Petra Vlhová: Keď človek nemá pri tréningu žiadny cieľ, je ťažké sa motivovať

petra vlhová, adidas, pr, nova kolekcia, fashion, sport, bunda, značka, športové oblečenie
20.9.2019 v kategórii Infošky, autor Redakcia , foto: Adidas / Petra Vlhová

V Bratislave sa koncom augusta konalo podujatie Night mile run. Míľový beh, ktorý dostal do ulíc nadšencov behu vo viacerých svetových metropolách, sa konal aj tu v Bratislave pod záštitou komunity bežcov adidas Runners. Tento ročník odštartovala aj slovenská lyžiarka, Petra Vlhová, ktorá nám prezradila, ako trénuje mimo aj počas sezóny, a aj to, čo ju čaká v najbližších mesiacoch.

Ako si vnímala tréningy v detstve, bola si ten typ, ktorý sa sám hrnul na svah, alebo ťa bolo treba občas aj nútiť?

Určite ten, čo sa hrnul s radosťou. Veľmi ma to bavilo. Celý deň som trávila na lyžiach na svahu. Problém bol skôr dostať ma odtiaľ preč.

Vydržalo ti toto nadšenie do dospelosti?

Teraz, keď je to na profesionálnej úrovni, sú dni, keď sa mi nechce a som unavená, pretože je toho veľa. Vždy to ale po čase prejde a potom ma to zas baví. Oddych a výsledky sú pre mňa dostatočným motorom.

Koľko hodín denne venuješ tréningu?

Závisí to od toho, či som na lyžiach alebo som doma a trénujem kondične. Ak kondične, tak mám dvojfázové tréningy. Vtedy ráno trávim dve až dve a pol hodinky v „posilke“ a poobede napríklad bicykel, beh, prípadne tenis, čiže viac kardio tréning, ten trvá tak hodinku. Večer potom venujem regenerácii a masážam. V prípade, že som na kopci, tak doobeda lyžujem, večer mám kondičný tréning a samozrejme regeneráciu.

Ako vyzerá tvoj bežný deň počas sezóny?

Keď sú preteky, tak ráno skoro vstávam, idem na kopec a som tam asi do štvrtej. Závisí to aj od toho, či zabodujem. S tým súvisí veľa ďalších povinností – „tlačovky“ alebo dopingové kontroly. Keď na ďalší deň opäť pretekám, musím ísť aj na verejné losovanie, aby som vedela kedy štartujem a medzi tým stihnúť aj rýchly tréning.

A čo tvoj deň mimo sezóny?

Ak mám ťažké tréningy, oddychujem a naozaj nič nerobím, lebo som veľmi unavená, alebo idem na výlet úplne vypnúť. Ak mám tri až štyri dni voľna, (čo nemávam často), snažím sa robiť najmä aktivity, ktoré inak nestíham. Napríklad jazdím na motorke, alebo vezmem čln a idem na vodu.

Ako aktívny typ človeka máš vôbec druh športových aktivít, ktoré ťa absolútne nebavia?

Cvičenie v „posilke“ je niečo, čo musím robiť, lebo to potrebujem, ale dobrovoľne by som si to nevybrala. Čas oveľa radšej trávim vonku a skôr preferujem kardio.

A čo strava?

Dodržiavaš špeciálny jedálniček? Nie. Len si dávam pozor, čo zjem, aby mi napríklad nebolo ťažko, pretože by to mohlo ovplyvniť výkon. Neznamená to, že nejem žiadne sladkosti, alebo nezdravé jedlo, ale jem ho v oveľa menšej miere.

Čím by si bola keby si nebola lyžiarkou?

Svoj život si neviem predstaviť bez športu a som aj veľmi súťaživý typ, takže by som určite zostala pri športe. Ak by to ale nebolo lyžovanie, bol by to možno tenis.

Vieš si predstaviť, že by si súťažila v dvoch rôznych športových disciplínach ako česká snowboardistka a lyžiarka Ester Ledecká?

Nie. Osobne si myslím, že keď chce byť človek v niečom najlepší, musí sa koncentrovať len na jednu vec. Ak už svoju pozornosť dlhodobo rozdeľuje na dve veci, môže ich síce obe robiť dobre, ale nikdy nie najlepšie. Po úspechoch v obrovskom slalome si premýšľala, či sa práve ten nestane tvojou prioritnou disciplínou.

Je pre teba smerovanie k rýchlejším zjazdovým disciplínam priorita?

Premýšľaš o tom, že niekedy budeš jazdiť Super-G? Áno, chcem prejsť na rýchlostné disciplíny, ale momentálne sa chcem koncentrovať na slalom, ktorý mi ide najlepšie. V prípade, že budem musieť získať nové body do celkového poradia, absolvujem aj nejaké Super-G zjazdy.

Čo odporúčaš rekreačným športovcom počas dní, keď sa im nechce ani len vstať z postele?

Mať cieľ, za ktorým pôjdu. Akýkoľvek. Napríklad zabehnúť o mesiac svojich prvých 5 km. Pretože si myslím, že keď človek žiadny cieľ nemá, je ťažké sa motivovať.

Čo ťa čaká v najbližších mesiacoch?

Od začiatku septembra som na lyžiach, pretože sezóna sa začína čo nevidieť. Rada by som však ešte stihla nejakú túru v Tatrách kým sa úplne ponorím do povinností. Verím, že sa to podarí. (úsmev)