celé mesiace tešili, je tu. Slnko a dostatok hrejivých dní. Na čo v eufórii z blížiaceho sa leta nezabudnúť?

Starnutiu pokožky môžete efektívne predchádzať

Slnko je nepopierateľný životabudič a mnohé z nás sa na hrejivé slnečné lúče tešia po celý rok. Slnko zlepšuje náladu, harmonizuje telesné funkcie a imunitný systém. Dodáva organizmu potrebný vitamín D, ktorého máme po celý rok deficit. Netreba však zabúdať na fakt, že opaľovanie je činnosť, ktorú robíme vedome a rovnako sme za ňu aj zodpovední. Žiaľ, škodlivosť slnečného žiarenia je neodškriepiteľná a z dlhodobého hľadiska prináša nadmerné opaľovanie skôr škodu ako úžitok. Ľudská koža má totiž dlhú pamäť, všetky prehrešky z minulosti a nešetrné zaobchádzanie si zapamätá.

Opaľovací krém v kabelke počas celého leta je preto MUST HAVE, ktoré netreba pripomínať. V bezpečí bez ochranného faktora nie sme ani v aute za oknom, ani počas zatiahnutých dní. Dajme si preto záväzok, pokožku počnúc prvými slnečnými lúčmi chrániť a rozmaznávať. Stavte na zodpovedný výber opaľovacieho krému.

Ladival, opaľovací krém, vitamín D, SlnkoUV A, UV B a UV C, LADIVAL®, UV filter , opaľovanie, po opaľovaní

Pri športe berte ohľad na intenzitu slnečných lúčov

Ruky a tvár je vhodné chrániť si pred škodlivým vplyvom slnečného žiarenia počas celého roka. V lete to platí niekoľkonásobne. Z hľadiska ochrany pred UV žiarením dbajte na svoju pokožku najmä počas vonkajšieho športu, behu, cyklisticky a plávaní. A to aj v prípade, že si idete vybehnúť iba na "hodinku". Ak máte pocit, že slnečné lúče sú schované za mrakmi a od opaľovacích krémov si môžete oddýchnuť, neverte tomu. Spáliť sa môžete  aj počas dní pod mrakom. Vedeli ste, že fyzická námaha spolu so slnečnou expóziou zvyšuje oxidatívny stres? Vyberte si ľahký opaľovací prípravok vhodný pre šport, pri ktorom oceníte rýchlu aplikáciu bez zbytočného rozotierania a nemastné zloženie. LADIVAL ® Aktiv Transparent Sprej SPF 20, 30, je 100-percentne priehľadný, nemastný. Ideálny pre športovcov alebo ľudí s nadmerným ochlpením.

Krásne opálená? Áno, ale ..

Slnečné žiarenie predstavuje široké spektrum žiarení rôznych vlnových dĺžok, ktoré sa delia na ultrafialové (UV), infračervené (IR) a viditeľné (VIS) žiarenie. Slnko je pre organizmy na Zemi najintenzívnejším zdrojom UV žiarenia (UV A, UV B a UV C). Každé z týchto žiarení ma iný vplyv na našu pokožku.

UV-C žiarenie zo slnka je takmer úplne absorbované atmosférou Zeme, a teda na zemský povrch preniká iba v minimálnom množstve. S UV-A a UV-B je to trochu inak.

UV-A žiarenie preniká hlbšie do kože, kde znižuje elasticitu pokožky (rozpad kolagénu), spôsobuje alergie, PLE (polymorfnú svetelnú erupciu), AE (acneaestivallis, alebo mallorcaacne) a fototoxické reakcie po aplikácii fotosenzibilizujúcich liekov. UV-A lúče môžu preniknúť hlboko do zamše, kde ničia elastické a kolagénové vlákna. V dôsledku toho pokožka stráca napätie a pružnosť, v priebehu času vznikajú hlboké vrásky.

UV-B žiarenie spôsobuje opálenie pokožky, absorbuje ho povrchová vrstva pokožky a sa často podieľa na vzniku rakoviny kože, ktorá je v súčasnosti najčastejším zhubný ochorením u ľudí so svetlou pokožkou.

IR-A žiarenie má negatívny dopad na dôležité funkcie buniek kože (fibroblastov) a vedie k zvýšenej produkcii voľných radikálov. Sú to bunky dôležité v syntéze  kolagénu, elastínu a regeneračných procesoch. Následkom pôsobenia tohto žiarenia je predčasné starnutie, výrazná tvorba vrások. IR-A dokáže preniknúť až po podkožia. Ochrana pred týmto žiarením sa musí aktivovať priamo v samotnej bunke a to je jediný spôsob, ako zabrániť negatívnym účinkom IR-A. Ochrana proti tomuto typu žiarenia nie je bežne v opaľovacích krémoch. Inovatívne ochranné mechanizmy, aké sú obsiahnuté v každom výrobku Ladival® už od roku 2008 – nechránia len na povrchu pokožky, ale aj priamo v kožných bunkách.

