Recyklácia plastov má význam

Zuzana Horváth | 23. apríl 2021
Recyklácia plastov má význam

Recyklácia je úspešná jedine vtedy, ak správne triedime.

Ak kúpite plast, správne ho separujte

Toto je nesmierne dôležitá myšlienka, ktorú by ste si mali osvojiť. Vzdať sa plastových obalov úplne zrejme nie je možné, ich výrazná redukcia však áno. Ak už si predsa len kúpite plastovú tašku alebo iný takýto obal, správne ho vytrieďte, aby sa z neho mohol vyrobiť ďalší produkt, pretože týmto procesom ušetríte množstvo energie. Mali by sme byť viac aktívni vo vyhľadávaní si informácií ohľadom životného prostredia, veď sme jeho súčasťou. 

„Ženy v Afrike chodia po vodu peši 5 kilometrov. Nám tečie z kohútika, ale kupujeme si ju balenú v plaste.“

Ako sa triedi plast na Slovensku?

Kľúčové sú v tomto žlté nádoby, do ktorých patria neznečistené plastové fľaše, fólie, plastové obaly, tašky, vrecká a aj tetrapak. Pozor na to! Jednotlivé regióny majú mierne odchýlky, niekde patria do žltých nádob aj plechovky, inde zase nie, preto si starostlivo prečítajte informačnú nálepku na kontajneri, kde máte podrobne vypísané, ktorý druh odpadu do neho v danom regióne patrí. V žiadnom prípade tam nevhadzujte plasty, v ktorých zostala chemikália, olej či zvyšky jedál. Takto vyzbierané žlté nádoby putujú do dotrieďovacieho závodu, kde sa robia detailnejšie kôpky podľa farby, jednotlivých druhov a materiálov. Skvele pretriedené idú do výkonného lisu, kde sa stlačia do veľkých 300 kg balíkov a v takejto podobe smerujú do recyklačných závodov. 

Z recyklovateľných plastov sa ďalej vyrábajú vlákna, z nich potom koberce alebo napr. flísové bundy. Z fólií, vreciek alebo tašiek vznikajú opäť fólie. Z tvrdých obalov na krémy sa vyrábajú prepravné palety. Nevyužiteľný a znečistený plast je odvážaný do spaľovne, kde je energeticky zhodnotený spolu so zmesovým komunálnym odpadom.

Na absolútnom začiatku boja s akýmkoľvek odpadom stojí jeho nevytváranie. Riešením teda nie je balenie si obeda v reštaurácii do obalu z kukurice namiesto polystyrénu, ale prinesenie si vlastnej nádoby z domu. Ak znížime svoju spotrebu, bude menej odpadu. Aj toho plastového. Priemerný Slovák minie 466 igelitiek ročne. Teraz, keď to už vieme, kúpime si jednu látkovú tašku, do ktorej si budeme dávať nákup a budeme ju prať. Nie je to lepšie ako jednorazová kompostovateľná taška? 

„Žijeme vo svete, ktorý je plný jednorazových vecí a preplnených smetných nádob.“


Krok za krokom

Snaha pomôcť životnému prostrediu ide ruka v ruke s vedomým životom. To znamená, že veci prestaneme robiť automaticky a pohodlne, ale zamyslíme sa. Ak už sa rozhodnete kúpiť si nejaký balený produkt, voľte aspoň väčšie balenie a nie malé keksíky balené po jednom či mliečka do kávy v malých obaloch. Je lepšie vyberať si obaly, ktoré sa ľahko recyklujú, také sklo a kovy sa dajú recyklovať donekonečna. Papier sa dá recyklovať približne osemkrát.

Uprednostnite nákup v bezobalových obchodoch, kde vám šošovicu nasypú priamo do vašej nádoby, nepodporujte rýchlu módu, ale nájdite zaľúbenie v second handoch a rovnaké zmýšľanie sa dá nastaviť aj v sekcii kozmetiky. Ak máte chuť na peeling na tvár, prečo si kupovať masku v plaste, keď si ju dokážete vyrobiť zo štyroch surovín v chladničke a ak sa vám práve minul šampón, skúste tuhý šampón namiesto toho tradičného v plaste. Na svete tie možnosti už sú, len musíme viac chcieť.