8 tipov, ako dosiahnuť pokožku, ktorá vydrží hladká čo najdlhšie.

8 tipov, ako dosiahnuť pokožku, ktorá vydrží hladká čo najdlhšie.
12.7.2017 v kategórii Krása, autor Eva Kliská, foto: istockphoto.com

Letné obdobie nás núti siahnúť častejšie po žiletkách, epilátoroch a voskoch, a preto vám prinášame zopár tipov, ako dosiahnuť hladkú pokožku, ktorá taká vydrží čo najdlhšie.

Nekonečný príbeh holenia a odstraňovania chĺpkov asi pozná každá z nás. Je pravda, že ochlpenie ženského tela si prešlo svojimi obdobiami. Trendy boli rôzne, no už dlhšiu dobu vyhráva jednoznačne hebká pokožka bez chĺpkov.

Čítajte tiež: Ste za odstraňovanie chĺpkov holením alebo voskom?

Aby hladká pokožka vydržala čo najdlhšie
8 tipov ako na to

1. Odstraňovanie chĺpkov by malo prebiehať vždy večer, pretože pokožka je po každom holení podráždená a počas spánku sa dokáže zregenerovať.

2. Prvým krokom by malo byť navlhčenie chĺpkov vlažnou vodou. Nikdy neodstraňujeme chĺpky nasucho, pretože pokožka sa tak ľahko podráždi, čo spôsobí začervenanie, a tiež vyrážky.

3. Ak sa chystáte oholiť si podpazušie, nezabudnite odstrániť všetky zvyšky dezodorantov a iných nečistôt, ktoré by mohli spôsobiť podráždenie jemnej pokožky.

Bude vás zaujímať: Handmade prírodný dezodorant - ako si ho vyrobiť?

4. Ostrá čepeľ vám holenie môže zjednodušiť. Pekná pokožka vyžaduje čo najmenej ťahov žiletkou, čo zaistí iba ostrá čepeľ.

Pri jednorazových žiletkách je veľmi dôležité, aby sme ich skutočne použili iba raz. Okrem tvorby vyrážok a podráždení riskujete aj infekciu, pretože v starých čepieľkach sa môžu usádzať baktérie.

5. Holiaca pena alebo gél by vo vašej výbave nemali chýbať, lebo, na rozdiel od sprchového gélu, obsahujú aj zvlhčujúce látky. Vaše chĺpky navyše zmäkčia, žiletka sa ľahšie kĺže a holenie je nielen jednoduchšie, ale aj efektívnejšie. Holenie nasucho by malo byť úplné tabu.

Tip redakcie:
Ak sa vám pena minula a vy sa potrebujete oholiť, použite kondicionér na vlasy. Nenahradí síce penu, ale v núdzovom prípade je to dobrá alternatíva.

6. Čo sa týka smeru holenia, tu sa rady rozchádzajú s reálnym holením. Odporúča sa prechádzať žiletkou v smere rastu chĺpkov, aby ste predišli podráždeniu, vyrážkam či zarastaniu chĺpkov. Ak vás však podobné problémy netrápia, môžete si dovoliť ťahať žiletku v protismere rastu.

7. Určite sa nehoľte veľmi narýchlo, inak riskujete hneď niekoľko nepríjemných vedľajších efektov. Od podráždenia, cez nedokonalé oholenie až po rezné ranky. Minútu či dve navyše si iste nájdete, hoľte sa teda kratšími ťahmi a žiletku zakaždým opláchnite.

8. Po oholení si telo opláchnite studenou vodou a o pokožku sa dôkladne postarajte. Použite hydratačný krém, odporúča sa aj kalciová masť, gél z aloe vera alebo detský púder. Vyvarujte sa parfumovaným prípravkom, aj tým s prídavkom alkoholu.

Tip redakcie:
Na intímne miesta je vhodný kokosový olej, ktorý pokožku nielen zvláčni, ale zároveň ju aj ochráni pred zápalmi

Trvácnejšia epilácia

Ak vás už unavuje každodenné holenie, riešením pre vás je epilácia, teda odstránenie celého chĺpku aj s korienkom. Do epilačných metód patrí odstránenie ochlpenia voskom, pinzetou, strojčekom, laserom a elektroihlou. Epilácia dokáže oslabiť či zredukovať počet chĺpkov, ale nie každá pokožka znesie takýto zásah a pri citlivej sa to ani neodporúča.

Mohlo by vás zaujímať: Metódy trvalého odstránenia chĺpkov

Niečo z histórie

História holenia siaha až do doby 3 000 rokov pred naším letopočtom. Ženy si odstraňovali chĺpky pomocou depilačných zmesí s obsahom nehaseného vápna, škrobu či včelieho vosku. V starom Egypte bolo samozrejmosťou, že sa holili muži aj ženy. Netýkalo sa to však len niektorých častí tela, ale všetkých chĺpkov, a dokonca aj vlasov! Patrilo to totiž k dobrým mravom.

V starovekom Grécku depilácia slúžila na zdôraznenie krásy mužskej aj ženskej postavy. Holenie dámskeho podpazušia sa začalo približne v 50-tych rokoch minulého storočia v USA. Potom sa pri holení postupovalo čoraz nižšie. Ešte pred dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi sa na Slovensku holili len muži. Moderná žena dnes okrem vlasov nemá na sebe ani chĺpok.

Čo ste možno nevedeli:

  • chĺpky za mesiac vyrastú až o 7 milimetrov
  • každý človek má na tele okolo 2 miliónov chĺpkových cibuliek
  • na nohách máme 370-tisíc chĺpkových cibuliek
  • asi 63 metrov chlpov odstráni zo svojich nôh žena, ktorá sa za jeden mesiac oholí v priemere osemkrát • chĺpky v podpazuší rastú dvakrát rýchlejšie než na nohách, a to v rôznych smeroch
  • v 17. storočí sa chĺpky odstraňovali pomocou žieraviny
  • v roku 1915 sa objavila prvá žiletka určená iba pre ženy