Chcete zdravé a krásne vlasy? Doprajte im tu správnu starostlivosť

Eva Kliská | 7. apríl 2023
Chcete zdravé a krásne vlasy? Doprajte im tu správnu starostlivosť

Predovšetkým zdravé sú aj krásne vlasy, a to môžeme dosiahnuť jedine správnou starostlivosťou. Voda, šampón, fén a hotovo? Ani zďaleka...

Krátke, dlhé, husté, riedke. Blondínka, brunetka, či ryšovláska. Vlasy sú ozdobou ženy a každá z nás by sa chcela pýšiť hustou a dlhou hrivou, ktorá pritiahne obdivné pohľady mužov i žien.

Žiaľ, nie každej z nás boli do vienka nadelené vlasy á la cisárovná Sisi. A preto je potrebné prírode niekedy trochu dopomôcť. Nevypláca sa byť povrchný a ak chceme, aby náš vlasový porast vyzeral čo najlepšie, dôkladná starostlivosť je alfa-omega.

Začnime teda tou najdôležitejšou vecou ako je umývanie vlasov. Pre niekoho každodenná rutina, ale aj obyčajné umývanie má svoje pravidlá, ktoré by sa mali dodržiavať. Aj tu sa môžeme dopustiť chýb, ktoré našim vlasom neprospievajú.

Mohlo by vás zaujímať: Tip pre krásne vlasy bez lupín a mladistvú pleť

Aj každý deň

Všeobecne sa odporúča umývať vlasy každý druhý alebo tretí deň. Je to však veľmi individuálne a záleží od typu vlasov. Ak majú vaše vlasy tendenciu rýchlo sa zamastiť, pokojne ich umývajte aj každý deň. Tu však pozor na výber šampónu, ktorý by mal byť určený na časté používanie. Mal by mať vyrovnaný pH faktor, čiže na pokožke nebude vytvárať kyslé ani zásadité prostredie.

Aké množstvo?

Záleží od dĺžky a hustoty vlasov, nemá zmysel, aby ste použili príliš veľké množstvo, ktoré vám zaplní obe dlane. Použite radšej menšie množstvo vo veľkosti vlašského orecha.

Venujte veľkú pozornosť oplachovaniu vlasov po umytí šampónom. Je dôležité, aby ste vlasy dôkladne opláchli, pretože zvyšky vlasových prípravkov spolu s tvrdou vodou vlasy zmenia na nezdravo vyzerajúce a upchajú póry na pokožke hlavy.

Ak sa vám zdá, že sa z vlasov nezmyli všetky nečistoty, pokojne použite šampón ešte raz. Určite nezabúdajte na kondicionér, ktorý funguje ako ochranný obal pre každý jeden vlas. Pokrýva tiež pokožku hlavy ultra tenkým filmom potom, čo bola podráždená trením a umývaním. Vlasy ošetrené kondicionérom sa ľahšie rozčesávajú a nie sú také náchylné na poškodenie pri kulmovaní, fénovaní a stylingu.

Mohlo by vás zaujímať: SONICKÉ ČISTENIE PLETI

Na technike záleží

Buďte k svojej pokožke na hlave šetrní a pri trení nepoužívajte nechty, ale iba brušká prstov. Pokožku by ste iba zbytočne rozdráždili a navyše podporili vznik lupín. Pri umývaní nepoužívajte príliš horúcu vodu, pretože tá dokáže poškodiť korienky a navyše môže viesť k nadmernej produkcii mazu.

Pozor na sušenie

Prirodzené schnutie bez použitia fénu je asi najideálnejšie, ale nie vždy možné. Ak máme naponáhlo, vtedy je náš teplovzdušný pomocník nevyhnutný a či chceme alebo nie, teplému vzduchu sa nevyhneme.

Pred fénovaním vlasy jemne vysušte uterákom a ešte vlhké ich dosušte fénom. Vlasy radšej sušte pomaly a postupne s najnižším stupňom fúkania. Najšetrnejšie k vlasom sú fény s ionickým efektom, ktoré vlasom dodajú nádherný lesk. Fén nikdy neprikladajte bližšie ako 20 cm od vlasov, aby ste zabránili spáleniu a poškodeniu.

To najlepšie pre vaše vlasy

Vlasovú kozmetiku si vždy vyberajte v závislosti od vášho typu vlasov. Vlasové prípravky sú rozdelené podľa základnej typológie vlasov na produkty pre suché, mastné a zmiešané vlasy. Pri výbere buďte dôsledná, pretože nevhodný výber dokáže narobiť skutočnú šarapatu.

Najlepšie vám poradia profesionáli v kaderníctve, ktorí dokážu na základe diagnostiky určiť váš typ vlasov a poradiť vám vhodné prípravky. Dilemou však zostáva, ktorú značku si vybrať. Nikde nie je napísané, že celý život musíte používať jednu a tú istú, pokojne ich vyskúšajte viac a sami uvidíte, ktorá vám sadne najviac.

Vlasové prípravky môžete obmeniť aj vtedy, ak sa vám zdá, že pri dlhodobom používaní jednej značky už nie ste tak celkom spokojná s celkovou kvalitou vlasov a máte pocit, akoby ich účinky prestali na vás fungovať.

Suché vlasy 

  • tu voľte prípravky, ktoré vlasy zbytočne nezaťažujú a dodávajú im dostatok hydratácie. Vyberajte také prípravky, ktoré majú regeneračné a obnovujúce účinky. Pri sušení, natáčaní alebo žehlení nezabudnite použiť špeciálne prípravky, ktoré vlasy ochránia pred spálením a ešte väčším vysušením.

Mastné vlasy

  • uprednostnite nekrémovú, číru vlasovú kozmetiku, ktorá sa z vlasov jednoduchšie odstraňuje, čo znamená, že čím menej šampónu na hlave zostane, tým ťažšie sa znovu zamastia. Oblúkom sa vyhýbajte prípravkom, ktoré obsahujú proteíny alebo lipidy, ako oleje alebo silikóny. Tie situáciu iba zhoršia a zaťažia vlasy, následkom čoho budú ešte mastnejšie.

Zmiešané vlasy

  • sú mastnejšie pri pokožke hlavy a zvyčajne majú suché končeky, preto siahnite po hydratačnej kozmetike, ktorá mastnejšiu časť zbytočne ešte viac nepremastí a končeky nevysuší, ale hydratuje. Prípravky pre zmiešané vlasy môžete použiť aj na normálny typ vlasov.

 Čítajte tiež: Pleťová maska a regeneračný peeling z čokolády. Ako si ich vyrobíte?