Vedomé dýchanie: Dychové cvičenia vyžadujú tréning

GARMIN | 10. marec 2022
garmin, dýchanie, dýchacie cvičenia, dýchanie na 4, vedomé dýchanie, smart hodinky
foto: GARMIN

Dýchanie je nevyhnutné pre život. Väčšinou prebieha úplne podvedome, ale to aké je, výrazne ovplyvňuje veľa procesov v našom tele. Vedomé ovplyvňovanie dýchania - dychové cvičenia môžu mať rôzny efekt na to, ako sa cítite.

Skúste sa zhlboka nadýchnuť a pomaly vydýchnuť. Zmenu môžete pocítiť prakticky okamžite. Dýchanie je veľmi účinný prostriedok na potlačenie stresu. Či už chcete zvýšiť svoju pozornosť, zredukovať stres a zlepšiť výkon v práci, alebo sa pripraviť na kvalitný spánok, dychové cvičenie je to, čo vám môže pomôcť.

Hodinky Garmin majú v predinštalovaných apkách na výber rôzne dychové cvičenia: Pokoj, Koherencia a Oddych a Sústredenosť. Každé sa trochu odlišuje.

Dýchanie je veľmi účinný prostriedok na potlačenie stresu. Či už chcete zvýšiť svoju pozornosť, zredukovať stres a zlepšiť výkon v práci, alebo sa pripraviť na kvalitný spánok,

Pokoj

Je 10 minútová technika, ktorá vás uvedie do stavu pripravenosti na spánok. Pomaly pridávate, kým sa nedokážete nadychovať 4 sekundy, zadržať na 7 sekúnd a vydychovať 8 sekúnd.

Koherencia

Je 15 minútová aktivita, ktorá vám pomôže upokojiť sa a dostať sa do rovnováhy. Postupne budete spomaľovať svoje dýchanie, kým nedosiahnete stav – 6 sekúnd nádych a 6 sekúnd výdych.

Oddych a sústredenie

Ďalšie 15 minútová technika, ktorá by vám mala pomôcť dosiahnuť stav sústredenia bez stresu, známa aj ako „Štvorcové dýchanie“ alebo „Fourfold Breath“. Toto cvičenie vás povedie smerom k vzoru: 4 sekundový nádych, 4 sekundové zadržanie dychu, 4 sekundový výdych, 4 sekundové zadržanie.

Táto technika má aj 5-minútovú verziu, ktorú vám odporučia hodinky v prípade zaznamenania vysokého stresu.

Keď skončíte, vaše hodinky zobrazia trvanie, priemerný tep a zmenu stresu . Každú z týchto aktivít si môžete prezrieť aj v zázname na vašom účte Garmin Connect, kde uvidíte grafy frekvencie dýchania, stresu a srdcového tepu.

Ak sa zo začiatku cítite pri dychových cvičeniach zvláštne, tak nezúfajte, časom si zvyknete na časovanie dýchania a naučíte sa vedome kontrolovať svoje dýchanie. Tak ako všetko, aj toto chce tréning. Postupne si začnete všímať výhody, ktoré vám dychové cvičenia prinášajú. Viac o funkciách na sledovanie aktivity a zdravia sa dočítate na Blogu Garmin.