Nohy - nosia nás celý život

Redakcia | 16. november 2023
Nohy - nosia nás celý život

Od prvých neistých krôčikov v detstve až po pohyb v pokročilom veku, nás naše nohy nesú počas celého života. Ich zdravie a funkčnosť sú neoddeliteľnou súčasťou celkového zdravia a kvality života.

Noha je anatomický zázrak, ale i ukazovateľ zdravia

Ľudská noha je anatomickým zázrakom. Obsahuje 26 kostí, 33 kĺbov, vyše 100 svalov, šliach a väzov. Táto komplexná štruktúra umožňuje rozmanité pohyby od chôdze po beh až skok. Nohy sú aj základom rovnováhy a koordinácie pohybu celého tela.
Nohy sú aj ukazovateľom celkového zdravia. Problémy ako sú ploché nohy, kurie oká, či bolesti pri chôdzi môžu byť príznakmi iných zdravotných stavov ako sú diabetes či kardiovaskulárne choroby.

Pravidelná starostlivosť o nohy je základom

Pohyb je pre nohy alfa a omega. Chôdza, beh, plávanie, alebo bicyklovanie – každá z týchto aktivít prispieva k udržaniu svalového v tonusu a podporuje cirkuláciu krvi v nohách. Vďaka pravidelnému pohybu môžu nohy zvládať nároky, ktoré na ne kladieme každodenným používaním.
Preto je dôležitá pravidelná starostlivosť o nohy a chodidlá, ktorá zahŕňa výber správnej obuvi, hygienu, pravidelné masáže a v prípade potreby aj návštevu podológov. Zanedbávať by sme nemali ani výber vhodnej obuvi, ktorá podporuje správnu funkciu nôh a predchádza možným problémom.

Desatoro pre zdravé a pekné nohy

  • Denná hygiena: Udržujte nohy čisté, umývajte ich vlažnou vodou a jemným mydlom. Nezabúdajte ich dôkladne osušiť, najmä medzi prstami, aby ste predišli plesňovým infekciám.
  • Pravidelné kontroly: Všímajte si zmeny na koži, nechty a tvar nôh. Hľadajte známky problémov, ako sú zarastené nechty, kurie oká, plesne alebo iné nezvyčajné stavy.
  • Správna obuv: Vyberajte si pohodlnú obuv, ktorá správne sedí. Obuv by mala mať dostatočnú oporu a priestor pre prsty. Vyhýbajte sa celodennému chodeniu na vysokých podpätkoch a noseniu topánok s úzkou špičkou.
  • Striedanie obuvi: Pravidelne striedajte obuv, aby mala šancu vyschnúť a „oddýchnuť si“ medzi noseniami. V lete je ideálne nechať obuv „vyhriať“ na slnečnom mieste a v zime zase „vymrznúť“ na terase. Slnko, ako aj mráz pôsobia ako prirodzená dezinfekcia.
  • Starostlivosť o nechty: Strihajte nechty pravidelne, rovno (teda nie do oblúčika)  a nie príliš nakrátko, aby ste predišli zarastaniu.
  • Zvlhčovanie pokožky: Používajte hydratačné krémy alebo oleje, aby ste zabránili vysušovaniu a popraskaniu kože.
  • Masáže: Pravidelné masáže nôh podporujú krvný obeh a uvoľňujú napätie v svaloch.
  • Cvičenie na nohy: Zahrňte do svojej rutiny špecifické cvičenia pre posilnenie svalov nôh a zvýšenie ich flexibility.
  • Ochrana pred extrémnymi podmienkami: V zime používajte teplú obuv a v lete nezabúdajte chrániť nohy pred spálením.
  • Profesionálna starostlivosť: V prípade problémov navštívte podológa alebo iného odborníka na starostlivosť o nohy.
Nezabúdajme, že nohy sú našim celoživotným spoločníkom. Zaslúžia si našu pozornosť a starostlivosť. Ak si ich budeme vážiť a správne sa o ne starať, odmenia sa nám zdravím a vitalitou a budeme sa pohybovať svetom s ľahkosťou a radosťou.

alverde NATURKOSMETIK soľ do kúpeľa, 40 g

Doprajte unaveným nohám relaxačný oddych od každodenného stresu s kúpeľovou soľou na nohy Me-Time. Vďaka zloženiu prírodnej starostlivosti sa nohy nielen jemne očistia, ale  zmäkčia sa aj  mozole. Povzbudzujúca vôňa morskej soli a sviežeho citróna ponúka príjemný zážitok z vône. 

Balea balzam na nohy a nechty, 100 ml

Obsahuje prírodné bambucké maslo a hydratačný komplex, a tým zrohovatenú a mozoľnatú pokožku viditeľne zjemní, regeneruje a zároveň jej dodá potrebnú ochranu. Jojobový a avokádový olej, biotín a panthenol napomáhajú prinavrátiť pokožke hebkosť. 

Balea olejový píling na nohy, 150 ml

Pílingový slaný olej na nohy zbavuje pokožku odumretých buniek kože a vyživuje ju tak, aby bola jemná a pružná. Hodnotná receptúra s bambuckým maslom a za studena lisovaným avokádovým olejom dodáva chodidlám príjemný pocit pohody. Chodidlá tak získavajú hebkosť a sú dokonale hladké a voňavé. 

Balea pilník na nohy, 1 ks

Pilník na pokožku nôh jemne, ale za to účinne odstraňuje stvrdnutú kožu a mozole na nohách. Pilník má dve brúsne strany - jemnejšiu a drsnejšiu - pre dôkladné, ale jemné odstránenie kože. 

Balea ponožky na chodidlá, 1 pár

Doprajte si chvíľku oddychu s ponožkami na odstránenie zhrubnutej kože na chodidlách. Účinné zloženie s ovocnými kyselinami a extraktom z mätového oleja a zeleného čaju odstraňuje zhrubnutú kožu a dodáva pokožke sviežosť.