Ak napriek tomu túžite po snedej pokožke, využite produkty pre intenzívnejšie a prirodzené opálenie LADIVAL® PROTECTION AND TANNING. Okrem toho, že sú spoľahlivou ochranou pokožky proti žiareniu všetkym trom typom žiarenia UV-A/UV-B/IR-A, obsahujú aj patentovanú prírodnú zložku Tosolín® komplex – prirodzený zosilňovač zhnednutia pokožky, ktorý viditeľne zintenzívni a predĺži vlastnú pigmentáciu bez samoopaľovacích látok, len podporou imunitného systému.

Ladival, opaľovací krém, vitamín D, SlnkoUV A, UV B a UV C, LADIVAL®, UV filter , opaľovanie, po opaľovaní

Aký UV filter si vybrať? Čo je to UV index?

Nech už je vaša vysnívaná destinácia na relaxáciu po zime kdekoľvek, preverte si pred odchodom aký je UV index na danom mieste. Tento index má škálu od 0 do 11+ a  pre  danú lokalitu typický ročný a denný chod. Jeho hodnotu určujú oblačnosť, celkový ozón, množstvo a druhy aerosólu vo vzduchu, ale aj vlastnosti povrchu. UV index rastie s nadmorskou výškou a závisí od zemepisnej šírky. Vedeli ste, že na každých 300 m výšky rastie intenzita UV žiarenia o 4 %? Napríklad vo výške 1 500 m je o 20 % vyššia ako pri hladine mora. Chcete vedieť aktualny UV Index? Pravidelne sleduje SMHU - Predpoveď UV indexu - SHMÚ (shmu.sk).

Opaľovacie krémy na pokožke vytvárajú ochranu pred UVA, UVB žiarením a v prípade prípravkov Ladival aj pred IR-A žiarením.

STOP pigmentovým škvrnám

Klobúk a kvalitný krém s UV filtrom odporúčame ako povinnú letnú výbavu.  Ak má vaša pokožka sklon k tvorbe pigmentových škvŕn, nespoliehajte sa na zázračné bieliace krémy ani salóny krásy po sezóne. Prevencia je v tomto prípade alfou a omegou. Denný krém s UV filtrom v akomkoľvek počasí je nutnosť. Počas slnečných dní stavte na klobúk, ktorý pridáva na ženskosti alebo pri športe na čiapku so šiltom. 

Ladival, opaľovací krém, vitamín D, SlnkoUV A, UV B a UV C, LADIVAL®, UV filter , opaľovanie, po opaľovaní

Po opaľovaní nezabudnite použiť prípravky LADIVAL® AKUT po opaľovaní. Postarajú sa o slnkom namáhanú pokožku, ihneď hydratujú a upokojujú. Gél na upokojenie a regeneráciu pokožky s lipozomálnym enzýmom z morských rias je nemastný a priehľadný, čo zjednodušuje jeho aplikáciu.

Ladival, opaľovací krém, vitamín D, SlnkoUV A, UV B a UV C, LADIVAL®, UV filter , opaľovanie, po opaľovaní

Pokožka má dlhú pamäť

Vedeli ste, že nadmerné vystavovanie UV žiareniu počas života, spálenia a úpaly v mladosti, si telo pamätá? Môže nám to spočítať neskôr a spôsobiť chronické zdravotné problémy vo vyššom veku.
Každé spálenie so sebou prináša riziko poškodenia kože. Podľa vedeckých štúdií UVB žiarenie zodpovedá za až 80 % z celkového počtu prípadov rakoviny kože.

Ladival® poskytuje spoľahlivú ochranu

Či už trávite slnečné dni pri mori alebo na horách, potrebujete spoľahlivú ochranu pred slnkom pre seba i celú rodinu. Produkty Ladival® ponúkajú výber opaľovacích prípravkov v podobe mlieka, krému i spreja. V ponuke má produkty pre rôzny typ pokožky, v rôznych ochranných faktoroch. Okrem klasických prípravkov na opaľovanie, má v svojom portfóliu aj prípravky po opaľovaní a pleťové krémy, ktoré sú ideálne ako základ pod make-up s vysokým ochranným faktorom a špeciálnym zložením (koenzým Q10, vitamín E a výťažky z bylín). Prípravky Ladival neobsahujú konzervačné látky, parfumy, farbivá, chemické emulgátory (tzv. PEG), silikóny ani minerálne oleje.

Pre zdravú pokožku od slnka s enviromentálnym prístupom

Okrem dokonalej ochrany kože pred slnečných žiarením, poskytujú výrobky Ladival aj ochranu životného prostredia. Sú vyrábané bez obsahu mikroplastov v obaloch z recyklovateľných plastov a v súlade s tzv. Havajským zákonom na ochranu morských živočíchov (Hawaiireeflaw) – nespôsobujú „bielenie“ korálov a nepoškodzujú fotosyntézu morskej flóry = bez obsahu UV filtrov s týmto účinkom (oxybenzon a octinoxat).