Novodobí pomocníci do kuchyne: Voskové obrúsky a vrecká BajaBee

BajaBee | 12. november 2021
Novodobí pomocníci do kuchyne: Voskové obrúsky a vrecká BajaBee
foto: BajaBee

BajaBee sú voskové obrúsky a vrecká na potraviny. Za ich výrobou stojí mladý slovenský pár Baja a Ivan. Voskové obrúsky a vrecká uchovajú potraviny dlhšie čerstvé vďaka konzervačným vlastnostiam včelieho vosku, ktorý je hlavnou surovinou pri ich výrobe. Niekoľkonásobne predĺžia trvanlivosť zeleniny, ovocia, syrov aj pečiva.

Nahradia jednorazové mikroténové vrecká a potravinovú fóliu. Sú to ekologické a kompostovateľné voskové obaly na 365 použití.

Z čoho sú vyrobené voskové obrúsky?

Na výrobu BajaBee používame - 100 % bavlnenú látku, včelí vosk zo Slovenska, smrekovú živicu a BIO jojobový olej. Všetky tieto suroviny sú prírodné a kompletne kompostovateľné. Voskové obrúsky vydržia aj viac ako rok používania. Ak sú obrúsky už opotrebované, voskovú vrstvu opätovne obnovíte a veselo ďalej používate. 

Bajabee

Prezradíte nám aj proces výroby?

Výroba je jednoduchá pokiaľ si chcete doma vyrobiť jeden – dva voskové obrúsky. Rozpustíte si včelí vosk, živicu a jojobový olej nad vodnou parou a cez dva mastné papiere zažehlíte voskovú hmotu žehličkou do látky. 

Toto boli naše začiatky. Po pár mesiacoch sme usúdili, že to nie je udržateľný a dlhodobý spôsob výroby a vymysleli sme si vlastný pomocou lisu. Dnes už žehličku nepoužívame a dokážeme vyrobiť stovky voskových obrúskov denne. Stále je to však ručná výroba. Látku najskôr režeme, potom do nej zapracujeme voskovú hmotu, kontrolujeme, skladáme a balíme. 

Ako je to možné, že uchovajú potraviny dlhšie čerstvé ako potravinová fólia?

Za toto musíme poďakovať včelám, ktoré produkujú včelí vosk. Práve včelí vosk má konzervačné vlastnosti. Voskové obrúsky a vrecká chránia potraviny pred vyschnutím ale zároveň sú priedušné, pretože obsahujú len toľko voskovej hmoty, koľko sa látka napije. Vďaka týmto vlastnostiam sú voskové obrúsky najlepším spôsobom ako skladovať zeleninu, ovocie, syry či pečivo. 

Bajabee

Môžu sa voskové obrúsky a vrecká umývať? 

Samozrejme, sú na opakovane používanie. Ak sa zamastia od masla alebo mäkšieho syra je dobré ich umyť v studenej vode s použitím ekologického saponátu a hubky. Niekedy ich stačí iba vyprášiť od omrviniek. Voskové vrecká sú na údržbu náročnejšie ako voskové obrúsky, pretože majú záhyby. Vtedy treba do vrecka napustiť vodu, chvíľu nechať odstáť, vytrieť jemnou hubkou a vypláchnuť.

Bajabee

Aké plány má BajaBee v budúcnosti?

Plánov máme viac a máme aj čerstvé novinky. Tento mesiac sme sa presťahovali do väčších priestorov, aby sme mohli navýšiť výrobu a vytvárať väčšie skladové zásoby. Takto našim zákazníkom ponúkneme aj kvalitnejšie služby, napríklad dodanie na druhý pracovný deň. 

Postupne chceme rozširovať sortiment o ekologické alternatívy tradičných pomocníkov v domácnostiach. Máme pocit, že veľa domácností ešte nevie, že aj v kuchyni sa dá fungovať bez zbytočných plastov. Na našom e-shope nájdete už aj nové eco produkty, prírodné „špongie“ lufy a kompostovateľné multifunkčné utierky.

Vždy uprednostňujeme lokálnych alebo európskych dodávateľov pred čínskymi aj na úkor ceny. 

Pracujeme aj na tom, aby sme BajaBee začali predávať v ďalších európskych krajinách. Chceme prispieť k vytváraniu udržateľných domácností a vytvárať nové pracovné pozície pre Slovákov. Začínali sme dvaja a teraz už na BajaBee pracuje 7-členný tím. 

Ak chcete podporiť prírodu aj nás, môžete tak urobiť objednávkou na našom e-shope www.bajabee.sk. Ďakujeme.