Žiješ zdravo, športuješ a záleží ti na zdravej výžive? Vyskúšaj FIT MENU

Be Cool | 4. máj 2020
Žiješ zdravo, športuješ a záleží ti na zdravej výžive? Vyskúšaj FIT MENU
foto: Be Cool

Obľúbený BeCool Catering, ktorého služby oceňuje aj Kancelária Prezidentky SR spojil sily s trénerkou a výživovou poradkyňou, Ing. Mgr Romanou Komarňanskou, a spoločne vytvorili týždenne FIT MENU – donášku jedla na celý deň počas pracovného týždňa. Šéfkuchár z BeCool Cateringu Michal Lasik je zárukou chuti a Romana zasa vyváženého energetického a výživového zloženia. A práve o tom sme sa s ňou rozprávali v nasledovnom rozhovore.

Pre koho je vhodné FIT MENU? Komu by si ho odporučila?

Romana: Naše nové FIT MENU odporúčam pre všetkých zdravých aktívnych dospelých ľudí, ktorým záleží na tom ako sa stravujú. Aj napriek tomu, že každý z nás je špecifický, pestrá a vyvážená strava je základným pilierom nášho zdravia. V jedálničku som sa snažila obsiahnuť všetky potrebné makronutrienty a mikronutrienty, ktoré náš organizmus potrebuje, aby sme podporili naše zdravie, zlepšili imunitný systém a napomohli regenerácii.

Táto forma stravovania je vhodná najmä pre ľudí, ktorí majú nerovnováhu v energetickom príjme a výdaji – pre ľudí, ktorí nemajú čas premýšľať čo si uvaria, kedy si uvaria a ako si uvaria a častokrát sa im stáva, že telu nedodávajú dostatočnú výživu.

Na akých princípoch je jedálniček zostavený?

Romana: Základnými piliermi, ktorými sa aj ja osobne pri stravovaní dlhodobo riadim, je pestrosť, pravidelnosť a vyváženosť. Do jedálnička som zahrnula najmä potraviny, ktoré väčšina z nás pozná, sú bežne dostupné a všeobecne obľúbené – aby sme tak ulahodili väčšine našich zákazníkov. Okrem toho sú tam zahrnuté aj menej tradičné recepty, aby ste si trochu rozšírili svoju bežnú stravovaciu rutinu. Samozrejme, každý deň je v jednotlivých jedlách zahrnutý vyvážený pomer sacharidov, bielkovín a tukov, ako aj obsah vitamínov a minerálov, aby náš organizmus dostával potrebné živiny na zdravé fungovanie.

Jedálniček sa skladá z 5tich jedál denne – prečo je to takto lepšie?

Romana: Pri zostavovaní jedál som brala ohľad najmä na ľudí, čo športujú – behajú, cvičia, bicyklujú.. a tým pádom majú vyšší výdaj energie. Pre zachovanie rovnováhy je dôležitý adekvátny príjem, ktorý je však dobré aby bol rozložený v čase. Tým, že máme prísun jedla viac krát za deň a v menších množstvách, vyhneme sa „návalovému“ hladu po večeroch, či nekontrolovanému vyjedaniu počas dňa. Takýmto pravidelným príjmom potravy sa vyhneme vyčerpaniu, nervozite, únave , apatii. Cieľom je aby ste neboli hladní.

Čo pokladáš ty za výhodu takéto stravovania?

Romana: Najväčšou výhodou je asi to, že je to veľmi pohodlné a praktické. Nemusíte premýšľať nad tým, ako si zostaviť jedálniček, aby ste dodali organizmu všetky potrebné živiny. Nemusíte riešiť nakupovanie, varenie, – jedlo na celý deň vám prinesú domov, jedinou starosťou je ho zjesť.

Význam takéhoto zdravého menu, kde si dokážeme kontrolovať výživový a energetický príjem počas celého dňa vnímam aj s ohľadom na situáciu, v akej sa teraz nachádzame. Väčšina z nás je doma, pracujeme z domu, do toho sa staráme o deti a môže sa nám častejšie stávať, že urobíme nájazd do chladničky a potom to ľutujeme.

Kto je Ing. Mgr. Romana Komarňanská?

Slovenská vytrvalostná bežkyňa, trénerka a nutričná poradkyňa. Vyštudovala Fakultu Telovýchovy a Športu na UK v odbore trénerstvo a Agronomickú fakultu na SPU Nitra v odbore výživa ľudí. Okrem toho, že je profesionálnou atlétkou, venuje sa trénerstvu a poradenstvu v oblasti výživy. Aktuálne bežecky pripravuje 22 zverencov – hobby bežcov, triatlonistov a atlétov.

Čo je to FIT MENU?

FIT MENU je program komplexného stravovania určený pre aktívnych a športujúcich ľudí. Ide o celodenné menu pozostávajúce z 5tich jedál, ktoré ti doručíme až k tvojim dverám každý deň, počas pracovného týždňa – tzn. od pondelka do piatku.

NUTRIČNE A ENERGETICKY VYVÁŽENÉ STRAVOVANIE s ohľadom na tvoj aktívny životný štýl. Jedálniček zohľadňuje tvoj predpokladaný energetický výdaj a ráta s tým, že praktizuješ nejaký typ športovej aktivity aspoň 3x do týždňa

5 JEDÁL DENNE: raňajky, desiata, obed, olovrant, večera. Riadime sa princípom: jedz častejšie, avšak vyvážene

4 VARIANTY:
STANDART: energetická hodnota celodenného príjmu 1800 až 2000 kcal: 75 EUR/5 dní (15EUR/deň)
LIGHT: energetická hodnota celodenného príjmu 1400 – 1600 kcal: 65 EUR/5dní (13EUR/deň)
STANDART VEGETARIAN: bezmäsitá verzia: 75 EUR/5 dní (15EUR/deň)
LIGHT VEGETARIAN: bezmäsitá verzia: 65 EUR/5dní (13EUR/deň)
 
5 DNÍ V TÝŽDNI: Jedlo pripravujeme každý deň čerstvé a tvoje celodenné menu ti doručíme vždy večer vopred – medzi 18:00 a 20:00. Rozvoz začína v nedeľu a končí vo štvrtok.
 
Viac informácií, ako možnosť objednať si menu nájdeš na www.becool.sk.