Argánový olej: tekuté zlato pre vaše telo.

Diana Mašlejová | 27. Jul 2017
Argánový olej: tekuté zlato pre vaše telo.

Vzácny a všestranný arganový olej, prezývaný aj tekuté či marocké zlato, je skutočným pokladom z prírody. Hydratuje a obnovuje textúru pokožky, zastavuje proces jej starnutia priamo v bunkách, posilňuje vlasy i nechty, napomáha liečiť mnohé kožné ochorenia.

Jeho pozitívne účinky sú mnohoraké, potvrdené históriou aj mnohými vedeckými štúdiami. Hľadali sme odpoveď na otázku, prečo je také dôležité mať arganový olej vždy poruke.

Čítajte tiež: Oleje - čo môžu ponúknuť vašej pleti?

Niečo z histórie aránového oleja...

Traduje sa, že svoje meno získal podľa obce Argana, ležiacej severovýchodne od marockého mesta Agadir. Kozmetické účinky samotného arganového oleja sú v oblasti využívané už viac ako tritisíc rokov. Do Európy priniesol tento vzácny prírodný olej cestovateľ Leo Africanus v 16. storočí a takmer okamžite si získal zástupy obdivovateľov z radov bohatých rodín Starého kontinentu.

Arganový olej nie je vzácny len vďaka svojim mnohorakým pozitívnym vlastnostiam, jedinečný je aj proces jeho získavania. Arganovník, alebo arganový strom rastie už po tisícročia divoko v juhozápadnej oblasti Maroka a často boli sady napádané voľne sa pasúcimi ovcami.

Mohlo by vás zaujímať: Orientujte sa vo svete vôní

Tekuté zlato menom arganový olej

Tie zaujímali najmä sladké plody, husto narastené na jeho konároch. Keď kozy ovocie spásli, ostala po nich kôstka – tvrdá matica, v jadre ktorej sa ukrývalo skutočné bohatstvo. Tekuté zlato menom arganový olej.

Na zvlhčenie pleti a skvalitnenie vlasov sa používal už v staroveku, neskôr si ním Feničania radi natierali pokožku tela a liečili tak mnohé kožné ochorenia. Koloniálni Európania často obdivovali exotickú krásu a hebkosť pokožky berberských žien z južného Maroka a na otázku, ako sa o seba starajú dostali jedinú odpoveď – marocké zlato.

Všestrannosť argánového oleja

Dodnes ho v tejto oblasti používajú na všetko – ženy si ním natierajú vlasy, nechty, tvár, aj celé telo. V Maroku sú arganové stromy dôležitou súčasťou ekosystému. Poskytujú tieň pre rast zeleniny a ovocia v suchej a počasím skúšanej krajine, dávajú krmivo voľne sa pasúcim zvieratám.

Olej získaný z jadra slúži ako kozmetický prípravok číslo jeden a vyváža sa do zahraničia. Vzrastajúca popularita arganového oleja v Európe priniesla do regiónu mnohé nešetrné praktiky a prirodzený ekosystém trpel.

Dnes sú oblasti jeho výskytu pod ochranou UNESCO a región na juhozápade Maroka, kde sa strom vyskytuje, je označený za prísne chránenú biosférickú rezerváciu. Okrem Maroka sa arganovník pestuje aj v Alžírsku a Izraeli, nakoľko však potrebuje jedinečné podmienky, nikde inde okrem spomínaných krajín ho nenájdete.

Čítajte tiež: Svieža pleť za 15 minút

Pre pleť a pokožku tela ako zlato

Keď ľudia vravia, že arganový olej je zlato, nemajú ďaleko od pravdy. Zázračný liek z prírody obsahuje bohatý podiel komplexu vitamínov A, E a F, pričom je známe, že všetky tri sa starajú o zdravie pokožky a podporujú jej obranyschopnosť, hydratáciu, kvalitu a mladistvý vzhľad v rovnakom pomere.

Vlastnosť napnúť pleť, vyhladiť vrásky a následne spevniť textúru sa u arganového oleja prejavuje tak, že jeho zložky prenikajú hlboko pod vrchné vrstvy, priamo do buniek, kde obnovujú pôvodnú kvalitu. Tým, že bunky ozdraví a povrch spevní, zamedzuje marocké zlato aj negatívnym účinkom vetra a slnečného žiarenia.

Čítajte: Chcete, aby bola vaša pokožka vo forme v každom ročnom období?

Arganový olej hydratuje pokožku do hĺbky

Olej dokáže pomôcť bunkám uchovať si vodu, hydratuje pokožku do hĺbky a predlžuje celý proces. To je aj dôvod, prečo marocké ženy, ktorých koža je neustále vystavovaná silnému slnečnému žiareniu, nepoznajú jej vysušenie.

Vitamín E a tokoferol nielenže doplnia vlhkosť, ale tiež redukujú vrásky opravou hydro-lipidovej vrstvy kože. Takmer 80 % arganového oleja sa skladá z nenasýtených mastných kyselín, ktoré odolávajú oxidácii a steroly v oleji pomáhajú zlepšiť metabolizmus kože a znížiť riziko zápalových procesov. Nielen suchá pokožka môže byť tekutému bohatstvu vďačná.

Dávno známy a štúdiami overený je pozitívny vplyv aj na mastnejšie typy. Mastnejšia pleť nepotrebuje premastiť, potrebuje hydratovať. Esenciálne mastné kyseliny, skvalén, karotenoidy a steroly obsiahnuté v oleji tvár osviežia, ale zabojujú aj proti akné a nedokonalostiam mastnej pleti.

Preto sa netreba obávať mastnoty oleja, arganový výťažok sa rýchlo vstrebáva, a dokonca zjednocuje celkový odtieň pleti. Odporúča sa používať všetkým typom pokožky, dokonca i detskej a postihnutej ekzémami, psoriázou, lupienkou, či inými ťažšími formami kožných ochorení.

Všestranné využitie tekutého zlata

Bio arganový olej vhodný pre pokožku, telo, nechty, vlasy a je dostupný aj u nás. Nájdete ho v špecializovaných bio obchodoch aj v mnohých lekárňach a kúpite si ho za cenu približne 16 eur. Uskladňujte ho vždy mimo slnečného žiarenia, najlepšie na suchom a tmavom mieste. Jeho liečivé účinky majú trvácnosť až dva roky, a to aj po otvorení fľaštičky. Využitie je pritom všestranné.

Môžete ním napríklad nahradiť denný krém, telové mlieko alebo iný telový olej. Vďaka tomu, že olej chráni bunkovú membránu pred negatívnymi vplyvmi UV žiarenia, spolu so silnejším opaľovacím krémov s vyšším faktorom bude skvele chrániť pri pobyte na slnku.

A aj potom, keď je koža po pobyte na slnku citlivá, obnoví jej štruktúru a doplní stratenú vlhkosť. Pokiaľ je vaša pleť náchylná na zápal, opäť môžete siahnuť po marockom poklade. Viaceré zápalové procesy totiž vznikajú vplyvom voľných radikálov – infekcia, alergia, poškodenie UV žiarením, to všetko vďaka obsiahnutým antioxidantom a prirodzeným antibakteriálnym vlastnostiam dokáže arganový olej zmierniť.

Mohlo by vás tiž zaujímať: 7 činiteľov výrazne pôsobiacich na našu pokožku