Novembrový FIT štýl v tmavom šate: tentokrát ešte bohatší na témy

Redakcia | 4. november 2019
fit štýl, magazín, november, diéta, chudnutie, zravie, fitness, wellness, životný štýl, chudnem, strava, cvičenie, fitko, gym, žena, móda
foto: redakcia FIT štýl

Posledný lístok sa pomaly stratil z konárov, pri odchode z práce nás víta tma. Už aj šále sme zo skríň povyberali, a pomaly na nás vyskakujú vianočné dekorácie a produkty. To je jasný znak, že je už november drahí naši. Predposledný mesiac tohto roku je pred nami. Ako to vyzerá s vašimi predsavzatiami na tento rok? Doháňate, čo ste nestihli? Doprajte si chvíľku pohody s novembrovým FIT štýlom, opäť na vás čakajú jedinečné témy.

Ako si vybrať zdravé pečivo?

Biely, čierny, viaczrnný, celozrnný, grahamový, kváskový, ražný, balený či voľný... Veľa ďalších druhov sa nám denne ponúka na pultoch supermarketov či v pekárňach. Ako si správne vybrať chlieb a celkovo pečivo, aby sme nekonzumovali iba prifarbenú bielu múku s množstvom éčok?

Jedlé gaštany

Rastú na majestátnom strome, ktorý patrí k najstarším drevinám sveta. Už pred 2 000 rokmi ho pestovali Gréci a neskôr Rimania. Býva tiež označovaný aj ako „chlebový“ strom, pretože v čase neúrody sa jeho plody používali ako hlavná náhrada obilnín. Využitie gaštanov bolo také významné a dôležité pre spoločnosť, že istý čas slúžili ako naturálna renta, čiže platidlo. U nás sú gaštany známe skôr ako teplá pochutina chladných dní. Avšak málokto vie, že táto skôr sezónna dobrota nám vie dopomôcť k správnej funkcii tela, doplniť chýbajúcu energiu, ale aj pri častej konzumácii pridať nejaké to kilo naviac.

Cvičte doma: Vybalansuj svoje telo do krásy s Dianou Hô Chí!

Nech zdvihne ruku tá, ktorá si myslí, že obyčajným státím na jednej nohe alebo držaním v pozícii mačky sa ulieva a necvičí! Aj ja som žila v tomto „omyle“ dosť dlho. Pokiaľ som nemala tep vystrelený do závratných výšok a nelapala po dychu, myslela som si, že necvičím. No ako sa človek mení, učí, objavuje, tak som aj ja prišla na skryté čaro a náročnosť na prvý pohľad jednoducho vyzerajúcich cvikov. Balančné a výdržové cvičenia zaraďujem takmer do každého tréningu.

Rozhovor: Jany Landl

Bývalý majster Európy, niekoľkonásobný majster Slovenska, víťaz svetových pohárov v karate, druhý vicemajster Európy a dvojnásobný majster Slovenska vo fitnes. Jany je Ironman a profesionálny tréner. Trénoval osobnosti zo showbiznisu a z politiky a videli ste ho aj ako trénera z projektu TV Markíza „Najväčší víťaz“. Založil preteky UCR. V roku 2020 oslávi 20 rokov vo fitnes.

Martin Nikodým: Stal sa zo mňa skialpinista

Lyžujem od svojich piatich rokov. Viedol ma k tomu môj otec, za čo som mu vďačný a po jeho vzore som to ja naučil zatiaľ dve zo svojich detí.

Jana Šimkovič: Stravovať sa zdravšie je ľahšie než si myslíte

Každá zmena vyžaduje určitú dávku trpezlivosti a úsilia. Možno o tom viete svoje. Nikto nikdy nepovedal, že nové začiatky budú jednoduché. Na druhej strane, prečo sa báť? Keď diskutujem s ľuďmi o zdravom stravovaní, stretávam sa s mnohými predsudkami, dokonca s nedôverou. Rozumiem tomu. Väčšinou sa bojíme toho, čo nepoznáme. Však? Ale viete, ako sa hovorí, keď neskúsite, tak neviete. Rozhodla som sa zbúrať niektoré mýty, ktoré pri zdravom stravovaní prevládajú. A pritom zbytočne. Možno vám niektoré bránia vybrať sa na cestu za zdravým a aktívnym životom.

Kreatín nepatrí len do posilňovne

Mnohí si pod pojmom kreatín predstavia výživový doplnok, ktorý patrí do oblasti fitness, kulturistiky či bodybuildingu. Je to skutočne tak? Patrí kreatín iba medzi profesionálnych športovcov, alebo je jeho využitie oveľa obšírnejšie a dokonca dokáže ovplyvniť aj naše zdravie? Poďme si viac posvietiť na tento zdroj energie a poodhaliť jeho podstatu.

Bolesť duše nie je hanba

Ráno sa bojíte večera a večer rána. Jeden problém vyriešite a už sa strachujete pred ďalším. V hlave sa vám vynára jedno: „Čo ak?” za druhým. „Čo ak bude zápcha a ja prídem neskoro do práce?” alebo „Čo ak moje dieťa na prechode pre chodcov zrazí auto?” Koľko obáv je ešte na mieste a čo je už cez čiaru bežného uvažovania človeka? Všetci sa občas niečoho obávame. Keď nám však naše obavy prerastú cez hlavu, stanú sa neprimeranými a nekontrolovateľnými, hovoríme o generalizovanej úzkostnej poruche.

Krásna pleť aj v zime

S príchodom chladných zimných mesiacov musíme zmeniť aj starostlivosť o pokožku tak, aby sme predišli problémom typickým pre toto ročné obdobie. Poznáte to: suché, popraskané ruky, červená, podráždená pokožka, boľavé, popraskané pery. To všetko sú signály toho, že zimná sezóna je už tu. Nemusí to však byť váš prípad, ak sa viete na chladné počasie pripraviť, a to zvonku aj zvnútra.

+ FIT Cukráreň :  Tekvicový cheesecake

+ RECEPTY : Kvetnaté recepty z karfiolu a brokolice